Lajmet

Çfarë nuk duhet të bëni në rrjetet sociale?

Ju duhet të njihni platformat sociale të cilat përbëhen nga një densitet i mirë i klientëve tuaj të synuar dhe të interesuar.

Publikuar

1. Mos u regjistroni për çdo platformë sociale

Ju duhet të njihni platformat sociale të cilat përbëhen nga një densitet i mirë i klientëve tuaj të synuar dhe të interesuar. Kjo do t’ju ndihmojë të përqëndroheni në platformat që ju japin rezultate të shkëlqyera. Pra, shmangni angazhimin në çdo kanal tjetër dhe të shpenzoni energjitë tuaja në vende të papërshtatshme.

2. Mos u tregoni personal apo politik në mediat sociale

Është shumë joshëse të shkruani pikëpamjet tuaja personale për një ngjarje apo dukuri të veçantë që vëzhgoni në çështjet aktuale të botës. Megjithatë, është gjëja më e mençur të rezervoni mendimet tuaja për çështje të tilla kur jeni të përfshirë në promovimin e biznesit dhe markës tuaj. Të qenit i matur në lidhje me vizionin tuaj është më e sigurta që mund të bëni nga ftimi i çdo lloj polemike ose mospëlqimi nga klientët tuaj që nuk ndajnë një pikëpamje të përbashkët me ju.

3. Shmangni postimet e tepërta në rrjetet sociale

Ju nuk dëshironi të postoni gjëra nga të cilat klientët tuaj mund të zmbrapsen. Për më tepër, postimi i së njëjtës përmbajtje ose postimi shumë i shpeshtë gjithashtu mund të largojë audiencën tuaj që t’ju ndjekë. Kjo jo vetëm që paraqet një qasje të keqe, por gjithashtu jep një perceptim të pasigurtë për biznesin tuaj.

4. Mbani larg spammers

Postuesit e padëshiruar mund të pengojnë në masë të madhe mënyrën se si punoni. Pra, mbani një sy te spammers, të cilët ndonjëherë mund të paraqiten si klientë dhe t’ju japin një rezultat të shtrembëruar.

5. Mos harroni të bëni modifikimet e duhura

Gabimet e shtypit ndodhin gjatë gjithë kohës dhe për të gjithë. Por, mos korrigjimi i tyre mund të jetë një gabim. Kur merrni kaq shumë masa për t’u bërë përshtypje klientëve tuaj, nuk dëshironi ta lini këtë gur pa lëvizur. Sapo të keni dalluar gabimet tuaja gramatikore ose gabimet kontekstuale, do të ishte mirë të bëni një postim në lidhje me modifikimet që keni bërë. Kjo është për t’i bërë të ditur klientëve tuaj se ju e pranoni gabimin tuaj dhe se kërkoni falje për këtë. Në përgjithësi, ajo paraqet një pamje të rregulltë tuajën dhe të biznesit, në tërësi.

6. Marketing pa strategji

Çdo detyrë e ndërmarrë pa një plan mund të përfundojë në një fatkeqësi. Kur synoni rezultate më të mëdha, do t’ju kërkohet të vizatoni një skicë të detajuar se si do të formohet e gjithë gjëja. Pra, mbani gjithmonë një strategji përpara se të ndërhyni për të bërë hapin e madh.

7. Injorimi i komenteve

Kur jeni në procesin e ndërtimit të markës, klientët tuaj fillojnë të lidhen edhe me markën tuaj. Shpesh, ata do të jenë të shpejtë për t’ju ofruar atë që ata mendojnë. Në këtë pikë, duhet të jeni gati për vlerësim, si dhe për kritika. Ashtu si ju tregoni lumturi kur klienti juaj ju tregon vlerësim, ju duhet të pranoni edhe reagimet e tyre negative. Kjo do të forcojë lidhjen tuaj me ta dhe do t’i lërë klientët të mendojnë se mendimi i tyre ka rëndësi në skemën tuaj./bm/

Lajmet

Mijëra persona janë evakuuar pranë Bordeaux pasi zjarret kanë shkatërruar fshatrat franceze

Ministri i Brendshëm francez tha se kishte “dyshime të mëdha” se zjarri “është vepër e zjarrvënësve”.

Publikuar

nga

Mijëra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre në Francën jugperëndimore këtë javë, në një rajon të njohur për pyjet e tij, pishat e të cilit u shkatërruan nga flakët muajin e kaluar.

Zjarri pranë qytetit të Bordeaux detyroi evakuimin e rreth 6,000 njerëzve dhe shkatërroi të paktën gjashtëmbëdhjetë shtëpi. Një autostradë kryesore u mbyll pasditen e së mërkurës për shkak të afërsisë së zjarrit.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, njoftoi se më shumë zjarrfikës janë dërguar në vend në përpjekje për të frenuar zjarrin. Në total, më shumë se 1000 zjarrfikës, nëntë avionë dhe dy helikopterë janë mobilizuar, tha ai.

Darmanin tha se kishte “dyshime të mëdha” se zjarri “është vepër e zjarrvënësve”.

Rajoni i Gironde u godit muajin e kaluar nga zjarre të mëdha që detyruan evakuimin e më shumë se 39,000 njerëzve, përfshirë banorët dhe turistët./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Snapchat do të pushojë disa nga punonjësit e tij për shkak të performancës së tyre

Aktualisht është e paqartë se sa nga më shumë se 6,000 punonjësit e firmës do të pushohen.

Publikuar

nga

Kompania kohët e fundit tha se “nuk ishte e kënaqur” me performancën e saj të biznesit.

Snapchat është në fazat e hershme të planifikimit të pushimeve nga puna, sipas dy personave të njohur me këto plane.

Shkurtimet e planifikuara vijnë pasi kompania kohët e fundit dha rezultate zhgënjyese të të ardhurave dhe nuk parashikoi të ardhura për tremujorin e tretë – lajm që çoi në një rënie të çmimit të aksioneve në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave.

Aktualisht është e paqartë se sa nga më shumë se 6,000 punonjësit e Snapchat do të pushohen nga puna.

Biznesi i Snapchat është dëmtuar kohët e fundit nga dy faktorë: i pari është prezantimi i kërkesës “Ask App Not to Track” nga Apple. Faktori i dytë është rënia më e gjerë ekonomike që ka ndëshkuar veçanërisht çmimet e aksioneve të Snapchat.

Hera e fundit që Snap bëri pushime nga puna ishte në vitin 2018. Që atëherë, baza e përdoruesve të saj është rritur në 347 milionë përdorues të përditshëm, duke tejkaluar edhe Twitter./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Studimi: Thatësira në Evropë mund të jetë më e keqja në 500 vitet e fundit

Parashikimet u njoftuan nga studiuesi i lartë, Andrea Toreti.

Publikuar

nga

Qendra e Përbashkët Kërkimore e Komisionit Evropian (KE-JRC) ka paralajmëruar se thatësira aktuale mund të jetë më e keqja në 500 vitet e fundit.

Dhe ka parashikuar që thatësira e madhe do të përkeqësohet në Evropë, duke arritur potencialisht 47% të kontinentit.

“Nuk e kemi analizuar plotësisht ngjarjen (thatësirën e këtij viti), sepse është ende në vazhdim, por në bazë të përvojës time mendoj se kjo është ndoshta edhe më ekstreme se viti 2018”, tha ai.

“Thjesht për t’ju dhënë një ide, thatësira e vitit 2018 ishte aq ekstreme sa duke parë të paktën 500 vitet e fundit, nuk kishte ngjarje të tjera të ngjashme me thatësirën e 2018, por këtë vit mendoj se është vërtet më keq se 2018”.

Sipas Toretit, është shqetësuese pasi“duke parë tre muajt e ardhshëm, ne shohim ende një rrezik shumë të lartë të kushteve të thata në Evropën Perëndimore dhe Qendrore, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar”.

Ai tha se zonat e prekura nga thatësira dhe mungesa e ujit do të shtohen dhe nëse nuk merren masa“ky intensitet dhe frekuencë do të rritet në mënyrë dramatike në Evropë, si në veri ashtu edhe në jug”.

Italia, veçanërisht lumi Po, është ndër më të prekurit, si dhe Franca jugore dhe zona të mëdha të Spanjës dhe Portugalisë.

“Lumi Rhine, për shembull, po shkakton telashe të mëdha në Holandë”, tha ai.

Franca është në mes të valës së saj të katërt të të nxehtit të vitit: qeveria thotë se temperaturat në rritje dhe mungesa e shiut po shkaktojnë thatësirën e saj më të keqe në histori. Meteo France thotë se vala e të nxehtit që filloi në jug pritet të përhapet në të gjithë vendin dhe të zgjasë deri në fundjavë.

Edhe në Britaninë e Madhe, e cila nuk njihet për verat e saj të nxehta, një paralajmërim katërditor i nxehtësisë ekstreme prej më shumë se 35 gradë Celsius është lëshuar edhe një herë për Anglinë jugore dhe qendrore./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kriza e pronave në Kinë: Pse pronarët e shtëpive ndaluan së paguari për to?

Kreditë e bojkotuara mund të arrijnë në 145 miliardë dollarë.

Publikuar

nga

Qindra prej blerësve të pakënaqur në Kinë ndaluan së paguari kreditë – një hap radikal për Kinën, ku mospajtimet nuk tolerohen.

Një çift i ri që u shpërngul në Zhengzhou i tha BBC-së se pasi mori paradhënien vitin e kaluar, zhvilluesi u tërhoq nga projekti dhe ndërtimi ngeci.

“Kam imagjinuar pafundësisht gëzimin e të jetuarit në një shtëpi të re, por tani gjithçka duket qesharake”, tha gruaja, e cila foli në kushte anonimiteti.

Një grua në fund të të 20-ave, e cila gjithashtu bleu një shtëpi në Zhengzhou, i tha BBC-së se edhe ajo është gati të ndalojë së paguari kredinë e saj: “Pasi projekti të rifillojë plotësisht, unë do të vazhdoj të paguaj”.

Shumë prej tyre mund të paguajnë, por po zgjedhin të mos paguajnë.

Kreditë e bojkotuara mund të arrijnë në 145 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të S&P Global. Analistë të tjerë thonë se shifra mund të jetë edhe më e lartë.

Revolta ka tronditur autoritetet, duke e përqendruar vëmendjen në një treg tashmë nën presionin e një ekonomie të ngadalësuar dhe një krizë serioze të parave.

Më alarmante, kjo ka sinjalizuar mungesë besimi në një nga shtyllat kryesore të ekonomisë së dytë më të madhe në botë.

“Bojkotet e hipotekave janë një kërcënim shumë serioz për pozicionin financiar të sektorit”, tha në një shënim të fundit Oxford Economics.

Kriza e pronave në Kinë ka rëndësi pasiqë sektori i pronave në Kinë përbën një të tretën e prodhimit të saj ekonomik. Kjo përfshin shtëpi, qira dhe shërbime ndërmjetësimi; industritë që prodhojnë mallra të bardha që shkojnë në apartamente; dhe materialet e ndërtimit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara