Sport

Barcelona ‘uragan’, i jep ‘shuplakë’ Villarrealit

Publikuar

Barcelona ka shkatërruar Villarrealin me rezultatin 5-1 në një ndeshje dominuese në La Liga, duke konfirmuar statusin e saj si një nga skuadrat më të forta të sezonit. Pas një disfate të papritur përballë Monacon në Champions, katalanët dolën në fushë të vendosur për të rikuperuar, dhe e bënë këtë me një paraqitje spektakolare në transfertë.

Golat e ndeshjes filluan të shënoheshin herët, me Robert Lewandowskin që zhbllokoi rezultatin në minutën e 20-të. Polaku shënoi një gol të bukur pas një aksioni të shpejtë, duke e çuar ekipin e tij në epërsi. Pjesa e parë vazhdoi me dominimin e Barcelonës, dhe Lewandowski realizoi sërish në minutën e 35-të, duke i dhënë skuadrës një avantazh të dyfishtë.

Pavarësisht dominimit të Barcelonës, Villarreal reagoi me një gol të shpejtë nga Perez, i cili shkurtoi diferencën në 1-2 para se të përfundonte pjesa e parë. Megjithatë, ky gol nuk i dha forcë skuadrës vendase për të përballuar sulmin e vijueshëm të katalanëve.

Në pjesën e dytë, Barcelona vazhdoi të dominonte me plot energji. Pablo Torre shënoi golin e tretë në minutën e 55-të, duke rikthyer epërsinë në dy gola. Pas tij, Raphina mori protagonizmin, duke shënuar dy herë në 64’ dhe 78’, duke përfunduar ndeshjen me rezultatin përfundimtar 5-1.

Kjo fitore e rëndësishme i jep Barcelonës një shtysë të madhe për vazhdimin e sezonit, sidomos pas një humbjeje në Champions. Tifozët dhe stafi janë të kënaqur me performancën e skuadrës, që tani shpreson të vazhdojë serinë e sukseseve në La Liga.

Barcelona ka treguar se është e gatshme për të rivalizuar për titujt, dhe me një ekip të tillë, përfshirë Lewandowskin dhe Raphinën, janë të gjithë në pritje të sfidave të ardhshme./UBTNews/

Sport

Barcelona pa ‘gardian porte’: Kush do ta zëvendësojë Marc ter Stegenin?

Publikuar

nga

Dëmtimi i Marc ter Stegen, portierit gjerman të Barcelonës, ka krijuar një krizë serioze për skuadrën katalanase. Pas raportimeve fillestare, pritet që ter Stegen të mungojë për një periudhë të gjatë, potencialisht deri në tetë muaj, për shkak të dëmtimit të gjurit të tij të djathtë. Kjo do ta detyrojë Barcelonën të mbështetet te Iñaki Peña si portieri i vetëm i ekipit të parë.

Për të zëvendësuar ter Stegen, Barcelona është në kërkim të një portieri që aktualisht është pa kontratë, megjithëse mundësitë janë të kufizuara. Disa kandidatë potencialë përfshijnë:

Keylor Navas (37 vjeç) – Portieri veteran nga Kosta Rika, i cili ka pasur një karrierë të suksesshme me PSG-në, tani është në kërkim të një ekipi pas skadimit të kontratës së tij. Navas sjell shumë përvojë, megjithatë, vitet e fundit ka pasur pak minuta loje.

Jordi Masip (35 vjeç) – Ish-anëtar i akademisë La Masia dhe portieri zëvendësues i Barcelonës nga 2014 deri në 2017, Masip është aktualisht pa ekip pas përfundimit të kontratës me Real Valladolid.

Edgar Badia (32 vjeç) – Një portier me përvojë në La Liga, Badia filloi sezonin te Elche, por klubi ndërpreu kontratën e tij në fund të merkatos.

Jiri Pavlenka (32 vjeç) – I njohur për karrierën e tij me Werder Bremen dhe përfaqësuesen çeke, Pavlenka është ende i lirë pas dështimit të transferimit të tij në Arabinë Saudite.

Loris Karius (31 vjeç) – Pas një periudhe të vështirë te Newcastle, Karius ka luajtur vetëm dy ndeshje, duke përfshirë një finale të FA Cup.

Tomas Vaclik (35 vjeç) – Një portier me përvojë në La Liga, Vaclik ndihmoi Albaceten të qëndronte në Kategorinë e Dytë gjatë sezonit të kaluar.

Etrit Berisha (35 vjeç) – I njohur për karrierën e tij në Serinë A dhe si një portier i rëndësishëm për kombëtaren shqiptare, Berisha është i disponueshëm pas përfundimit të kontratës me Empoli.

Tomas Koubek (32 vjeç) – Zëvendësues i rregullt i Augsburgut dhe me përvojë ndërkombëtare me Çekinë.

Alexandre Letellier (33 vjeç) – Portier zëvendësues i PSG-së, por me pak minuta loje në katër sezonet e fundit.

Kostas Lamprou (33 vjeç) – Portieri grek ka pasur përvojë në Eredivisie dhe së fundmi ka lënë Feyenoordin pas një sezoni pa minuta.

Barcelona do të shqyrtojë këto mundësi në përpjekje për të forcuar pozitat e saj në portë, ndërsa përgatitet për sfidat e ardhshme pa ter Stegen. Sfidat do të jenë të mëdha, dhe vendimet që do të merren në ditët në vijim do të kenë një ndikim të konsiderueshëm në performancën e skuadrës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Legjionarët kuqezi: Shkëlqim dhe gola në Europë

Publikuar

nga

Java e kaluar ka qenë mjaft e suksesshme për legjionarët kuqezi që luajnë në klubet europiane dhe përtej. Shumë prej tyre kontribuan me gola dhe asiste, duke treguar paraqitje të shkëlqyera në fushë.

Qazim Laçi shënoi një debutim të shkëlqyer me skuadrën e tij, Sparta Prague, në UEFA Champions League. Ai e filloi ndeshjen si titullar kundër Salzburg dhe realizoi një gol të bukur në minutën e 58, duke ndihmuar ekipin e tij të fitonte 3-0. Laçi arriti të zhgënjente dy mbrojtësit kundërshtarë me një lëvizje të shkëlqyer për të dërguar topin në rrjetë.

Një tjetër paraqitje mbresëlënëse erdhi nga Jasir Asani, i cili në ndeshjen e tij të parë në Championsin e Azisë realizoi tre gola spektakolarë për Gwangju ndaj Yokohama F. Marinos. Ai zhbllokoi takimin në minutën e 2-të dhe vijoi të shënonte edhe në minutat e 55 dhe 90+2. Përveç golave, Asani dha një asist në minutën e 68 për golin e Mikeltadze.

Myrto Uzuni gjithashtu shënoi në barazimin 2-2 të Granada ndaj Malagas, duke realizuar golin e tij të dytë radhazi. Ndërkohë, Taulant Seferi ishte vendimtar në ndeshjen e tij të parë si titullar me Bodrumspor, duke shënuar golin e fitores 1-0 ndaj Hatayspor dhe duke u shpallur lojtari i ndeshjes me notën 8.1.

Nedim Bajrami dha një asist në fitoren 3-0 të Rangers ndaj Dundee FC, ndërsa Ylber Ramadani asistoi për golin e parë të Lecce në barazimin 2-2 me Parma.

Titullarë këtë javë ishin gjithashtu Thomas Strakosha, Berat Gjimshiti, Arlind Ajeti, Marash Kumbulla, Ardian Ismajli, Enea Mihaj, Amir Abrashi, Mirlind Daku dhe Arbnor Muja, ndërsa Ivan Balliu, Kristjan Asllani, Arbër Hoxha dhe Sebastjan Spahiu kontribuan si zëvendësues. Këto paraqitje pozitive tregojnë potencialin e madh të legjionarëve shqiptarë në arenën ndërkombëtare./UBTNews/

Sport

Makineri golash, Haaland barazon rekordin e CR7

Publikuar

nga

Erling Haaland vazhdon të shkruajë historinë në botën e futbollit, duke arritur një arritje të jashtëzakonshme në Premier League. Në ndeshjen mes Manchester City-t dhe Arsenalit, ai shënoi golin e tij të 100-të për klubin, duke barazuar një rekord të vendosur nga legjenda Cristiano Ronaldo. Të dy lojtarët kanë arritur këtë shifër magjike në vetëm 105 ndeshje.

Goli i Haalandit, i cili erdhi në fillim të ndeshjes, jo vetëm që i dha City-t epërsinë, por gjithashtu theksoi aftësitë e tij mbresëlënëse si sulmues. I njohur për shpejtësinë dhe fuqinë e tij, ai ka qenë një faktor kyç në suksesin e Manchester City-t që nga ardhja e tij.

Me këtë arritje, 23-vjeçari norvegjez vazhdon të forcojë statusin e tij si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, duke e vendosur veten në një kategori të veçantë krahas Ronaldos dhe yjeve të tjerë të futbollit. Aftësia e tij për të shënuar gola në mënyrë konsistente ka bërë që tifozët dhe ekspertët të flasin për të si një makineri golash që vazhdon të thyejë barriera./UBTNews/

Sport

Renditja e Superligës pas gjashtë xhirove

Publikuar

nga

Jashtëzakonisht interesante duket renditja tabelare e Supelrigës së Kosovës në futboll pas gjashtë xhirove të zhvilluara në këtë edicion garues. Disa prej ndeshjeve derbi janë zhvilluar gjatë këtyre javëve të para, por renditja është mjaftë interesante.

Në fakt, befasia e madhe është sepse lider momental është klubi i sapo inkuadruar në Superligë, Suhareka me 13 pikë, aq sa ka edhe Malisheva në vendin e dytë.

Tri prej skuadrave më të mëdha kosovare, Prishtina, Ballkani dhe Llapi kanë mbledhur nga dhjetë pikë duke ndarë pozitat tre, katër dhe pesë.

Tutje, në vendin e gjashtë pozicionohet Drita më nëntë pikë, e ndjekur nga Dukagjini me gjashtë, kurse në tri pozitat e fundit renditen Gjilani me pesë pikë, Ferizaj me katër dhe e fundit është Feronikeli 74 pa pikë.