Lajmet

​Belgjika: Rusia mund të ndërhyjë në fushatën për zgjedhjet e Parlamentit Evropian

Kështu tha sot kryeministri Alexander De Croo.

Publikuar

Prokurorët në Belgjikë po hetojnë ndërhyrjen e mundshme ruse në zgjedhjet e ardhshme të Parlamentit Evropian pas informacionit që ata morën nga shërbimet e inteligjencës, tha sot kryeministri Alexander De Croo.

Hetuesit, tha De Croo, zbuluan se grupet ruse po i shtynin kandidatët pro-rusë për të dobësuar mbështetjen e BE-së për Ukrainën në luftën kundër pushtimit rus të nisur dy vjet më parë.

“Qëllimi është të zgjidhen sa më shumë kandidatë pro-rusë në Parlamentin Evropian dhe në këtë mënyrë të forcohet retorika pro-ruse në atë institucion. Dobësimi i mbështetjes evropiane për Ukrainën i shërben Rusisë në fushën e betejës”, tha De Croo.

Ai shtoi se hetimi filloi pasi autoritetet çeke zbuluan se agjentët rusë, aktivë në Bruksel, po përpiqeshin të fitonin ndikim dhe të paguanin ligjvënësit për të promovuar një agjendë pro-ruse.

Edhe pse përfshirja e Rusisë në zgjedhjet evropiane u vu re në Belgjikë, Croo vëren se pagesat me para në dorë nuk janë realizuar në atë mënyrë. Perëndimi akuzon Rusinë se po përpiqet të ndikojë në opinionin publik gjatë fushatave zgjedhore, por Rusia e mohon me vendosmëri këtë.

Përpara zgjedhjeve evropiane të qershorit, partitë kritike për mbështetjen e BE-së për Ukrainën përfshijnë Tubimin Kombëtar të Francës, Partinë e Lirisë së Austrisë dhe AfD të Gjermanisë, të cilat parashikohet të fitojnë më shumë vota se në zgjedhjet pesë vjet më parë.

De Croo tha se ai kërkoi një takim urgjent të Agjencisë së BE-së për Bashkëpunimin Gjyqësor (Eurojust). Ai gjithashtu beson se rasti duhet të ndiqet penalisht nga Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF).

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara