Lajmet

​BE do të zgjerojë zonën Schengen nga marsi 2024

Kjo pasi Bullgaria dhe Rumania do të integrohen pjesërisht nga marsi i vitit 2024.

Publikuar

Më 30 dhjetor 2023, Presidenca spanjolle e Këshillit të BE-së njoftoi se Rumania dhe Bullgaria do të integrohen pjesërisht në zonën Schengen në mars 2024.

Rumania dhe Bullgaria, të dyja anëtare të BE që nga viti 2007, u refuzuan në fund të vitit 2022 nga blloku në zonën e gjerë Schengen, brenda të cilës më shumë se 400 milionë njerëz mund të udhëtojnë lirshëm.

Edhe pse Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian ka vite që siguron që të dyja vendet janë të përgatitura për të hyrë në Schengen, Austria dhe Holanda bllokuan pranimin e tyre deri më tani.

Pas negociatave të ndërlikuara, Bullgaria dhe Rumania arritën një marrëveshje me Austrinë për t’u bashkuar me zonën Schengen për ajrin dhe kalimet detare si fillim, por jo nga toka.

Së bashku, të tri vendet më vonë do të bien dakord për datën se kur do të përfundojnë kontrollet në kufijtë tokësorë të Rumanisë dhe Bullgarisë.

Holanda bllokoi hyrjen e Bullgarisë për më shumë se 10 vjet mbi shqetësimet për sundimin e ligjit. Parlamenti holandez votoi më 21 dhjetor 2023 për të miratuar qëndrimin në favor të hyrjes së Bullgarisë në Schengen.

Në Rumani, vendimi i pjesshëm i anëtarësimit u mirëprit nga koalicioni qeverisës dhe mjedisi i biznesit por i kritikuar nga opozita. Kryeministri Marcel Ciolacu e përshkroi këtë vendim si një hap i madh përpara, duke theksuar se Qeveria rumune do të vazhdojë të punojë për të përfunduar procesin këtë vit.

Nga ana tjetër, disa eurodeputetë rumunë shprehën pakënaqësi me këtë aderim të pjesshëm në Schengen.

Eurodeputeti Eugen Tomac beson se Komisioni Evropian dhe Presidenca spanjolle e BE-së luajtën “kartën e kompromisit” me Austrinë, ndërsa eurodeputeti Dacian Cioloș, i cili është edhe ish-komisionar evropian për Bujqësi, vuri në dukje se rumunët trajtohen si qytetarë evropianë të rendit të dytë.

Komisioni Evropian ka premtuar të mbështesë Bullgarinë dhe Rumaninë në mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE-së. Bullgaria, në veçanti, do të merr mbështetje të konsiderueshme financiare nga Komisioni Evropian, si dhe ndihmë operacionale dhe teknike nga agjencia evropiane e kufirit, Frontex, veçanërisht në kufirin me Turqinë dhe Serbinë.

“Kërkesat e Austrisë do të plotësohen”, ka shkruar kancelari austriak, Karl Nehammer në rrjetin social “X” në fund të dhjetorit.

“Misioni i Frontex në Rumani dhe Bullgari do të rriten dhe të dyja vendet do të marrin më shumë fonde të BE-së”.

Ministrja e Jashtme bullgare Mariya Gabriel shpresonte që një datë për heqjen e kontrolleve kufitare tokësore do të konfirmohej në 2024.

Qeveria e Bullgarisë, nga ana e saj, është e përkushtuar duke zbatuar në mënyrë rigoroze Rregulloren e Dublinit, e cila përfshin ripranimin e personave të regjistruar si azilkërkues në vend, në përputhje me rregullat e Komunitetit për vendin e parë përgjegjës.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozhinoviq tha se qëkur Kroacia iu bashkua Schengenit, në vitin 2023 mbi 1.850 trafikantë të migrantëve u arrestuan nga policia kroate ose 90 për qind më shumë krahasuar me 2022. /ANSA

Lajmet

Drama Kurti-Rama, probleme të protagonizmit personal të dy kryeministrave

Publikuar

nga

Ditët e fundit u vërshuan me reagime raportet ‘e ngurta’ mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Ky i fundit qëndroi për vizitë në Kosovë më 10 qershor në shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës, porse në agjendën e tij nuk kishte takim të planifikuar me homologun e tij nga Kosova.

Mospajtimet e dy udhëheqësve politikë nisën që nga 7 korriku i vitit të kaluar, kur Rama kishte anuluar pjesëmarrjen e kabinetit të tij në mbledhjem e përbashkët të dy qeverive.

Megjithatë analistja politike, Afërdita Maliqi në një prononcim për UBTNews tha se brishtësia e raporteve mes kryeministrave shqiptarë e ka zanafillën që nga fillimi i qeverisjes së Kurtit.

“Problemet mes dy kryeministrave nuk është që janë sotshme, datojnë pothuajse qëkur ka ardhur kryeministri Kurti në pushtet. Nëse ju kujtohet kryeministri Kurti pati konkuruar në zgjedhjet në Shqipëri dhe kishte shkuar me votu atje dhe prej aty kanë filluar ato ndërstramcat mes të dy kryeministrave. Kryeministri Rama e ka thumbuar ndonjëherë kur ju ka thënë mundësia, ndërkaq kryeministri Kurti ka dëshiruar të jetë ai lideri i të gjithë shqiptarëve në Ballkan për të cilën nuk ka pranuar kryeministri Rama”, deklaroi Maliqi.

Vlerëson se mospajtimet rrjedhin si pasojë e protagonizmit personal të dy kryeministrave.

“Nga ana e kryeministrit Kurti protagonizmin me qenë lider i Ballkanit për shkak se është përzier në zgjedhjet në Shqipëri, ëshët përzier në zgjedhjet në Luginë të Preshevës, është përzier në zgjedhejet në Maqedoninë e Veriut, d.m.th kur në Kosovë vlojnë problemet ne e shohim kryeministrin duke u marr pjesë nëpër fushata dhe duke u mbështetur në parti të caktuara”, shtoi ajo.

“Në këtë pikë problemet mes dy kryeministrave i shoh më shumë probleme personale dhe probleme të protagonizmit personal të tyre”, thotë ajo.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë, Rama u takua me të parën e shtetit, Vjosa Osmanin. Ai mori pjesë edhe në një konferencë ndërkombëtare për ish-presidentin Ibrahim Rugova të organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës./UBTNews/

Teksti: Dea Berisha

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Piramida e Tiranës nderohet me çmim nga “WAN Awards EMEA”

Publikuar

nga

Piramida e Tiranës ka marrë një tjetër çmim nga juria e “WAN Awards EMEA”, vlerësuese e projekteve arkitekturore më novatore nga e gjithë bota.

Kryeministri Edi Rama bëri sot të ditur se juria e “WAN Awards EMEA”, e cilëson Piramidën e Tiranës si një “projekt të guximshëm”, të hapur për publikun, dhe e rrethuar nga një ansambël kutish shumëngjyrëshe, të shpërndara brenda dhe përreth ndërtesës origjinale.

Juria e “WAN Awards EMEA” vlerëson se transformimi i Piramidës tregon se si një ndërtesë mund të përshtatet për një “erë të re”, duke ruajtur historinë e saj komplekse.

“Në vend që struktura të shembej më kot, guaska e saj e fortë prej betoni është përshtatur sipas parimeve të “ekonomisë qarkulluese”. Fletë të mëdha xhami me nivele zëvendësojnë xhamat midis trarëve të betonit të Piramidës, duke mbrojtur brendinë nga shiu, ndërsa njëkohësisht e mbajnë atë të hapur ndaj elementëve të natyrës”, vlerëson juria.

Arkitektja e njohur Eva Jiricna, kryetare e jurisë së “WAN Awards EMEA” vlerësoi projektuesit për këtë zgjidhje kaq të mirë, “për t’i treguar publikut se pak humor mund të shërojë edhe plagët më të thella”./ATSH/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Aksionarët e Tesla-s padisin Elon Musk për devijimin e burimeve në kompaninë e tij të AI

Publikuar

nga

Aksionarët e Tesla kanë ngritur një padi kundër CEO-s, Elon Musk dhe bordit të kompanisë për zhvendosjen e burimeve dhe talentit nga prodhuesi i makinave elektrike dhe përdorimin e tyre në vend të kësaj për kompaninë e inteligjencës artificiale (AI) të Musk, xAI.

Disa aksionarë pohuan se Musk u përpoq për vite me radhë ta poziciononte Tesla-n si një kompani robotike dhe AI-në ​​dhe jo si një prodhues automjetesh.

Sipas padisë e cila u ngrit në shtetin amerikan të Delaware, Musk “devijoi talentin dhe burimet e pakta nga Tesla në xAI dhe mblodhi miliarda dollarë për xAI ndërsa pretendonte aksesin e xAI në të dhënat e lidhura me AI të Tesla”.

Padia, e raportuar fillimisht nga TechCrunch dhe Business Insider, vjen menjëherë pasi Musk hoqi dorë nga padia e tij kundër OpenAI, kompania e cila qëndron pas ChatGPT, te e cila ai ishte një investitor origjinal./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania kap sasi rekorde të kokainës

Publikuar

nga

Autoritetet gjermane njoftuan sot për sekuestrimin e rreth 35 ton kokaine, në atë që besohet të jetë kapja më e madhe në llojin e tij.

Droga u zbulua për herë të parë në portin e Hamburgut vitin e kaluar, por autoritetet nuk kanë dhënë asnjë informacion prej muajsh për shkak të hetimeve në vazhdim, sipas mediave gjermane.

Sipas Ministrisë së Drejtësisë të North Rhine-Westphalia, vlera e vlerësuar në rrugë e 35 tonëve kokainë ishte disa miliardë euro.

Gjatë bastisjeve të policisë, të paktën shtatë të dyshuar u arrestuan në disa shtete federale, duke përfshirë Hamburgun, Berlinin, Bavarinë dhe Saksoninë e Ulët.

Tri portet më të mëdha në Evropë – Roterdami, Antverpen dhe Hamburgu – përdoren shpesh nga kartelet për kontrabandë të drogës nga Amerika e Jugut.

Në vitin 2021, zyrtarët doganorë në Hamburg sekuestruan 16 ton kokainë, me një vlerë rruge prej afro 3.5 miliardë euro. Ishte kapja më e madhe e vetme e kokainës deri më tani në Gjermani. /AA

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara