Art

Artistja kineze tregon historitë e grave përmes bojës

Song, e cila e përshkruan veten si feministe, e sheh projektin e saj si një dokumentar pa fund.

Publikuar

Në një vend ku hapësirat për shprehje të lirë të femrave janë zvogëluar vitet e fundit, bërja e një tatuazhi mund të duket si një akt fuqizues.

“Kur zgjidhni të bëni tatuazhe dhe zgjidhni një imazh tjetër për të vendosur në trupin tuaj, ju në fakt po ndërmerrni veprime për të thënë, unë kontrolloj trupin tim”, tha Song për AFP.

Partia Komuniste e Kinës ka ushtruar prej kohësh kontroll mbi trupat e grave nëpërmjet legjislacionit riprodhues, siç është politika tashmë e braktisur për një fëmijë.

Qëndrimet konservatore që vlerësojnë gratë kryesisht për pamjen e tyre dhe lindjen e fëmijëve mbeten normë, të përforcuara nga media shtetërore dhe kultura popullore.

Song, e cila e përshkruan veten si feministe, e sheh projektin e saj si një dokumentar pa fund, që shpreson se do të ndihmojë si në promovimin e zërave të grave, ashtu edhe në sfidimin e stereotipeve.

“Dua t’u jap (grave) një platformë më të madhe që më shumë njerëz të shohin se çfarë shprehin” tha ajo.

Videot “1,000 Girls” i përmbahen të gjitha një formati të thjeshtë — ato fillojnë me: “Cila është shenja juaj e zodiakut?”

Por në bisedat që vijojnë, të intervistuarit ndajnë mendime intime për shëndetin mendor, gjininë, ankthet për rritjen e moshës dhe vdekjen e njerëzve të dashur.

Brenda studios së mbushur me libra të Song muajin e kaluar, 27-vjeçarja Liao Jingyi ishte e emocionuar që do të bëhej pjesë e projektit dhe do të merrte tatuazhin e saj të parë.

E shtrirë në tryezën e tatuazheve, Liao u shtrëngua ndërsa gjilpëra lëvizte mbi lëkurën e saj…

Ndërsa tatuazhet nuk janë të rralla në zonat më moderne dhe më të pasura të Kinës, gratë ende përballen me shqyrtimin e pamjes së tyre.

Marrja me bojë, ose mospërputhja me stilet tradicionale, është e neveritshme në qarqet konservatore.

Vetëvrasja e fundit e një gruaje të re, e cila u bë shënjestër e bullizimit në internet pasi postoi një foto të saj me flokë rozë, vuri në pah presionin e madh që mund të përballen gratë.

“Kur një grua nuk përputhet, ajo sulmohet dhe morali i saj vihet në dyshim… Është seksizëm, i rrënjosur në pabarazinë gjinore, në formën më të keqe”, i tha AFP-së shkrimtarja Lijia Zhang.

Një grua tjetër, një mjeke që kërkoi një dizajn të bazuar në lulebore ngjyrë vjollce, tha se në spitalin e saj shumë pacientë do të ndjenin një mjek me tatuazh “nuk duket të jetë mjaft i përgjegjshëm”.

Song tha se ajo ishte veçanërisht e prekur nga një grua në të 40-at e saj, e cila kishte ardhur për tatuazhin e saj të parë.

Song kujtoi gruan duke pyetur: “Kam qenë nënë, grua, tani a mund të jem vetvetja dhe të bëj një tatuazh çfarë të dua?”

Në veçanti bie në sy një nga tatuazhet e vetë Song pranë bërrylit.

Ai përshkruan një zinxhir të thyer si një haraç për Xiaohuamei, një grua që u gjet e bllokuar në një kasolle në Kinën rurale me një zinxhir dhe dry në qafë vitin e kaluar.

E menduar se ishte viktimë e trafikimit të qenieve njerëzore, lajmet për gjendjen e saj tronditën mbarë vendin.

Disa klientë kanë kërkuar të njëjtin tatuazh.

“Unë mendoj se ne kemi luftuar për një kohë të gjatë. Kjo luftë për gratë për të fituar të drejtat ka vazhduar për një kohë të gjatë”./UBTNews/

Art

Ekspertët nuk e kishin idenë se këto portrete të Rembrandtit ekzistonin, tani ato do të dalin në ankand

Gati dy shekuj më vonë, nga Christie’s u zbuluan këto portrete në koleksionin e një familjeje britanike.

Publikuar

nga

Për 200 vjet, dy portrete të mjeshtrit holandez Rembrandt ishin krejtësisht të panjohura për studiuesit. Këtë verë, ato do të shiten në Christie’s.

Në vitin 1824, disa portrete të mjeshtrit holandez Rembrandt u shitën në shtëpinë e ankandit Christie. Pikturat e vogla u humbën më pas në histori, ekzistenca e tyre krejtësisht e panjohur për studiuesit e artit, një mbikëqyrje e pazakontë për një artist me statusin e Rembrandtit.

Gati dy shekuj më vonë, nga Christie’s u zbuluan këto portrete në koleksionin e një familjeje britanike. Familja nuk e kishte idenë se pikturat ishin realizuar nga Rembrandt.

“Ky është një nga zbulimet më emocionuese që kemi bërë në fushën e Mjeshtrave të Vjetër gjatë viteve të fundit”, deklaruan nga Christie’s nga duke i quajtur portretet “jashtëzakonisht të rralla”.

Pikturat u vërtetuan pas një hetimi të gjerë shkencor dhe analizave shkencore të ndërmarra në Rijksmuseum në Amsterdam dhe tani do të kthehen në ankand.

Ato do të shiten në ankand në Londër këtë verë dhe pritet të arrijnë rreth 5 deri në 9 milionë euro (5-8 milionë funta)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Një detaj i vogël i fshehur në pikturën e Picassos deri më tani

Ekspozita e re “Young Picasso in Paris” përfshin dhjetë piktura dhe vizatime të bëra nga Picasso.

Publikuar

nga

Konservatorët në Muzeun Guggenheim në New York kanë zbuluar një qen të vogël të fshehur nën sipërfaqen e një pikture të Pablo Picassos.

Imazhi i një qeni simpatik të veshur me një hark të kuq u zbulua nga ekspertët e muzeut gjatë një analize teknike të pikturës së artistit spanjoll “Le Moulin de la Galette”, para ekspozitës së veprave të tij të hershme.

E hapur në Guggenheim të premten, ekspozita e re “Young Picasso in Paris” përfshin dhjetë piktura dhe vizatime të bëra nga Picasso me mbërritjen e tij në kryeqytetin francez në vitin 1900.

“Le Moulin de la Galette” përshkruan një skenë të gjallë në vendin titullar – një sallë e famshme vallëzimi pariziane që është pikturuar nga artistë të tjerë, përfshirë këtu Pierre-Auguste Renoir./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Shtatë fakte befasuese që ju nuk i dinit për Leonardo da Vinci

Emri i tij nuk ishte në të vërtetë “Leonardo da Vinci”.

Publikuar

nga

Leonardo da Vinci ishte një piktor, skulptor, arkitekt, shkrimtar, anatomist, gjeolog, astronom, botanist, shpikës, inxhinier dhe shkencëtar – mishërimi i një njeriu të Rilindjes.

Edhe pse ai është shquar që atëherë për zgjuarsinë e tij teknologjike, gjeniu shkencor i Leonardos mbeti kryesisht i pazbuluar dhe i pavlerësuar gjatë kohës së tij.

Këtu janë shtatë fakte befasuese që ju (ndoshta) nuk i dinit për të.

1.Emri i tij nuk ishte në të vërtetë “Leonardo da Vinci”

Emri i plotë i Leonardos në lindje ishte Lionardo di ser Piero da Vinci, që do të thotë “Leonardo, (djali) i ser Piero nga Vinci”.

2. Ai ishte një fëmijë jashtëmartesor

I lindur në një shtëpi ferme jashtë fshatit Anchiano në Toskanë më 14/15 prill 1452, Leonardo ishte fëmija i Ser Piero, një noteri i pasur fiorentin dhe një fshatare e pamartuar me emrin Katerina.

Të dy kishin 12 fëmijë të tjerë me partnerë të tjerë – por Leonardo ishte fëmija i vetëm që kishin së bashku.

3. Ai mori pak arsimim formal

Leonardo ishte kryesisht i vetë-edukuar dhe nuk mori asnjë arsim formal përtej leximit bazë, shkrimit dhe matematikës.

Talenti i tij artistik ishte i dukshëm që në moshë të re. Në moshën 14-vjeçare ai filloi një praktikë me skulptorin dhe piktorin e njohur Andrea del Verrocchio, nga Firence.

Në punëtorinë e Verrocchio-s, ai u ekspozua ndaj trajnimit teorik dhe një gamë të gjerë aftësish teknike, duke përfshirë punimin e metaleve, zdrukthtari, vizatimin, pikturën dhe skulpturën.

4. Ai ishte një muzikant i arrirë

Ndoshta në mënyrë të parashikueshme për një individ që shkëlqeu në gjithçka që provoi, Leonardo kishte një dhuratë për muzikën.

Sipas shkrimeve të tij, ai besonte se muzika ishte e lidhur ngushtë me artet pamore pasi varej në mënyrë të ngjashme nga një nga 5 shqisat.

Sipas Georgio Vasarit, një bashkëkohës i Leonardos, “ai këndoi në mënyrë hyjnore pa asnjë përgatitje”.

Ai gjithashtu i binte lirës dhe fyellit, duke performuar shpesh në mbledhjet e fisnikërisë dhe në shtëpitë e klientëve të tij.

Dorëshkrimet e tij të mbijetuara përmbajnë disa nga kompozimet e tij origjinale muzikore dhe ai shpiku një instrument organo-violë-klaviçel që u krijua vetëm në vitin 2013.

5. Projekti i tij më i madh u shkatërrua

Puna më thelbësore e porositur e Leonardos ishte për Dukën e Milanos, Ludovico il Moro, i quajtur Gran Cavallo ose “Kali i Leonardos” në 1482.

Statuja e propozuar e babait të Dukës, Francesco Sforza mbi kalë, do të ishte më shumë se 25 metra e gjatë dhe synohej të ishte statuja më e madhe e kalorësisë në botë.

Leonardo kaloi gati 17 vjet duke planifikuar statujën. Por para se të përfundonte, forcat franceze pushtuan Milanin në 1499.

Skulptura prej balte u përdor për ushtrimin e objektivit nga ushtarët fitimtarë francezë, duke e copëtuar atë.

6. Idetë e tij kishin pak ndikim gjatë periudhës

Megjithëse ai ishte shumë i respektuar si artist, idetë dhe shpikjet shkencore të Leonardos fituan pak tërheqje midis bashkëkohësve të tij.

Ai nuk bëri asnjë përpjekje për të botuar shënimet e tij dhe vetëm shekuj më vonë fletoret e tij – shpesh të referuara si dorëshkrimet dhe “kodet” e tij – u vunë në dispozicion të publikut.

Për shkak se ato mbaheshin sekret, shumë nga zbulimet e tij patën pak ndikim në përparimin shkencor në periudhën e Rilindjes.

7. Ai u akuzua për sodomi

Në vitin 1476, Leonardo dhe tre të rinj të tjerë u akuzuan për krimin e sodomisë në një incident që përfshinte një prostitutë të njohur mashkull. Ishte një akuzë e rëndë që mund të kishte çuar në ekzekutimin e tij.

Akuzat u hodhën poshtë për mungesë provash, por më pas Leonardo u zhduk, duke u rishfaqur vetëm në 1478 për të marrë një detyrë në një kishëz në Firence./RevistaClass

Vazhdo të lexosh

Art

Muzeu i njohur francez përmes artit përmbys narrativën rome

Shfaqja, titulli i së cilës “Barvalo” do të thotë i pasur shpirtërisht ose materialisht, është ekspozita e parë e tillë.

Publikuar

nga

Fytyrat më të shndritshme të komunitetit rom janë vendosur përballë vizitorëve në një mur shumëngjyrësh brenda një prej muzeve më të mirë të Francës.

Është komiku britanik me famë botërore Charlie Chaplin, i madhi belg i xhazit Django Reinhardt dhe Alfreda Markowska, një grua polake që gjatë Luftës së Dytë Botërore shpëtoi dhjetëra fëmijë hebrenj dhe romë nga një kamp nazist.

“Është shumë prekëse”, tha akademiku rumun Cristian Padure, duke admiruar ekspozitat brenda muzeut MUCEM në qytetin e dytë të Francës, Marsejë.

Shfaqja, titulli i së cilës “Barvalo” do të thotë i pasur shpirtërisht ose materialisht në gjuhën rome, është ekspozita e parë e tillë që mbledh së bashku kontribute nga kaq shumë artistë dhe kuratorë brenda pakicës rome të Evropës prej 12 milionë banorësh.

Padure tha se ishte “njohje” e kontributeve të komunitetit në kulturën dhe historinë evropiane pas shekujsh diskriminimi.

Në Rumani, ku u rrit gjuhëtari, romët ishin skllevër për pesë shekuj deri në shekullin e 19-të.

Ndër veprat e ekspozitës është një reklamë antike e nxjerrë nga arkivat e vendit që reklamon “një rom i ri” në shitje për 29 monedha.

Në një mur tjetër janë të ashtuquajturat “karta antropometrike” të romëve që jetonin në Francë në fillim të shekullit të 20-të, të kompletuara me matje raciste, fotografi dhe shenja gishtash.

Të gjithë romëve francezë iu kërkua të mbanin dokumente të identitetit, të cilat ishin krijuar për të kufizuar lëvizjen e tyre dhe hapën rrugën për dëbimin e tyre gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Nazistët dhe aleatët e tyre vranë deri në 500,000 romë gjatë asaj periudhe, sipas Muzeut të Holokaustit me qendër në SHBA.

Ekspozita nxjerr në pah punën e shkrimtares dhe artistes së ndjerë rome-austriak Ceija Stojka, e cila shkroi dhe pikturoi përvojën e tmerrshme pasi i mbijetoi tre kampeve të veçanta të vdekjes.

Ekspozita ndriçon gjithashtu anëtarët romë të Rezistencës Franceze gjatë pushtimit nazist.

“Ne gjithashtu kishim paraardhës që luftuan në të gjitha luftërat”, tha Sylvie Debart, gjyshi i të cilit Marius Janel ishte pjesë e ushtrisë që luftonte kundër gjermanëve.

Antropologu amerikan Jonah Steinberg kaloi vite duke lobuar për të mbajtur ekspozitën.

“Është një nga herët e para që historia, arti dhe kultura rome është paraqitur në një shkallë të tillë”, tha profesori në Universitetin e Vermontit.

“Por mbi të gjitha, është unik sepse drejtohet nga zëri, vizioni, ekspertët, këshilltarët, artistët dhe guidat e komunitetit rom”.

Anna Mirga-Kruszelnicka ishte një nga 19 personat — kryesisht romë — që ndihmuan në organizimin e ekspozitës.

“Për një herë, në këtë mënyrë, ne mund të formojmë narrativën për ne”, tha nënkryetari i Institutit Evropian të Romëve për Artet dhe Kulturën.

Artisti rom Emanuel Barica skicoi të gjitha portretet bardh e zi të njerëzve të famshëm romë në murin e muzeut.

“Ndoshta njerëzit që janë racistë — që diskriminojnë — e pëlqejnë vërtet Charlie Chaplin dhe nuk e kuptuan se ai ishte rom”, tha 28-vjeçari, i cili u ngacmua në shkollë në Rumani përpara se të transferohej në Gjermani.

“Ndoshta ata do të ndryshojnë këndvështrimin e tyre”.

Chaplin në autobiografinë e tij tha se gjyshja e tij ishte “gjysmë rome”.

Në mur është edhe Pierre-Andre Gignac, i cili ka luajtur në ekipin kombëtar francez të futbollit, dhe Alina Serban, dramaturgja e parë rome që pa një nga dramat e saj të shtuara në repertorin e një teatri shtetëror rumun.

“Për mua, për komunitetin tim, kjo ekspozitë është si të arrish të pamundurën”, tha 35-vjeçarja Serban, e cila ka fituar çmime për rolin e saj kryesor si boksiere në filmin gjermano-austriak të vitit 2019 “Gypsy Queen”.

“Është thelbësore të tregojmë kontribute jo stereotipe, në mënyrë që të tjerët të mund të shohin njerëzimin tonë”, tha ajo.

Artistja rumo-italiane Luna de Rosa, 31 vjeç, tha se shpresonte se shfaqja do të ndihmonte në sjelljen e ndryshimeve shoqërore.

“Ndonjëherë, kur shoqëria ka kaq shumë paragjykime ndaj një identiteti, ju filloni të besoni në këtë paragjykim”, tha artistja.

“Kjo ekspozitë mund t’u japë vetëbesim të rinjve romë që shpesh shkojnë në shkollë dhe kanë turp për identitetin e tyre”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara