Kronika e zezë

Apeli i çon në arrest shtëpiak pesë zyrtarët e Pejës, të arrestuar për korrupsion

Publikuar

Gjykata e Apelit ka aprovuar ankesën e mbrojtësve të pandehurit Arianit Krasniqi, avokatit Besim Ahmetaj dhe katër të pandehurve të tjerë, duke zëvendësuar masën e paraburgimit të vendosur nga Gjykata e Pejës, me arrest shtëpiak, të dyshuar për korrupsion lidhur me lejet ndërtimore.

Një vendim të tillë e ka siguruar “Betimi për Drejtësi”, ashtu që janë aprovuar ankesat e mbrojtësve të pandehurve: Arianit Krasniqi, avokatit Besim Ahmetaj, Osman Kollqaku, avokatit Gëzim Kollqaku, Mustafë Nila, avokatit Vllaznim Shehu, Argjent Lleshi, avokatit Gëzim Baloku dhe Mentor Beqiri, avokatit Osman Cucoviq, janë të bazuara.

Ndryshe, sipas hetimeve të zgjeruara të nisura më 12 gusht të këtij viti, Prokuroria e Pejës e ngarkon të pandehurin Arianit Krasniqi dhe Osman Kollqakun se më 14 maj 2020, në drejtorinë për Çështje Pronësore në Komunën e Pejës, me dashje dhe si bashkëkryes me të pandehurin Osman hartojnë konkluzion dhe kërkesën për ndarje dhe regjistrim të pronës së këmbyer edhe pse e kanë ditur se ky regjistrim nuk mund të bëhet para se të bëhet vlerësimi i pronave nga Departamenti për Tatim në Pronë pranë Ministrisë së Financave, me të cilat ia kanë mundësuar personave G.Sh dhe H.K të regjistrohen si pronarë në patundshmërinë e ngastrave kadastrale.

Të pandehurit Krasniqi dhe Kollqaku dyshohen se kanë kryer veprën penale të “keqpërdorimit të pozitës zyrtare”.

Të pandehurit Mustafë Nila si drejtor i Kadastrit dhe Gjeodezisë në Pejë dhe Argjend Lleshi në cilësinë e zyrtarit pranë kësaj drejtorie, dyshohen se nuk kanë dërguar për vlerësim pronën për këmbim dhe të njëjtit lejojnë regjistrimin duke mos bërë vlerësimin e pronës, ashtu që i mundësojnë G.Sh dhe H.K, regjistrimin e pronës në atë drejtori ende pa u përmbushur obligimet reciproke mes komunës dhe personave të lartëcekur.

Sipas hetimeve, këto vlerësime janë bërë në shtator të 2020-ës pasi që të njëjtit kanë lejuar regjistrimin dhe të gjitha këto me qëllim të marrjes sa më të shpejtë të lejes ndërtimore nga G.Sh dhe H.K.

Për këtë, ata dyshohen për veprën penale të “keqpërdorimit të pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Tutje, Mentor Beqiri dyshohet se me mosveprim nuk ka zbatuar Ligjin për Ndërtim dhe autorizimet ligjore, pasi sipas Prokurorisë, i njëjti nuk kishte inspektuar fazat e ndërtimit në objektin “Gështenja ndërimit” dhe “5 V Home” SH.P.K, dhe nuk i ka raportuar parregullësitë e objektit, i cili sipas Prokurorisë nuk ishte ndërtuar sipas kushteve dhe lejes ndërtimore.

Me këtë, ai dyshohet për veprën penale të “keqpërdorimit të pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Plarent Trakaniqi dyshohet se në cilësinë e personit zyrtar –gjeodet i liçencuar pranë Agjencionit Kadastral të Kosovës, gjatë matjes gjeodezike të pllakës së bodrumit tek subjekti ekonomik 5 V Home”, nuk paraqet gjendjen faktike në raport me gjendjen kadastrale, i cili objekt sipas Prokurorisë është në kundërshtim me kushtet e lejes ndërtimore dhe me projektin.

Me këtë, Trakaniqi dyshohet për veprën penale të “keqpërdorimit të pozitës apo autoritetit zyrtar”.

I pandehuri Faton Bajselmani dyshohet se në cilësinë e gjeodetit pranë AKK-së, gjatë matjes gjeodezike në subjektin ekonomik “NNT Gështenja”, nuk ka paraqitur gjendjen faktike në terren në raport me gjendjen kadastrale sipas të dhënave dhe koordinatave.

Sipas Prokurorisë matjet gjeodezike dhe incizimet e tij, bien ndesh me matjet gjeodezike/incizimet e ZKK-së, ashtu që objekti në fjalë është në kundërshtim me kushtet e lejes ndërtimore dhe me projektin.

Për çka, Bajselmani dyshohet për veprën penale të “keqpërdorimit të pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Vepra penale “kepërdorim i detyrës apo autoritetit zyrtar” nga neni 414, paragrafi 2, lidhur me paragrafin 1, të Kodit Penal, dënohet me gjobë dhe burgim prej tre deri në dhjetë vjet.

Kronika e zezë

Burri nga Mitrovica sulmon me thikë gruan, arrestohet nga policia

Publikuar

nga

Një burrë nga Mitrovica e Jugut është arrestuar dhe dërguar në mbajtje mbi dyshimin se mesditën e së martës që e lëmë pas, e ka sulmuar fizikisht dhe ka gërvishtur me thikë gruan e tij.

Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes çiftit, ndërsa dhe gruaja më pas është ankuar edhe në polici.

“Mitrovicë Jugu 18.06.2024-12:40. Ankuesja femër kosovare, ka raportuar se pas një mosmarrëveshje është sulmuar fizikisht, e me pas edhe është gërvishtur me thikë nga bashkëshorti i saj i dyshuari mashkull kosovar. Viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa i dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje”, thuhet në njoftimin e PK-së.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Lëndohet një person pas një aksidenti me traktor në Podujevë, arrestohet ngasësi

Publikuar

nga

Është aksidentuar një traktor në Podujevë, ku është lënduar pasagjeri që gjendej aty. Ndërkaq ngasësi i traktorit është arrestuar dhe është dërguar në mbajtje.

“Një mashkull kosovar ka pësuar lëndime të rënda trupore gjatë një aksidenti trafiku që ka ndodhur derisa ai ishte pasagjer në një traktor që drejtohej nga i dyshuari mashkull kosovar. Viktima është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK. Me vendim të prokurorit është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar dhe i njëjti është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin e policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Arrestohet një person për shitblerje të narkotikëve dhe sulm ndaj personit zyrtar

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka arrestuar një person me inicialet L.Sh, i dyshuar për veprën penale të shitblerjes të narkotikëve.

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur se në koordinim me Policinë e Kosovës kanë ndërmarrë veprime hetimore, me ç’ rast gjatë ditës së djeshme është realizuar plani i koduar “Përfundimi”, në rrugën “Kongresi i Drejtshkrimit” Prishtinë, rreth orës 18:00.

Sipas prokurorisë personi është arrestuar për shkak të dyshimit të kryerjes së veprave penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” dhe “Sulmi ndaj personit zyrtar”, sipas KPRK-së.

“I dyshuari me qëllim të shmangies nga arrestimi dhe ndalimi, me veturën e tij e ka goditur veturën zyrtare të policisë duke shkaktuar dëme materiale, si dhe dy zyrtarëve policor iu ka shkaktuar lëndime trupore, për çka edhe kanë marrë trajtimin e nevojshëm mjekësor”, thuhet në komunikatën e prokurorisë.

Gjatë kontrollit në trupin dhe veturën e të dyshuarit sipas njoftimit janë gjetur një sasi e dyshuar narkotike e mbështjellur në qese. Ndërsa, pas zbatimit të urdhëresës për bastisje, e cila është bërë në dy lokacione, Prishtinë dhe Fushë Kosovë, si dhe kontrollit në veturën e të dyshuarit janë gjetur dhe sekuestruar: 6 qese me narkotik të llojit marihuanë në peshë 5.4 gram, marihuanë në peshë 102.5 gram, 3.9 gram kokainë, një sasi e qeseve të zbrazëta, një peshore digjitale për matje, një telefon celular dhe 282 euro.

“I dyshuari ndodhet nën masën e ndalimit prej 48 orësh, derisa ndaj të njëjtit prokuroria do t’i ndërmerr veprimet e mëtejme ligjore. Ju njoftojmë se ky operacion është realizuar me sukses në saje të bashkëpunimit të ngushtë të Prokurorit të Shtetit me Policinë e Kosovës”, përfundon njoftimi.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Arrestohet personi i dyshuar për djegien e tri veturave në Prishtinë

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një person i dyshuar për veprën zjarrvënie të raportuar me datën 10 dhjeto 2023 në rrugën “Sali Nivica” në Prishtinë, ku janë përfshirë nga zjarri tri vetura.

“Personi i arrestuar: M.Rr, mashkull, 36 vjeç, pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje. Polica po vazhdon punën në drejtim të garantimit të rendit dhe sigurisë publike si dhe goditjes së individëve dhe grupeve kriminale, me fokus të veçantë zbardhjen e veprave kriminale, identifikim dhe arrestimin e të dyshuarve të implikuar në ngjarjet kriminale”, thuhet në një komunikatë të policisë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara