Kronika e zezë

Arratiset nga burgu terroristi që planifikonte masakrën në një xhami të Zvicrës

Publikuar

Është e paqartë se ku mund të jetë ai tani dhe nëse ai vazhdon planet për një sulm të mundshëm. Pëshpëritet se ai është arratisur në vendin e prejardhjes  së familjes së tij, në Ballkan.

Miran S. * atëbotë 17 vjeçar, kishte marrë si model sulmin në një xhami në Christchurch, Zelandë e Re.

Në verën e vitit 2019, adoleshenti kishte  shpërndarë në mediat sociale video dhe fotografi të masakrës në Zelandën e Re, në të cilën vrasësi Brenton Terrant, 30 vjeç, kishte vrarë 51 myslimanë, shkruan Tages Anzeiger.

“Në një moment dua ta bëj të njëjtën gjë në Zvicër”, kishte shkruar ai. Ai po planifikonte një sulm ndaj myslimanëve – në Zvicër.

Në biseda dhe forume të ndryshme, Miran S. kishte mësuar si konstruktohej një bombë, transmeton albinfo.ch. Për ta bërë këtë, ai kishte porositur disa kilogramë acid klorhidrik dhe aceton në një dyqan në internet.

“Unë do t’i vras ​​të gjithë këta myslimanë,” shkruante ai në rrjetet sociale. Shënjestra e tij thuhet se ka qenë një nga xhamitë në qytetin St. Gallen, transmeton albinfo.ch. Se cila ishte saktësisht, është e paqartë.

Siç raporton “Tages-Anzeiger”, Miran S. ishte arrestuar menjëherë pas postimeve të tij. Me sa duket, shërbimi i inteligjencës zvicerane kishte marrë një informacion nga Britania e Madhe. Miran S. lirohet pas një hetimi të kryer.

Pak kohë më vonë ai arrestohet sërish dhe përfundon për herë të dytë në burg. Këtë herë ai është dërguar në qendrën Kantonale të masave në Uitikon ZH – një burg për adoleshentët dhe të rriturit e rinj. Terroristi i mundshëm duhet të trajtohej këtu, transmeton albinfo.ch. Autoritetet e klasifikojnë atë si “shumë të rrezikshëm”.

Mbetet e paqartë se si është bërë terrorist Miran S. Ai është rritur në një familje të krishterë; prindërit e tij nuk duan ta komentojnë për media. Ndërsa të afërmit e përshkruajnë atë herë si “simpatik”, herë si “të paqartë”. Ai është rritur në një familje me probleme.

Sidoqoftë, Miran S. nuk qëndron në burg për shumë kohë: ai arriti të arratisej para disa muajsh. Është e paqartë se ku mund të jetë tani terroristi i mundshëm dhe nëse ai vazhdon planet për një sulm të mundshëm, shkruan blick.ch. Pëshpëritet se ai është arratisur në vendin e prejardhjes  së familjes së tij, në Ballkan.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Policia konfiskon dy armë të gjata, një elektroshok dhe një sasi të municionit në veri

Kështu është bërë e ditur nga Policia e Kosovës.

Publikuar

nga

Dy armë zjarri të llojit AK-47, disa karikatorë, një sasi e municionit dhe një elektroshok janë sekuestruar në Zveçan. Kështu është bërë e ditur nga Policia e Kosovës.

“Policia e Kosovës posedon informacione lidhur me personin e dyshuar mashkull serb të cilit i përket shtëpia e banimit, e i cili dyshohet se gjendet në Serbi”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Tutje bëhet e ditur se ky rast nuk ndërlidhet me procesin e votimit, për apo kundër largimit nga funksioni i Kryetarëve të Komunave të Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Operacion antidrogë i Policisë: Kapen 50 kg drogë, arrestohen katër persona

Katër persona të dyshuar dërgohen në mbajtje.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës bashkë me AKI-në dhe Prokuorinë kanë idenfitikuar katër persona të dyshuar për veprën penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikeve”.

Në vazhdën e operacionit në kontrollin e realizuar në shtëpinë e njërit prej të dyshuarve S.S në Suharekë kanë sekuestruar para, drogë dhe armë.

Katër persona të dyshuar dërgohen në mbajtje, konfiskohet drogë në vlerë rreth 70 mijë euro, sekuestrohen dëshmi tjera relevante gjatë operacionit antidrogë.

Policia e Kosovës (PK) në bashkëpunim me Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë (AKI) dhe prokurorinë, pas një pune intensive operative dhe hetimore në terren kanë arrit të realizojnë identifikimin e katër (4) personave të dyshuar në drejtim të veprës penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve”.

Lidhur me rastin është njoftuar Prokuroria dhe në vazhdën e operacionit policor me autorizim nga prokurori/ja kujdestare është realizuar kontrolli i shtëpisë së të dyshuarit me iniciale (S. S.) në fshatin “Grejkoc” të Suharekës dhe gjatë kontrollit si prova/dëshmi materiale janë sekuestruan si në vijim:

Pesë (5) paketime të mbushura me substancë të dyshuar narkotike e llojit Marihuanë me peshë 50.600.

Kilogram (Pesëdhjetë kilogram e 600 gram).

Një (1) pushkë gjuetie dhe 30 fishek.

Një (1) diviar.

Një (1) veturë,.

Një (1) telefon Samsung me kartela të operatorëve Vala dhe Ipko.

Një (1) peshore digjitale.

Para të Gatshme, (1425) Njëmijë e katërqind e njëzet e pesë Euro.

Një (1) Iphone 12 pro.

Një (1) telefon Samsung.

Një (1) telefon Iphone XS.

Një (1) Telefon Nokia.

Një (1) veturë BMW.

Të dyshuarit e arrestuar janë intervistuar në prezencë të avokatit mbrojtës dhe me vendim të prokurorit të shtetit

ndalohen për 48 orë për procedura të mëtejme ligjore.

Vlera e substancës së dyshuar narkotike e cila është konfiskuar është rreth 70.000.00 euro ( Shtatëdhjetë mijë Euro).

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Policia konfiskoi mbi 2 mijë patentë shoferë për tre muaj

Derisa 5 mijë e 13 shoferëve u janë vendosur pikët negative.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka njoftuar se përgjatë periudhës kohore janar – mars të vitit 2024, 2 mijë e 223 shoferëve u është konfiskuar patentë shoferi. Derisa 5 mijë e 13 shoferëve u janë vendosur pikët negative.

Në njoftim thuhet se Policia do të vazhdojë me aktivitete që kanë për qëllim ngritjen e sigurisë në trafikun rrugor si dhe uljen e aksidenteve.

“Policia e Kosovës vazhdon me aktivitete që kanë për qëllim ngritjen e sigurisë në trafikun rrugor si dhe uljen e aksidenteve. Gjatë periudhës kohore janar – mars 2024:• 2,223 shoferëve, iu është ndaluar drejtimi i mjetit me veprim motorik. • 5,013 shoferëve, iu kanë vendosur pikë negative”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Konfiskohen dy armë zjarri në Suharekë

Armët u konfirmuan në raste të ndara.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës në 24 orët e fundit në Suharekë në dy raste të ndara ka konfiskuar dy armë zjarri. Në rastin e parë, gjatë kontrollit në automjetin Audi 4G, me targa vendore të cilin e drejtonte dëshmitari, në ulësen e pasme të automjetit është gjetur dhe konfiskuar një pistoletë me 23 fishekë, në pronësi të dyshuarit S. M. (33).

Ndërsa në rastin e dytë, po ashtu njësia policore në Suharekë i është përgjigjur një rast vetaksident trafiku me lëndime në Terrnje. Policia ka kontaktuar të dyshuarin XH.B. (62), i cili ishte vetaksidentuar me veturë e tij.

Zyrtarët policorë kanë vërejtur se i njëjti mbante në brez një armë pistoletë të tipit, Ekol Special, kalibri 9 mm me karikator me tre fishekë të kalibrit 7.65 mm, të cilën në cilësinë e provave materiale e kanë konfiskuar në vendin e ngjarjes.

Pistoleta duket të ketë qenë me gaz, por e konvertuar në armë zjarri. Pas intrervistimit, me urdhër të prokurorit dy të dyshuarit janë liruar në procedurë të rregullt. Ndaj tyre janë iniciuar raste për veprën penale mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armës.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara