Mobile

Apple lanson iOS 15.1 dhe iPadOS 15.1

Funksionaliteti kyç i iOS 15 është padyshim SharePlay.

Publikuar

Apple zyrtarisht ka lansuar iOS 15.1 dhe iPadOS 15.1 për publikun. Pas një muaj testimi beta, iOS 15.1 sjell më shumë funksionalitete përfshirë SharePlay, përmirësime në aplikacionin e kamerës për iPhone 13 e shumë të tjera. Më poshtë do të hyjmë në detajet e versionit të ri.

SharePlay

Funksionaliteti kyç i iOS 15 është padyshim SharePlay. Fillimisht duhej të kishte mbërritur me iOS 15, por Apple e shtyu në mënyrë që të rafinonte funksionimin e tij.

Apple e përshkruan SharePlay si një mënyrë për të ndarë eksperienca të sinkronizuar në FaceTime. Mbështetet nga aplikacionet si Apple TV, Apple Music dhe Fitness+. Zhvilluesit e aplikacioneve të palëve të treta gjithashtu mund të përfitojnë nga ekosistemi duke bërë të mundur përdorimin e SharePlay në aplikacione të ndryshme, lojëra, shërbime streaming etj.

Përmirësime të aplikacionit të kamerës

Aplikacioni i kamerës do të marrë disa përditësime në iOS 15.1 për iPhone 13 Pro dhe 13 Pro Max. Është përfshirë mbështetja për formatin ProRes të videove dhe kalimin automatik të kamerës nga lentja kryesore në lenten super të gjerë kur afrohet drejt një objekti në distancë të vogël.

Të tjera

Përdoruesit e iOS 15.1 mund të ruajnë kartën e vaksinimit në aplikacionin Wallet. Gjithashtu janë rregulluar probleme në aplikacionet Photos, Weather dhe Wallet.

Algoritmet e baterisë që parashikojnë kapacitetin e saj janë përditësuar. /PCWorld Albanian

Lajmet

​4.3 miliardë njerëz përdorin telefona mobilë në botë

4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Publikuar

nga

Shoqata GSM publikoi raportin e saj të Lidhjes së Internetit Mobil për vitin 2023, në të cilin deklaron se 55 për qind e popullsisë së botës, ose rreth 4.3 miliardë njerëz, përdorin telefona mobilë sot.

Sipas të dhënave të publikuara në raport, 4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Raporti i GSMA zbuloi një pabarazi midis rajoneve dhe qasjes së tyre në internetin celular. Rreth 69 për qind e përdoruesve të telefonave të mençur që jetojnë në Amerikën e Veriut, Azinë Lindore dhe rajonin e Paqësorit përdorin pajisje 4G, ndërsa shumica e përdoruesve në Afrikën Sub-Sahariane ende mbështeten në lidhjet 3G, ngjashëm me Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, ku një në tre përdorues kanë ende internet 3G.

Rritja e përdorimit të internetit në celular nuk është befasi, por rreth 3.4 miliardë njerëz ende nuk kanë qasje në internet. GSMA pretendon se përqindja globale e njerëzve që jetojnë në zona me një rrjet celular dhe nuk e përdorin atë është 38 për qind. Hendeku i lidhjes është i mrekullueshëm në Afrikën Sub-Sahariane dhe Azinë Jugore me 59 dhe 52 për qind të popullsisë që nuk janë të lidhur në internet.

Një tjetër informacion i rëndësishëm në raport është se 600 milionë njerëz, ose rreth 8 për qind e popullsisë së botës, ende përdorin internetin përmes të ashtuquajturave celular “feature phone”, pra një lloj celulari që ka ruajtur formën e gjeneratave të mëparshme, duke përfshirë ekranet e vegjël dhe butonat fizikë.

Barriera të tjera për zgjerimin e mëtejshëm të përdoruesve celularë janë aftësitë digjitale, shkrim-leximi, shqetësimet e sigurisë dhe disponueshmëria e përmbajtjes përkatëse. E gjithë kjo i pengon përdoruesit e telefonave të zgjuar të përdorin plotësisht pajisjet e tyre për të hyrë në internet.

Drejtori i Përgjithshëm i GSMA Mats Granryd thotë se mungesa e lidhjes po u mohon miliarda njerëzve qasjen në shërbimet jetike dhe mundësitë e të ardhurave, duke prekur në mënyrë disproporcionale përdoruesit më të varfër, më pak të arsimuar, ruralë dhe femra.

Këto grupe do të preken më tej nga kriza e kostos së jetesës dhe rritja e emergjencave të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, dhe Granryd bëri thirrje për “përshpejtimin e përfshirjes digjitale dhe thyerjen e barrierave për të ndaluar zgjerimin e ndarjes digjitale”.

Vazhdo të lexosh

Mobile

Dyqanet franceze të Apple bëjnë thirrje për protesta në ditën e lansimit të iPhone 15

Kjo pas rritjes për paga.

Publikuar

nga

Dyqanet franceze të Apple kanë bërë thirrje për protesta të premten dhe të shtunën – kur pritet të lansohet iPhone 15 – pas kërkesave për paga.

“Derisa menaxhmenti ka vendosur të injorojë kërkesat dhe shqetësimet tona, pavarësisht nga fakti se ato janë krejtësisht legjitime, katër sindikatat e Apple Retail France (si dhe përfaqësuesit e Barcelonës dhe ekipeve të korporatave) po bëjnë thirrje për protesta më 22 dhe 23 shtator”, njoftoi sindikata CGT Apple Retail në X.

Kjo thirrje për grevë, e cila pritet të prekë shumicën e 20 dyqaneve të Apple në Francë, do të shënohet edhe jashtë Opéra Apple Store në Paris, një nga dyqanet kryesore të markës Apple./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Mobile

Seria Galaxy Z ka tejkaluar shitjet vjetore të serisë Galaxy Note në Evropë

Më 11 gusht, Samsung njoftoi disponueshmërinë e Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5 në 38 vende në të gjithë Evropën.

Publikuar

nga

Samsung Electronics njoftoi se në Evropë, pajisjet Galaxy Z Flip5 dhe Galaxy Z Fold5 kanë tejkaluar rekordin e shitjeve krahasuar me modeleve të mëparshme.

“Telefonët e fundit të serisë së palosshëm po shiten super shpejt. Në fakt, shitjet vjetore të pajisjeve tona të palosshme kanë tejkaluar shifrat e shitjeve në Evropë”, tha Benjamin Braun, shefi i marketingut, Samsung Europe në konferencën për shtyp të Samsung të mbajtur në IFA Berlin 2023 më 31 gusht.

Më 11 gusht, Samsung njoftoi disponueshmërinë e Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5 në 38 vende në të gjithë Evropën. Që nga lançimi, dy pajisjet e palosshme kanë shënuar një rekord të ri shitjesh, duke tejkaluar atë të gjeneratës së mëparshme.

Nisja dhe suksesi i fuqishëm i smartfonëve të rinj të palosshëm në tregun evropian pasqyron rritjen e kërkesës për kategorinë e smarphone-ve të palosshëm. Ekspertët e industrisë parashikojnë që vëllimi vjetor i shitjeve të Samsung për telefonat inteligjentë të palosshëm, duke përfshirë Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5, mendohet të tejkalojnë 10 milionë njësi këtë vit. Në Europë, raporti i shitjeve midis Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5 është rreth 7:3. Për sa i përket ngjyrave, për modelin Galaxy Z Flip5, ngjyrat grafit dhe mente patën interes të lartë të konsumatorëve, ndërsa për modelin Galaxy  Z Fold5 ngjyra e zezë dhe blu e akullt ishin të njohura.

Galaxy Z Flip5 është vlerësuar për dizajnin e tij unik me menteshën Flex dhe ekranin e përmirësuar që është 3,78 herë më i madh se gjenerata e mëparshme. Në veçanti, FlexCam ka mahnitur përdoruesit në Europë, duke ofruar një përvojë të gjithanshme të kamerës unike në pajisjet e palosshme. Galaxy Z Fold5 është një paketë inovative e produktivitetit, që ofron Taskbar dhe S Pen, duke përmirësuar përvojën e përdoruesve, duke u mundësuar atyre të kryejnë shumë detyra njëkohësisht. Duke shfaqur dizajnin më të hollë dhe më të lehtë në mesin e të gjitha serive Z Fold, me një reduktim të peshës prej 10 g, Samsung ka marrë reagime pozitive bazuar në tregut europian ndaj Z Fold5.

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve digjitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën news.samsung.com

Vazhdo të lexosh

Mobile

Rusia gjobit Apple

Apple ndaloi të gjitha shitjet e produkteve në Rusi.

Publikuar

nga

Një gjykatë në Moskë gjobiti Apple me 400 mijë rubla për mosfshirjen e përmbajtjes “të pasaktë” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS. Kjo është hera e parë që Apple është gjobitur për këtë shkelje.

Apple ndaloi të gjitha shitjet e produkteve në Rusi menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën shkurtin e kaluar dhe kufizoi shërbimin e saj Apple Pay.

Moska është përplasur me Big Tech qe disa vite me radhë lidhur me përmbajtjen, censurën, të dhënat dhe përfaqësimin lokal në mosmarrëveshjet që u përshkallëzuan pas fillimit të luftës.

Edhe më parë Apple u gjobit me 906 milionë rubla (7.6 milionë £) në një rast antitrust rus që pretendon abuzim të dominimit të saj në tregun e aplikacioneve celulare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara