Shëndeti

Çaji i rigonit kundër infeksioneve dhe problemeve me fytin

Kura e rigonit: Si ta përdorni kundër infeksioneve dhe problemeve me fytin.

Publikuar

Në përgjithësi, kurat natyrale kundër gripit dhe të ftohurës kanë limonin dhe xhenxhefilin si përbërës kryesorë. Megjithatë, këto dy probleme mund të trajtohen edhe me përbërës të tjerë të cilët janë shumë efikasë kundër infeksioneve të ndryshme.

I tillë është rasti i erëzave dhe barishteve ku bën pjesë edhe rigoni.

Përfitimet e Çajit të Rigonit Dhe Vaji Esencial
Rigoni është shumë i pasur në antioksidantë dhe elementë kundër baktereve. Sipas të dhënave ai përmban fibër, hekur, mangan, vitamin E, hekur, kalçium, acide yndyrore omega-3 dhe mangan të cilët forcojnë imunitetin. Kjo bimë përdoret kundër azmës, bronshitit, urthit, fryrjeve, dhimbjeve të kokës, lodhjes, dhimbjeve muskulare, të dhëmbëve dhe mishrave të tyre. Studimet kanë zbuluar se kjo bimë ka 42 herë më shumë antioksidantë se mollët. Rigoni është ndër erëzat më të përdorura dhe më të përhapura në Shqipëri. Sipas të dhënave, antioksidantët në çajin e rigonit ulin kolesterolin dhe luftojnë tumorin e zorrës së trashë.

Çaji I Rigonit Kundër Infeksioneve, Dhe Problemeve Me Fytin
Përbërësit:

4 deri në 6 lugë çaji me rigon të freskët ose të thatë
2 gota e gjysmë me ujë.
1 lugë gjelle me mjaltë

Përgatitja:
Ziejeni ujin në një çajnik. Pasi të ketë marrë valë hidhni në të rigonin. Lëreni të ziejë në një temperaturë mesatarë për 10 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të pakulluar për 5 minuta. Më pas kullojeni, shtoni mjaltin dhe pijeni të ngrohtë. Çajin e rigonit mund ta pini edhe pas një vakti të rëndë për të përmirësuar tretjen, larguar gazrat dhe parandaluar konstipacionin.

Nëse vuani nga sinoziti, ju mund të bëni avull në ujë të nxehtë ku keni hedhur disa pika nga vajrat esencialë të rigonit dhe eukaliptit. Këto vajra ju ndihmojnë të hapni rrugët e bllokuara të frymëmarrjes. Çdo problem shëndetësor që mund të keni kërkon një organizëm të hidratuar, gjumë të mirë dhe ushqime të shëndetshme. /AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Çka duhet të dini për vitaminën F?

Vitamina F është një term për dy yndyrna – acidi alfa-linolenik (ALA) dhe acidi linoleik (LA).

Publikuar

nga


Vitamina F nuk është një vitaminë në kuptimin tradicional të fjalës. Përkundrazi, vitamina F është një term për dy yndyrna – acidi alfa-linolenik (ALA) dhe acidi linoleik (LA). Ato janë thelbësore për funksionet e rregullta të trupit, përfshirë aspektet e shëndetit të trurit dhe zemrës.

ALA është anëtare e familjes së yndyrnave omega-3, ndërsa LA i përket familjes omega-6. Burimet e zakonshme të të dyjave këtyre yndyrnave përfshijnë vajrat vegjetale, arrat dhe farat.

Ato u zbuluan në vitet 1920 kur shkencëtarët zbuluan se dietat pa yndyrë kishin efekte të dëmshme te minjtë. Fillimisht, shkencëtarët dyshuan se minjtë kishin mungesë tek një vitaminë e re që ata e quajtën vitamina F-dhe më vonë u zbulua se bëhej fjalë për ALA dhe LA.

Funksionet kryesore të vitaminës F në trupin tuaj

Të dy llojet e yndyrnave që përmban vitamina F – ALA dhe LA – klasifikohen si acide yndyrore thelbësore, domethënë ato janë të nevojshme për shëndetin. Meqenëse trupi juaj nuk është në gjendje t’i prodhojë këto yndyrna, ju duhet t’i merrni ato përmes dietës ushqimore.

ALA dhe LA luajnë rolet e mëposhtme thelbësore në trup:

 • Shërbejnë si burim kalorish. Si yndyrna, edhe Ala edhe La sigurojnë 9 kalori për gram.
 • Mbrojnë strukturën e qelizave. Jo vetëm këto dy yndyrna por edhe yndyrnat e tjera ofrojnë strukturë dhe fleksibilitet për të gjitha qelizat në trupin tuaj duke qenë një përbërës kryesor i shtresës së tyre të jashtme.
 • Ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e trupit. ALA luan një rol të rëndësishëm në rritjen normale, shikimin dhe zhvillimin e trurit.
 • Konvertohen në yndyrna të tjera. Trupi juaj e konverton edhe acidin alfa-linolenik edhe acidin linoleik në yndyrna të tjera të nevojshme për shëndetin.
 • Ndihmon për komponimet sinjalizuese. ALA dhe LA përdoren për të bërë komponime sinjalizuese që ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut, mpiksjen e gjakut, përgjigjet e sistemit imunitar dhe funksionet e tjera kryesore të trupit.

Mungesa e vitaminës F është e rrallë.  Mungesa e dy yndyrnave  ALA dhe LA mund të çojë në simptoma të ndryshme, të tilla si tharje të lëkurës, rënie të flokëve, shërim i ngadaltë i plagëve, rritje e dobët e fëmijëve, problemet e trurit dhe shikimit etj.

Përfitimet e mundshme shëndetësore

Sipas studimit, yndyrnat që përbëjnë vitaminën F (ALA dhe LA) mund të ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore.

Përfitimet shëndetësore të acidit alfa-linolenik

ALA është yndyra kryesore në familjen omega-3, një grup yndyrash që mendohet se kanë shumë përfitime shëndetësore. Në trupin e njeriut,  ALA shndërrohet në acide yndyrore të dobishme omega-3, duke përfshirë acidin eikosapentaenoik (EPA) dhe acidin dokosheksaenoik (DHA).

 • Ulja e inflamacionit. Një rritje e konsumit të yndyrave omega-3 si ALA është shoqëruar me ulje të inflamacionit në nyje, traktin tretës, mushkëri dhe tru.
 • Përmirëson shëndetin e zemrës. Rritja e konsumimit te ALA në dietën tuaj mund të ndihmojë në uljen e rrezikut nga sëmundjet e zemrës.
 • Ndihmon në rritje dhe zhvillim. Gratë shtatzëna kanë nevojë për 1.4 gram ALA në ditë për të mbështetur rritjen dhe zhvillimin e fetusit.
 • Mbron shëndetin mendor. Nevojiten më shumë hulumtime, por disa studime sugjerojnë që konsumimi i rregullt i yndyrave omega-3 mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të depresionit dhe ankthit

Përfitimet shëndetësore të acidit linoleik

Acidi linoleik (LA) është një yndyrë parësore në familjen omega-6. Si ALA, edhe LA shndërrohet në yndyrna të tjera në trupin tuaj.

Ajo ofron shumë përfitime të mundshme shëndetësore kur konsumohet në moderim, veçanërisht kur përdoret në vend të yndyrnave të ngopura më pak të shëndetshme:Mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Në një studim në mbi 300,000 të rritur, konsumimi i LA në vend të yndyrnave të ngopura u shoqërua me një ulje të rrezikut prej 21% të vdekjes në lidhje me sëmundjet e zemrës.

Mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit tip 2. Një studim në më shumë se 200,000 njerëz zbuloi se LA ishte e lidhur me një rrezik të zvogëluar 14% të diabetit të tipit 2 kur konsumohet në vend të yndyrës së ngopur. Mund të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak. Disa studime sugjerojnë që LA mund të ndihmojë kontrollin e sheqerit në gjak kur konsumohet në vend të yndyrnave të ngopura.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Djersitja natën – Problemet e fshehura mjekësore dhe zgjidhjet natyrale

Djersitja e tepërt natën ka të bëjë kryesisht me një problem të fshehur mjekësor.

Publikuar

nga

Ka njerëz që djersisin shumë natën dhe jo për shkak të temperaturës së brendshme apo batanijeve mbi vete.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shkaqet e ndryshme mjekësore të djersitjes së tepërt gjatë natës.

Hipertiroidizmi

Ndjeshmëria ndaj nxehtësisë dhe djersitja janë dy prej simptomave më shpërthyese të hipertiroidizmit.

Tiroidja kontrollon metabolizmin dhe nëse ajo prodhon shumë hormone, trupi punon më shumë seç duhet.

Temperatura rritet dhe njeriu është më i uritur dhe ka më shumë etje.

Niveli i ulët i sheqerit në gjak

Niveli i glukozës në gjak mund të bjerë natën dhe kjo manifestohet me djersitje gjatë natës.

Për këtë arsye, rekomandohet që përpara gjumit, të konsumoni disa kafshata të një ushqimi të shëndetshëm.

Humbja e ndjenjave në gjumë

Apnea e gjumit ka të bëjë me ndërprerjen e gjumit për shkak të vështirësive në frymëmarrje.

Kjo gjë nxit prodhimin e tepërt të djersës gjatë natës.

Urthi

Urthi mund të ndërpresë gjumin dhe të shoqërohet edhe me djersitje të tepërt.

Për këtë arsye rekomandohet që të hani vakte të vogla dhe jo përpara gjumit.

AgroWeb.org ju rekomandon të shmangni të skuqurat, domatet dhe ushqimet me yndyrë.

Limfoma

Shumë prej tumorëve që njohim shkaktojnë djersitje të tepërt, por më e përhapura prej tyre është limfoma e cila e ka pikënisjen tek sistemi imunitar.

Përdorimi i medikamenteve

Shumë barna si aspirina dhe ibuprofeni shkaktojnë djersitje të tepërt.

Këtu përfshihen edhe ilaçet kunër depresionit apo trajtimet hormonale.

Tuberkulozi

Djersitja e tepërt gjatë natës është simptomë e tuberkulozit, e cila shfaqet edhe me kollë të fortë dhe sekrecione me njolla gjaku.

Ankthi

Ankthi që kulmon me ëndrra të frikshme dhe stërmunduese shoqërohet me djersitje të tepërt gjatë natës.

Menopauza

Djersitja e tepërt mund të jetë edhe simptomë e menopauzës dhe ndërprerjes së ciklit tek gratë.

Menopauza gjithashtu shoqërohet me ankth dhe depresion.

Infeksioni

Infeksionet bakteriale manifestohen me temperaturë të lartë por edhe me djersitje të tepërt gjatë natës.

Si të trajtoni problemin e djersitjes së tepërt gjatë natës?

Ulja e temperaturës së dhomës së gjumit dhe ventilimi i saj e bën gjumin më të lehtë për njerëzit që djersisin tepër gjatë natës.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e çarçafëve dhe rrobave prej pambuku që përthithin djersën.

Shmangni materialet sintetike që ju zënë frymën.

Përpiquni të identifikoni shkakun e djersitjes së tepërt dhe më pas konsultohuni me një mjek./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Doni muskuj të fortë në çdo moshë? – Zbuloni produktet fantastike

Shumë studime janë kryer për të mësuar më shumë rreth benefiteve nga konsumi i barishteve.

Publikuar

nga

Barishtet, jo vetëm që janë të pasura me vitamina dhe minerale, por ato mund të përgatiten në mënyra të ndryshme dhe të thjeshta.

Shumë studime janë kryer për të mësuar më shumë rreth benefiteve që vijnë nga konsumi i tyre.

AgroWeb.org duke u bazuar në studimet e fundit të kryera rreth ndikimit që ka konsumi i perimeve gjethe jeshile në organizëm, ju njeh më poshtë me disa nga përfundimet e tyre.

Ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Ka shumë arsye pse duhet të konsumoni rregullisht barishte, një prej tyre është edhe ulja e rrezikut të prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Në bazë të të dhënave të AgroWeb.org, konsumi i 250g me barishte çdo ditë, e uli ndjeshëm këtë rrezik.

Mund të ulin inflamacionin në trup

Sipas një studimi ku AgroWeb.org u bazua, substanca e quajtur sulfokinovozë tek barishtet, nxit rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrë.

Pra nëse konsumoni spinaq, sulfokinovoza mund të ketë një efekt anti-inflamator në trup.

Barishtet mund të shkaktojnë gazra tek disa njerëz. Por duhet të dini që kjo ndodh vetëm kur e tejkaloni me konsumin e tyre.

Mund të ndihmojnë për të përmirësuar forcën e muskujve

Nitratet që gjenden tek barishtet mund të ndihmojnë në përmirësimin e forcës dhe lëvizshmërisë së muskujve.

Konsumi i rregullt i tyre është i domosodshëm veçanërisht tek njerëzit e moshuar që janë më të rrezikuar nga rrëzimet dhe dëmtimet.

Për të përfituar sa më shumë prej tyre, kombinojini me proteina me bazë shtazore si mishi i pulës dhe me proteina më bazë bimore si fasulet e zeza.

Ulin rrezikun e qelizave tumoriale

Duke qënë se barishtet janë plot me antioksidantë të quajtur polifenole, ato mund të ulin rrezikun e prekjes nga lloje të ndryshme kanceri.

Një tjetër arsye e vlefshme se përse duhet t’i konsumoni rregullisht ato./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Mrekullitë që i ndodhin trupit tuaj nëse konsumoni mjaltë para gjumit!

Publikuar

nga

Shumica prej jush e dini se mjalti mund të përdoret për të luftuar gripin dhe për t’i dhënë shkëlqim lëkurës, por a e dinit se shkencëtarët e quajnë atë një super- ushqim për shkak të vlerave të pafundme që ka?

Nëse konsumoni vetëm një lugë mjaltë para se të flini, do të befasoheni nga mrekullitë që do të filloni të shihni në trupin tuaj.

Më poshtë Neps.al ju rendit disa prej tyre:

 1. Mjalti ju ndihmon për një gjumë të mirë, pa mankthe
 2. Ul presionin e gjakut
 3. Përmirëson ndjeshëm sistemin tuaj imunitar
 4. Trupi juaj do të fillojë ta djegë më shpejt dhjamin, pasi keni konsumuar mjaltë
 5. Gripi për ju do të jetë një ëndërr e keqe
 6. Për lëkurën tuaj, mjalti do të funksionojë si një krem anti-rrudhë
 7. Do jeni më pak të predispozuar për t’u prekur nga depresioni.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara