Lajmet

A po shkojnë LVV e PDK drejt bashkëpunimit për zgjedhjet e ardhshme

Publikuar

Ftesës për takim që kryeministri Albin Kurti ua bëri partive opozitare parlamentare, iu përgjigj vetëm Partia Demokratike e Kosovës. Dy subjektet e tjera politike, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e refuzuan takimin. 

Në diskutimin që kishin Kurti dhe kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tema kryesore e bisedës ishte mundësia e zgjedhjeve të parakohshme.

Njohësi i çështjeve politike, Bekim Kabashi për UBTNews tregon si e pa takimin mes Kurtit dhe Krasniqit.

“Siç është parë tema kryesore ishte gjetja e një kompromisi për datën e zgjedhjeve, unë e shoh edhe në aspektin tjetër tash pavarësisht partitë opozitare konkurrencën kryesore ose sifduesin kryesor e kanë qeverinë, ka edhe një konkurrencë brenda aspektit opozitar politik sepse partitë opozitare nuk është që kanë qëndrime të njëjta ose agjenda të njëjta madje edhe ideologjikisht nuk janë të njëjta plus edhe ambicia secila prej tyre është të marrin mbështetje elektoriale sa më të madhe”, deklaroi Kabashi.

Ai foli edhe për një bashkëpunim të mundshëm në të ardhmen mes këtyre dy partive.

“Unë nuk e shoh si të tillë për arsye sepse rezultatet për mundësinë e një koalicioni parazgjedhor sepse PDK dhe Vetëvendosja sigurisht nuk do të shkojnë me një listë të përbashkët zgjedhore për koalicion parazgjedhor, por në qoftë se ekziston mundësia e bashkëpunimit atëherë do të jetë pas mbajtjes së zgjedhjeve dhe nuk mund të definojmë prej këtij momenti për arsye sepse këtë e përcakton rezultati zgjedhor”, shtoi ai.

Zgjedhjet e fundit parlamentare në Kosovë u mbajtën më 14 shkurt të vitit 2021. Lëvizja Vetëvendosje atë botë fitoi me mbi 50 përqind të votave të përgjithshme./UBTNews/

Realizoi: Dea Berisha

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara