Lajmet

Borrell i quan të pasuksesshme takimet e ndara me Kurtin e Vuçiqin në Mynih

Borrell ka bërë të ditur se me Kurtin dhe Vuçiqin kanë diskutuar për de-eskalimin e tensioneve në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Publikuar

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka thënë se takimet që kishte me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin Aleksandër Vuçiq, gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih, ishin të pasuksesshme.

Në deklaratën e Borrellit të publikuar në faqen e Shërbimit të BE-së për Punë të Jashtme, të lëshuar lidhur me takimet, Borrell ka bërë të ditur se me Kurtin dhe Vuçiqin kanë diskutuar për de-eskalimin e tensioneve në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Me presidentin serb Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës Kurti, kam diskutuar, në takime të ndara, se si të deeskalojmë tensionet mes dy vendeve, fatkeqësisht pa sukses”, thuhet në deklaratë.

Po aty thuhet se Borrell ka pasur një numër të madh takimesh dypalëshe me partnerë të BE-së nga e gjithë bota.

“Të gjithë u ndërgjegjësuan për realitetin në Konferencën e Sigurisë të Munihut të këtij viti se Evropa është në rrezik për shkak të dy luftërave në afërsi dhe shumë konflikteve të mundshme në mbarë botën”, ka theksuar ndër të tjera Borrell.

Lajmet

​Vapa përvëluese mbyll shkollat për 33 milionë fëmijë në Bangladesh

Shkollat dhe kolegjet do të mbyllen të paktën deri më 27 prill.

Publikuar

nga

Vapa e nxehtë ka detyruar 33 milionë fëmijë të mos shkojnë në shkolla në Bangladesh, pasi temperaturat në disa pjesë të vendit u rritën mbi 42°C (108 F).

Shkollat dhe kolegjet do të mbyllen të paktën deri më 27 prill. Ky është viti i dytë me radhë që autoritetet duhet të ndërmarrin një veprim të tillë për shkak të motit ekstrem.

Ky vendim pason mbylljen e shkollave në Filipine dhe Indi, pasi një valë e vazhdueshme e të nxehtit përfshin Azinë.

“Fëmijët në Bangladesh janë ndër më të varfërit në botë dhe mbylljet e shkollave të lidhura me nxehtësinë duhet të shkaktojnë shqetësim për të gjithë ne”, tha Shumon Sengupta, drejtor i Save the Children’s Bangladesh.

Bangladeshi i ulët është një nga vendet më të cenueshme ndaj ndikimeve të krizës klimatike.

Sipas Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, një rritje prej 30 deri në 45 cm e nivelit të detit mund të zhvendosë më shumë se 35 milionë njerëz nga rrethet bregdetare – rreth një e katërta e popullsisë totale të vendit.

Të mërkurën, mijëra myslimanë në vend u mblodhën në xhami dhe fusha rurale për t’u lutur për shi./BBC/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Rriten çmimet e naftës, ndikuan dy faktorë

Rënia e stoqeve komerciale të naftës së papërpunuar në SHBA dhe tensionet në Lindjen e Mesme ishin faktorë kontribues në mbështetje të rritjes së çmimeve.

Publikuar

nga

Çmimet e naftës u rritën të enjten. Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 88,21 dollarë për fuçi në orën 09:32 të mëngjesit me orën lokale (0632 GMT), një rritje prej 0,21% nga çmimi i mbylljes prej 88,02 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej me 82,95 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, një rritje prej 0,17% nga seanca e mëparshme që u mbyll me 82,81 dollarë për fuçi.

Rënia e stoqeve komerciale të naftës së papërpunuar në SHBA, konsumatori më i madh në botë i naftës, dhe tensionet në Lindjen e Mesme ishin faktorë kontribues në mbështetje të rritjes së çmimeve./AA

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ukraina pranon raketa me rreze veprimi prej 300 kilometrash nga ShBA-ja

Zëdhënësi i DASH-it njoftoi se këto raketa u dërguan me vendimin e presidentit amerikan, Joe Biden.

Publikuar

nga

Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) konfirmoi vonë se Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar Ukrainës raketa me rreze të gjata veprimi, të njohura si ATACMS.

Zëdhënësi i DASH-it njoftoi se këto raketa u dërguan me vendimin e presidentit amerikan, Joe Biden.

ATACMS, mund të godasin cakun në largësi të mëdha – deri në 300 kilometra larg – krahasuar me raketat me rreze veprimi prej 165 kilometrash që SHBA-ja ia dha Ukrainës në tetor.

Këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan theksoi më tutje se Ukraina është zotuar se do t’i përdorë këto armë vetëm brenda Ukrainës, dhe jo në Rusi.

Ndërkohë, presidenti amerikan Biden e nënshkroi dje pakon me ndihmë ushtarake për Ukrainën, pasi ajo u miratua nga Kongresi amerikan pas shumë vonesave.

Sipas zyrtarëve amerikanë, pjesa e parë e ndihmës për Ukrainën – që ka vlerë të përgjithshme prej 61 miliardë dollarësh.

Aty përfshihen armë të mbrojtjes ajrore, municione për artileri, autoblinda dhe armë të tjera që do t’iu dërgohen forcave ukrainase, të cilat po përballen me pushtimin që Rusia nisi në shkurt të vitit 2022.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Polonia është e gatshme të kthejë në Kiev ukrainasit që të shërbejnë në ushtri

Kështu bëri të ditur ministri polak i Mbrojtjes, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Publikuar

nga

Polonia e gatshme të ndihmojë Kievin, duke kthyer në Ukrainë burrat ukrainas që të plotësojnë kriterin e moshës për shërbim ushtarak, që të ndihmojnë shtetin e tyre në luftën kundër Rusisë, bëri të ditur minsitri polak i Mbrojtjes, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Ndërsa qeveria ukrainase njoftoi më 24 prill për rregullat e reja, ku sipas tël cilave pasaporta për burrat që plotësojnë moshën për shërbimin ushtarak mund të lëshohen vetëm brenda vendit e jo në misionet e huaja diplomatike.

Burrat nga mosha 18 deri 59 vjeç që jetojnë jashtë vendit nuk do të mund tl rinovojnë pasaportat të cilave u ka skaduar tashmë afati për marrjen e pasaportave të reja.

Polonia edhe më herët ka sugjeruar se do të ndihmonte shtetin ukrainas, në mënyrë që ata persona që janë subjekt i shërbimit ushtarak të kthehen në shtetin e tyre dhe të kryejnë obligimin, tha Kosiniak-Kamysz.

Gjithashtu Polonia ju ka ofruar status të mbrojtjes së përkohshme 950.000 ukrainase.

Polonia renditet nga Evropa e dyta, si shteti që ka strehuar më së shumti ukrainas, pas Gjermanisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara