Sport

Cristiano Ronaldo përballet me një padi prej 1 miliard dollarësh për reklamat e Binance

Publikuar

Futbollisti Cristiano Ronaldo po përballet me një padi kolektive në SHBA për promovimin e tij të Binance, shkëmbimit më të madh të kriptomonedhave në botë.

Paditësit pretendojnë se miratimi i tij i shtyu ata të bënin investime me humbje. Ata po kërkojnë dëmshpërblim prej “një shume që tejkalon” 1 miliard dollarë (790 milion £).

Në nëntor të vitit 2022, Binance njoftoi koleksionin e tij të parë “CR7” të “NFT” në partneritet me Ronaldon, për të cilin futbollisti tha se do t’i shpërblente fansat “për të gjitha vitet e mbështetjes”.

NFT-të janë asete virtuale që mund të blihen dhe shiten, por që nuk kanë formën e tyre të botës reale – me fjalë të tjera ato ekzistojnë vetëm në mënyrë digjitale. Në përgjithësi, ato përdoren për të shënuar pronësinë e diçkaje, si p.sh. një fotografi ose video në internet.

“CR7” i referohet inicialeve dhe numrit të fanellës së Ronaldos, dhe përdoret si markë në një gamë produktesh që e kanë ndihmuar atë të bëhet një nga atletët më të pasur në tokë, shkruan BBC.

Në një video të mediave sociale duke njoftuar partneritetin, Ronaldo u tha investitorëve të mundshëm “ne do të ndryshojmë lojën NFT dhe do ta çojmë futbollin në nivelin tjetër”.

NFT-ja më e lirë nga koleksioni ishte me çmim 77 dollarë kur doli në shitje në nëntor të vitit 2022 – por një vit më vonë, çmimi i tij ishte rreth 1 dollarë.

Binance, i akuzuar nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë për shkelje të sanksioneve dhe pastrim parash, përballet me një dënim prej 4.3 miliardë dollarësh.

Subjekte të tjera, duke përfshirë Major League Baseball dhe Formula 1, po përballen gjithashtu me padi në grup në lidhje me promovimet e kriptomonedhave.

Ronaldo dhe Binance, duke planifikuar bashkëpunime të ardhshme, nuk i janë përgjigjur kërkesave të BBC-së për koment.

Lajmet

Vulini serbëve: Dëgjojeni këngën “vrite, vrite serbin”, para se të shkoni me pushime në Shqipëri a Kroaci

Publikuar

nga

Zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vulin, ka reaguar ndaj thirrjeve që tifozëria gjatë ndeshjes së djeshme mes Shqipërisë dhe Kroacisë bëri në drejtim të serbëve.

Ndaj këtyre reagimeve, ai ka kërkuar që serbët të rimendojnë nëse duan të shkojnë për pushime verore në Shqipëri a Kroaci.

“Të gjithë serbët që duan të pushojnë në Shqipëri apo në Kroaci, duhet të dëgjojnë edhe një herë se çfarë po u thotë (kënga): ‘vritni, vrisni serbin’, dhe nëse nuk u mjafton, shijoni detin, derisa t’ju ​​gjejnë”, tha zv.kryeministri i Serbisë, Alleksandar Vullin.

Në mediat serbe kanë pretenduar se në stadium gjatë ndeshjes së djeshme Shqipëri-Kroaci në kuadër të Evropianit 2024 është brohoritur “vrite, vrite serbin”.

Vazhdo të lexosh

Sport

Manaj: Ndaj Spanjës luajmë për ta bërë historinë

Publikuar

nga

Sulmuesi i Shqipërisë, Rey Manaj është shprehur i bindur se në sfidën e radhës në Kampionatin Evropian, atë kundër Spanjës, Shqipëria do të zbres në fushë me qëllimin për të marrë fitoren jetime dhe për të bërë histori duke u kualifikuar në fazën tjetër të Euro 2024.

Në konferencë për media, Manaj tha se fakti që nuk morën pikët e plota ndaj Kroacisë i ka lënë të zhgënjyer, por që tani vëmendja është tek Spanja.

“Besoj se mund të kishim arritur tre pikëshin, patëm ato katër minuta që na bënë dy gola. Besoj se goli i dytë mund të jepej faull, por gjyqtari tha se nga VAR-i nuk kishte asgjë. Jemi një çikë pishman që nuk morëm dot tre pikëshin sepse do të ishte shumë e rëndësishme se tani duhet të fitojmë se nuk bën me Spanjën për ta kaluar grupin dhe presim sot në darkë si do të shkojë Spanja me Italinë, normalisht se po të fitojë Spanja sot besoj se mund të kemi akoma më shumë shanse, por këto tri ditë do të përgatitemi që të bëjmë historinë dhe të marrim tri pikë kundër Spanjës”.

Ai shtoi se ekipi është i motivuar dhe shumë i vetëdijshëm që ndeshja ndaj Spanjës vendos fatin e Shqipërisë.

“Ekipi është shumë i motivuar, besojmë që edhe ndeshja e fundit është ndeshje o brenda o jashtë dhe normalisht të gjithë lojtarët si ata që do të luajnë nga fillimi si ata të stolit do të jenë të përqendruar 100 përqind sepse e pamë shumë mirë që në dy minuta mund të futet një lojtar në minutën e 35’ të ndryshojë ndeshjen dhe të bëjë gol. Emocionet janë të mëdha sepse është Kampionat Evropian, gjithë Shqipëria i ndjekë këto ndeshje si e gjithë bota”, theksoi Manaj:

Sa i përket synimit për të gjetur golin e parë, Manaj theksoi se më e rëndësishme është ecuria e kombëtares se sa objektivat personale të lojtarëve.

“Besoj se edhe Spanja ka mbrojtës shumë të mirë. Rëndësi për mua ka që ekipi të shkojë përpara, jemi ekip kombëtar dhe kryesorja është që kombëtarja të eci sa më përpara, e jo individualiteti”, tha Manaj në fund.

Kundër Spanjës, Shqipëria do të luajë më 24 qershor me fillim nga ora 21:00.

Vazhdo të lexosh

Sport

​“Deri sa t’i përfundojnë skuadrat tjera stadiumin e parë, Llapi do të ketë stadiumin e dytë”, Batatina zbulon detaje për stadiumin e ri në Llap

Publikuar

nga

Llapi pritet të bëhet me stadium të ri, i cili do të jetë me kritere evropiane. Kështu ka thënë trajneri i skuadrës llapjane, Tahir Batatina.

Batatina e zbuloi në detaje “projektin gjigant” për ta ndërtuar një stadium të ri në Llap, pasi qëllimi i tij është që Kombëtarja e Kosovës të luajë ndeshjet edhe në Llap dhe jo vetëm në Prishtinë. Trajneri i Llapit tha se është në pritje që Kuvendi Komunal në Podujevë të ndajë parcelën për ndërtimin e “stadiumit gjigant”, i cili pritet të ketë 12 mijë ulëse.

Sa i përket stadiumit gjigant që do ta ketë Llapi, mendoj që në momentin që Kuvendi Komunal më mbështet, jemi në bisedime për ta ndarë një parcelë me skuadrën e Llapit, do të thotë jam duke u përgatitur që ta bëjë një projekt shumë gjigant, një projekt i cili do të thotë një stadium me kriteret evropiane ku do të mund të luajnë të gjitha ndeshjet edhe të kombëtares sonë. Qëllimi im është që Llapi duhet ta ketë një stadium që do të luajë edhe kombëtarja në Llap, jo vetëm në Prishtinë, një stadium me 12 mijë ulëse për të cilin shumë shpejtë presim që të ndahet parcela dhe unë kam biseduar me njerëz nga Ministria, nga Federata edhe nga Kuvendi Komunal që më ka mbështetur këtë projekt. Besoj që projektin do ta ndajmë bashkërisht, investime edhe nga UEFA e FIFA, në të cilat kam njerëz që kam biseduar dhe më kanë kërkuar që në momentin që ndahet parcela dhe dorëzohet projekti, do të mundohen të ndajnë pjesën e mjeteve financiare”, tha Batatina.

Po ashtu, Batatina bëri të ditur se stadiumi aktual “Zahir Pajaziti” në të ardhmen do t’i shërbejë akademisë së klubit, ndërsa thumboi skuadrat rivale duke thënë “deri sa t’i përfundojnë skuadrat tjera stadiumin e parë, Llapi do të ketë stadiumin e dytë”.

Një gjë e tillë do të bëhet shumë shpejtë, besoj që nëse më përkrah Komuna me parcelën dhe të na e ndajë zyrtarisht, ndoshta deri sa t’i përfundojnë skuadrat tjera stadiumin e parë, Llapi do të ketë stadiumin e dytë, një stadium gjigant për arsye që në këtë drejtim do të fillojnë edhe punimet, edhe mirëpres do të thotë që Llapi ta ketë stadiumin gjigant me 12 mijë ulëse, e meriton. Ky stadium i cili është këtu (Zahir Pajaziti) do të na shërbejë në momente të caktuara për akademinë e futbollit, sepse Llapi tashmë do të jetë një lokomotivë e dytë e Kosovës”, tha Batatina.

Drejtuesit e Llapit dhe Kuvendi Komunal në Podujevë janë në bisedime për parcelën e cila do t’i ndahet klubit për stadiumin e ri, lokacioni i të cilit sipas Batatinës do të jetë në fshatin Surkish. /UBTnews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Spanjë-Itali, formacionet e mundshme

Publikuar

nga

Sonte në mbrëmje ndeshja Spanjë-Itali do të luhet në “AufSchalke Arena” në Gelsenkirchen, ndeshja më e luajtur në historinë e Kampionatit Evropian dhe Kupave Botërore. Kjo në fakt do të jetë përballja e 11-të mes skuadrave në këto turne (tetë në Euro dhe tre në Botëror). EURO 2024 do të jetë gjithashtu edicioni i pestë radhazi në të cilin ata janë takuar.

Për më tepër, për ata që mendojnë statistikisht, Italia ka qenë e pamposhtur në nëntë nga 10 ndeshjet e saj kundër Spanjës midis Kampionatit Evropian dhe Kupës së Botës, duke humbur vetëm finalen e EURO 2012 (4-0), duke përjashtuar gjuajtjet e penalltive në 2008. Duke marrë parasysh të gjitha garat, “La Roja” ka fituar dy ndeshjet e fundit kundër “Azzurrëve”, të dyja në Ligën e Kombeve dhe nuk ka pasur kurrë tri fitore radhazi kundër Italisë.

Sonte, këto dy skuadra luftojnë për të marrë kreun e grupit B pasi që e kryesojnë atë me nga tri pikë, grup ky pjesë e të cilit është edhe Shqipëria që të mërkurën barazoi 2-2 me Kroacinë.

Këto janë formacionet e mundshme:

Spanjë: Simon, Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella, Pedri, Rodri, Ruiz, Lamine Yamal, Morata, Ëilliams.

Itali:Donnarumma , Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco, Jorginho, Barella — Frattesi, Pellegrini, Chiesa, Scamacca. /UBTnews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara