Kronika e zezë

Arrestohet një person i kërkuar në Kaçanik

Ai po kërkohej për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”.

Publikuar

Policia ka arrestuar një 36 vjeçar në fshatin Begracë të Kaçanikut, i cili ka qenë në kërkim nga autoritetet. Ai po kërkohej për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor” me dënim prej 8 muajve. I njëjti është dërguar në vuajtje të dënimit.

“Sot, në ora 10:50 në fshatin Begracë të Kaçanikut policët e stacionit në Kaçanik kanë arrestuar personin e kërkuar me urdhëresë të gjykatës A.L (M/K) i moshës 36 vjeçar. Ai ishte i kërkuar në bazë të urdhëresës së Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprën penale ‘’Lëndim i lehtë trupor’’ me dënim burgimi prej tetë (8) muajve. Pas kompletimit të dokumentacionit, i njëjti është dërguar në vuajtje të dënimit”, thuhet në njoftim.

Kronika e zezë

Polici plagosi një 16-vjeçar, arrestohet

Publikuar

nga

Sot pas mesnatës Inspektorati Policor i Kosovës ka pranuar një informacion nga Policia e Kosovës se ka ndodhur një incident me armë zjarri në fshatin Dubravë të Istogut, ku një person ishte plagosur në kokë.

Hetuesit e IPK-së menjëherë i janë përgjigjur thirrjes kurse në vendin e ngjarjes kanë dalë edhe njësitet përkatëse policore si dhe prokurori kujdestar.

“Personi i plagosur në këtë rast (i moshës 16 vjeçare i cili ka lidhje familjare me policin) është dërguar me urgjencë për trajtim mjekësor fillimisht në Spitalin Rajonal të Pejës e pastaj është dërguar në QKUK në Prishtinë. Bazuar në hetimet preliminare fillestare dyshohet se rasti ka ndodhur në shtëpinë e zyrtarit policor i cili deri në këtë fazë të hetimit dyshohet se aksidentalisht ka shkrepur armën zyrtare. Personi i dyshuar në këtë rast (zyrtari policor) është arrestuar nga Inspektorati Policor me dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale “vrasje e mbetur në tentativë” kurse me vendim të prokurorit të njëjtit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë si dhe është suspenduar nga detyra”, thuhet në njoftim.

Hetuesit e IPK-së së bashku me njësitin e forenzikës, njësinë rajonale të hetimeve dhe njësi të tjera do të ndërmarrin veprimet e nevojshme hetimore në vendin e ngjarjes ku ka ndodhur incidenti në konsultim të vazhdueshëm me prokurorin përgjegjës.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Policia thirrje qytetarëve të kenë kujdes nga zjarret

Publikuar

nga

Në këto ditë të nxehta të verës ku temperaturat kanë kaluar mbi 35 Gradë Celsius, Policia rajonale e Ferizajt ka angazhuar personel të mjaftueshëm në menaxhimin e rasteve të zjarreve në rajonin e kësaj komune. Me këtë rast, policia është koordinuar edhe me institucionet tjera lokale dhe agjencitë përkatëse kundër zjarreve.

“Aktualisht në rajonin e Ferizajt nuk kemi asnjë vatër, apo lokalitet të përfshirë nga zjarret, por policia apelon tek qytetarët të kenë kujdes në përhapjen e zjarreve, të mos i djegin hapësirat fushore dhe pyjet”, thuhet në njoftim.

Policia, sipas të njëjtit njoftim, do të jetë e pa kompromis ndaj të gjithë atyre që me qëllim shkaktojnë zjarrëvënie.

“Do të ndjekim penalisht të gjithë personat/individët që shkaktojnë zjarrvënie të qëllimshme, apo si pasojë e neglizhencës së tyre ndodhin zjarret”, thuhet në njoftimin e policisë.

Po ashtu policia falënderon qytetarët për bashkëpunimin dhe fton qytetarët që nëse kanë informacione rreth atyre personave që me dashje shkaktojnë zajrrëvënie të lajmërojnë stacionin më të afërt të policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Hyri në Kosovë edhe pse iu ndalua hyrja, arrestohet

Publikuar

nga

Një shtetas i huaj është arrestuar në pikë kalimin kufitar Merdare, për arsye se i njëjti dyshohet se ka hyrë dhe qëndruar ilegalisht në Republikën e Kosovës. Ai është ndaluar dje në mesditë.

Sipas Policisë, gjatë verifikimit ka rezultuar se të njëjtit më datë 09.07.2024, i është refuzuar hyrja në Kosovë.

Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Ishte i dënuar me mbi dhjetë muaj burgim, Policia e arreston një person në Shtime

Publikuar

nga

Policia e rajonit të Shtimes ka njoftuar se ka arrestuar një person të moshës 37-vjeçare, i cili po kërkohej në bazë të dy urdhëresave të gjykatës.

Policia ka njoftuar se i njëjti është kapur sot në mëngjes në fshatin Godancë e Poshtme.

Personi i arrestuar është i dënuar me burgim në kohëzgjatje prej dhjetë muaj e shtatë ditë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara