Bota

500 mijë viktima nga COVID-19 në ShBA, ambasada thirrje të respektohen masat

Publikuar

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë raportuar 500 mijë raste të vdekjes si pasojë e COVID-19.

Me këtë rast, Ambasada amerikane ka ngushëlluar familjarët e viktimave të COVID-19.

“Dje u shënua një moment i zymtë dhe historik, më shumë se 500 mijë viktima janë raportuar si pasojë e COVID-19 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sot ndërsa reflektojmë për ata që kemi humbur, si në SHBA edhe këtu në Kosovë, le të nderojmë kujtimin e tyre duke dyfishuar përpjekjet për të mbrojtur miqtë, familjet dhe fqinjtë tanë. Mbani maskën, mbani distancën dhe lani duart. Së bashku mund ta mposhtim COVID-19”, thuhet në njoftim./UBTNews

Bota

​UNICEF marrëveshje me AstraZeneca për furnizimin e 85 vendeve me vaksinën kundër COVID-19

Publikuar

nga

Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka nënshkruar marrëveshje me AstraZeneca për të siguruar për 85 vende 170 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim nga UNICEF-i thuhet se organizata dhe AstraZeneca arritën marrëveshje për furnizimin me vaksinat kundër COVID-19 në emër të programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar, UNICEF do të furnizohet nga AstraZeneca me 170 milionë doza të vaksinës për 85 vende.

Vazhdo të lexosh

Bota

​Palmer: Fokusi i Amerikës nuk ka ndryshuar për Ballkanin Perëndimor

Publikuar

nga

Strategjia e Amerikës mbi Ballkanin Perëndimor nuk ka ndryshuar ashtu sikurse dhe interesi i lartë për të.

Kjo është deklarata më e fundit e Matthew Palmer që drejtoi për diplomacinë e këtyre vendeve.

“Ajo që ne do të dëshironim të shihnim është që vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë të forta, të gjalla, të begata, në paqe me veten dhe me fqinjtë si dhe të integruar në institucionet evropiane. Kjo do të thotë anëtarësim në Bashkimin Evropian për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, anëtarësim në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut për të gjithë ata që e marrin këtë vendim dhe që aspirojnë anëtarësimin”, tha Palmer.

Vazhdo të lexosh

Bota

​Zvicra do të fillojë lehtësimin e “bllokimit” më 1 mars

Publikuar

nga

Zvicra do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese të paraqitura kundër përhapjes së COVID-19 më 1 mars.

Qeveria zvicerane konfirmoi planet e mëparshme për të hapur dyqane, muze dhe biblioteka dhe të lejojë tubime të hapura deri në 15 persona.

Faza tjetër e rihapjes është planifikuar për 22 mars, nëse rrjedha e pandemisë e lejon atë.

Qeveria duhet të vendosë për hapat e ardhshëm më 19 mars. Me një rihapje të kujdesshme, qeveria zvicerane kërkon të arrijë një normalizim gradual të jetës shoqërore dhe ekonomike.

Megjithëse situata epidemiologjike mbetet e pasigurt pasi qarkullojnë variante të reja më ngjitëse të virusit, thuhet në deklaratë.

E vetëdijshme për ndikimin e kufizimeve mbi të rinjtë, qeveria ka thënë se do të sigurojë veprimtari sportive dhe kulturore për të rinjtë nën moshën 20-vjeç.

Vazhdo të lexosh

Bota

Princi Philip do të qëndrojë në spital edhe për disa ditë

Publikuar

nga

Duka i Edinburgut po trajtohet në spital pas një infeksioni dhe do të qëndrojë në spital edhe për disa ditë.

Nga Pallati Buckingham thonë se ai u dërgua në spital të martën, meqë nuk ndihej mirë. Ndonëse arsyeja e vërtetë nuk u mësua, por nga pallati thonë se ai ka një infeksion.

“Ai është mirë dhe po trajtohet”, thuhet në një njoftim.

Ai dhe mbretëresha morën vaksinat antiCOVID muajin e kaluar./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara