Lajmet

​Cameron: Britania e gatshme t’i huazojë Ukrainës të gjitha asetet e ngrira ruse në MB

Ai tha se pasuritë do të përdoren si garanci për pagesën e dëmshpërblimeve.

Publikuar

Britania është e gatshme t’i japë Ukrainës të gjitha asetet e ngrira të bankës qendrore ruse në Mbretërinë e Bashkuar mbi bazën se Rusia do të detyrohet t’i paguajë reparacione Ukrainës në fund të luftës.

Kështu thotë sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron, raporton Ukrinform, duke cituar The Guardian. Ai tha se pasuritë do të përdoren si garanci për pagesën e dëmshpërblimeve.

“Ka një mundësi për të përdorur diçka si një kredi sindikale ose një obligacion që përdor në mënyrë efektive asetet e ngrira ruse si garanci për t’i dhënë ato para ukrainasve duke e ditur se ne do t’i rikuperojmë ato kur të paguhen reparacionet nga Rusia. Kjo mund të jetë një gjë më e mirë. Ne po synojmë për sasinë maksimale të G7 dhe unitetit të BE-së për këtë, por nëse nuk mund ta arrijmë, mendoj se do të duhet të ecim përpara me aleatët që duan të ndërmarrin këtë veprim”, tha Cameron të martën mbrëma.

Ministri shtoi se nuk mendon se plani i obligacioneve do të minonte reputacionin e qytetit të Londrës në asnjë mënyrë. BE vlerëson se rreth 260 miliardë euro në aktivet e Bankës Qendrore të Rusisë janë të palëvizshme në formën e letrave me vlerë dhe parave të gatshme në juridiksionet e partnerëve të G7, BE-së dhe Australisë, me më shumë se dy të tretat e atyre të palëvizshme në BE.

Përfaqësuesja Speciale e SHBA-së për Rimëkëmbjen Ekonomike të Ukrainës Penny Pritzker beson se sekuestrimi i aseteve ruse do të kërkojë një vendim kolektiv të të gjitha vendeve që kanë ngrirë fondet ruse në institucionet e tyre financiare dhe do të marrë kohë.

Fondi Monetar Ndërkombëtar, nga ana e tij, beson se vendimet për konfiskimin e aseteve ruse duhet të merren nga vendet ku ndodhen fondet e ngrira dhe po monitoron diskutimet për të vlerësuar ndikimin e mundshëm të vendimeve të tilla në sistemin financiar ndërkombëtar.

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara