Bota

Çfarë të bëni me variantet e reja të COVID, FLiRT

Publikuar

Një grup i ri variantesh të COVID-19, të quajtura “FLiRT,” ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve dhe ka rikthyer fokusin tek virusi. Pavarësisht dëshirës për të injoruar COVID-in, ky grup variantesh na kujton se pandemia ende vazhdon, shkruan National Public Radio.

Gjendja aktuale

Sipas CDC, sasia e sëmundjeve të frymëmarrjes në SHBA është e ulët. Kjo është një periudhë ku SHBA shpesh ka përjetuar valë të COVID-it për shkak të udhëtimeve dhe tubimeve të shumta në ajër të kondicionuar.

Në një intervistë me Ailsa Chang, Dr. Ashish Jha, dekan i Shkollës së Shëndetit Publik të Universitetit Brown dhe ish-koordinator i përgjigjes ndaj COVID-19 në Shtëpinë e Bardhë, diskutoi rreth ndikimit të varianteve të reja dhe çfarë duhet të bëjmë për të mbrojtur veten.

Transmetueshmëria dhe ashpërsia

Dr. Jha theksoi se virusi vazhdon të evoluojë për të shmangur imunitetin e krijuar nga vaksinat dhe infeksionet e mëparshme. Variantet FLiRT janë më të transmetueshme, por provat aktuale tregojnë se ato nuk shkaktojnë sëmundje më të rënda se variantet e mëparshme. Vaksinimi dhe infeksionet e mëparshme ofrojnë mbrojtje të konsiderueshme.

Rritja e pritshme verore

Dr. Jha parashikon një valë verore, siç është parë çdo verë që nga fillimi i pandemisë. Kjo ndodh për shkak të qëndrimit në ambiente të mbyllura, veçanërisht në jug të SHBA-së, ku nxehtësia është e lartë. Ata që janë në rrezik të komplikacioneve, si të moshuarit dhe imunokompromentuarit, duhet të sigurohen që janë të përditësuar me vaksinat dhe të kërkojnë trajtime nëse infektohen. Shmangia e hapësirave të brendshme të mbushura me njerëz dhe mbajtja e maskave janë ende masa efektive.

Modelet e vëzhguara

Përgjatë katër viteve e gjysmë të fundit, COVID-19 ka shkaktuar rreth dy valë në vit: një në verë dhe një në dimër. Këto valë janë shkaktuar nga evolucioni i vazhdueshëm i virusit. Edhe pse shumica e infeksioneve janë të lehta, shumë njerëz ende përfundojnë në spital dhe sëmuren rëndë. Dr. Jha thekson rëndësinë e vazhdimit të monitorimit të virusit për ndryshime të mundshme që mund të shkaktojnë më shumë sëmundje dhe përçarje.

E ardhmja

Në planin afatgjatë, Dr. Jha parashikon se COVID-19 do të trajtohet njësoj si sëmundjet e tjera të frymëmarrjes sezonale. Kjo mund të nënkuptojë një formulim të ri të vaksinës çdo vjeshtë për të përballuar rritjet sezonale. Vaksinimi vjetor kundër gripit dhe COVID-19, dhe ndoshta RSV, do të bëhet pjesë e rutinës së kujdesit shëndetësor për të shpëtuar jetë./UBTNews/

Bota

Greqia nën kërcënimin e zjarreve

Publikuar

nga

Një zjarr i madh ka shpërthyer pasditen e së premtes në një zonë të përzier pyjore në Atikë, ku banorët u paralajmëruan të jenë në gatishmëri për evakuim në drejtim të Glyfadës. Sipas zjarrfikësve, zjarri ka rënë pranë banesave.

Një forcë prej 29 zjarrfikësesh, me dy ekipe dhe nëntë automjete, të ndihmuar nga një helikopter nga ajri, zjarrfikës vullnetarë dhe tankera uji të autoriteteve lokale, janë vendosur për të shuar flakët.

Në një njoftim të fundit, policia tha se rihapi rrugën Athinë-Sunion për trafikun midis rrugës ”Elektras” dhe rrugës ”Minoos”, të cilën e kishin mbyllur për shkak të zjarrit. Zjarret ende të ndezura ka në Arcadia dhe Argolida, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Përforcime u dërguan për të luftuar zjarret pranë Megalopoli në Arcadia dhe në Lyrkeia në Argolida, të cilat vazhduan të shtohen pasditen e së premtes.

Në një prononcim, zëvendësguvernatori i Rajonit të Peloponezit, Christos Lambropulos tha se zjarri ka dëmtuar shumë ndërtesa./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Putin: Armatosja e Ukrainës nga Koreja e Jugut, gabim i madh

Publikuar

nga

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar Korenë e Jugut se do të bënte “një gabim të madh” nëse armatos Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

Komentet e tij vijnë pasi Seuli tha se po shqyrtonte një mundësi të tillë, në përgjigje të paktit të ri të Rusisë dhe Koresë së Veriut për të ndihmuar njëri-tjetrin në rast të “agresionit” kundër secilit vend.

Moska do të marrë vendime që nuk ka gjasa të kënaqin udhëheqjen aktuale të Koresë së Jugut nëse Seuli vendos të furnizojë me armë Kievit”, tha Putin.

Udhëheqësi rus po fliste në Vietnam, menjëherë pas një vizite në Phenian, ku nënshkroi një marrëveshje të ndërsjellë të mbrojtjes me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Seuli e kishte dënuar më herët marrëveshjen si një kërcënim për sigurinë e tij kombëtare dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Chang Ho-jin tha se vendi i tij planifikoi të “rishqyrtojë çështjen e mbështetjes së armëve për Ukrainën”.

Pas komenteve të Putinit, zyra presidenciale e Koresë së Jugut tha të premten se do të shqyrtonte “opsione të ndryshme” në furnizimin me armë në Ukrainë dhe qëndrimi i saj “do të varet nga mënyra se si Rusia i qaset kësaj çështjeje”.

Ndërsa Koreja e Jugut i ka dhënë Ukrainës ndihma humanitare dhe pajisje ushtarake, ajo deri më tani ka refuzuar të sigurojë armë vdekjeprurëse pasi ka një politikë zyrtare për të mos armatosur vendet në luftë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

BE masa kundër Francës dhe Italisë për nivele të larta të borxhit

Publikuar

nga

Komisioni Evropian ka nisur procedimet disiplinore kundër Francës, Italisë dhe pesë vendeve të tjera anëtare të BE-së për marrjen e borxhit të ri në nivele të larta, në kundërshtim me rregulloret e BE-së.

Belgjika, Hungaria, Malta, Polonia dhe Sllovakia janë kritikuar gjithashtu nga krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian për nivelin e borxhit të tyre kombëtar dhe deficitet buxhetore që ata kanë.

Vendimi i komisionit është hapi i parë në një proces të quajtur – procedura e deficitit të tepërt (EDP) – duke udhëzuar shtatë vendet e BE-së të reduktojnë shpenzimet e tyre publike. Ministrave të Financave të BE-së do t’u kërkohet të miratojnë vlerësimin e komisionit në korrik.

Më pas, nën mbikëqyrjen e komisionit, vendet që i nënshtrohen EDP-së duhet të paraqesin masa për të reduktuar borxhin dhe deficitin e tyre për katër vjet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

OKB: Përdorimi i bombave nga Izraeli mund të jetë një krim lufte

Publikuar

nga

Izraeli nuk i ka kushtuar vëmendje të mjaftueshme mbrojtjes së civilëve kur përdor bomba gjatë luftës në Gazë, tha sot Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

“Kërkesa për të zgjedhur mjetet dhe metodat e luftës që shmangin ose të paktën minimizojnë në çdo masë dëmin civil – duket se është shkelur vazhdimisht në fushatën e bombardimeve të Izraelit”, tha komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Volker Turk, në Gjenevë.

Zyra ka hetuar gjashtë sulme izraelite në Rripin e Gazës midis 9 tetorit dhe 2 dhjetorit. Supozohet se janë përdorur bomba të llojeve GBU-31, GBU-32 dhe GBU-39, të cilat mund të depërtojnë në beton dhe të shkatërrojnë disa kate të një ndërtese.

“Ato u përdorën për të sulmuar ndërtesat e banimit, një shkollë, një kamp refugjatësh dhe një treg”, tha agjencia.

Të paktën 218 persona ishin vrarë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara