Kulturë, Lifestyle

50 Cent dhe Eminem, së shpejti me një shfaqje televizive

“Unë do të sjell 8 Mile në televizion”, zbuloi 50 Cent.

Publikuar

50 Cent ka deklaruar së fundmi se do të rikthejë  filmin e vitit 2002, “8 Mile” në një shfaqje televizive. Reperi njoftoi gjatë paraqitjes së tij në kanalin YouTube BigBoyTV se filmi, rreth jetës së Eminem, ka një shfaqje televizive që është “në lëvizje”.

“Unë do të sjell 8 Mile në televizion” zbuloi ai, duke shtuar se Eminen është në bord për të ndihmuar me prodhimin e shfaqjes.

“Do të jetë e madhe. Unë jam duke punuar”, tha 50 Cent. “Unë mendoj se duhet të jetë aty për trashëgiminë e tij sepse është e rëndësishme për mua që ata ta kuptojnë atë”.

Sipas reperit, projekti do të japë një “backstory” të filmit dhe do të tregojë vitet e reja të Eminem. Ai shprehu gjithashtu dëshirën që emisioni të ndajë historinë e tij me një audiencë të re. “Dua të jem në gjendje të tregoj dhe të ofroj shumë më tepër detaje. Gjëra që do të thonit në një intervistë ose gjëra të ndryshme që i keni përdorur tashmë”, tha ai./Lapsi.al

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

​YouTuberi Trevor Jacob u burgos pasi rrëzoi aeroplanin për shikime

Trevor Jacob, 30-vjeç, postoi videon e rrëzimit të avionit në dhjetor të vitit 2021.

Publikuar

nga

Një YouTuber është burgosur për gjashtë muaj për rrëzimin e qëllimshëm të aeroplanit të tij për shikime, dhe më pas ka gënjyer për këtë para hetuesve amerikanë.

Trevor Jacob, 30-vjeç, postoi videon e rrëzimit të avionit në dhjetor të vitit 2021, duke lënë të kuptohet se ishte një aksident. Ai u hodh nga avioni duke incizuar me telefon, dhe zbriti me parashutë në tokë. Klipi është parë miliona herë.

Në një marrëveshje për pranimin e fajësisë, Jacob tha se ai e filmoi videon si pjesë e një marrëveshjeje sponsorizimi produkti. Ai u deklarua fajtor në fillim të këtij viti për një akuzë të krimit të shkatërrimit dhe fshehjes së provave me qëllimin për të penguar një hetim federal.

Jacob “me shumë mundësi e ka kryer këtë vepër për të firuar në mediat sociale, për të pasur lajme për të, dhe për të përfituar financiarisht”, thanë të hënën prokurorët federalë në Kaliforni.

“Megjithatë, kjo lloj sjelljeje “guximtare” nuk mund të tolerohet”, thanë zyrtarët.

Në nëntor të vitit 2021, Jacob u nis nga një aeroport të Santa Barbara, Kaliforni, me një fluturim të vetëm me kamera të montuara në aeroplanin e tij. Bashkë me kamerat, Jacob ka marrë me vete një parashutë, si dhe një shkop selfie.

Ai “nuk kishte ndërmend të arrinte destinacionin e tij, por në vend të kësaj planifikoi të tërhiqej nga avioni i tij gjatë fluturimit dhe të incizoje veten duke u hedhur me parashutë në tokë dhe të incizonte aeroplanin e tij teksa u rrëzua”, tha Zyra e Prokurorit të SHBA për Qarkun Qendror të Kalifornisë.

Avioni u rrëzua në Pyllin Kombëtar të Los Padres 35 minuta pas ngritjes. Jacob u ngjit në vend dhe gjeti pamjet.

Ai më pas ngarkoi videon me titull “Unë rrëzova aeroplanin tim” në YouTube më 23 dhjetor, e cila përmbante një promovim për një kompani kuletash, thanë prokurorët.

Disa shikues ishin skeptikë për rrëzimin, duke vënë në dukje se Jacob tashmë kishte veshur një parashutë dhe nuk bëri asnjë përpjekje për të ulur avionin në mënyrë të sigurt.

Videoja mori pothuajse tre milionë shikime përpara se të hiqej./BBC

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Aktor i mbi 100 roleve dhe mjeshtër i madh i poezisë, kush ishte Mirush Kabashi?

Publikuar

nga

Aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi ndërroi jetë sot në moshën 75-vjeçare. Lajmi i trishtë për ndarjen nga jeta të Mirush Kabashit e bërë të ditur familja e tij përmes një njoftimi në Facebook-un zyrtar të aktorit.

Kush ishte Mirush Kabashi?

Mirush Kabashi lindi në vitin 1948 në qytetin e Shkodrës. Familja e të atit ishte me origjinë nga Gjakova, ndërsa vetë Kabashi u rrit në qytetin bregdetar të Durrësit. Në vitin 1970 ai u diplomua si aktor në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë dhe filloi punë në teatrin “Aleksandër Moisiu” të qytetit të Durrësit.

Mirushi vazhdoi punën në teatrin e Durrësit vazhdoi deri në vitin 1994, duke mbajtur edhe pozicionin e drejtorit nga 1991-1993. Më pas punoi në Televizionin Shqiptar, në departamentin e Programeve Artistike si ideator dhe prezantues ndërsa në vitin 2002 dhe në vijim kaloi në Teatrin Kombëtar.

Më pas punoi në Televizionin Shqiptar, në departamentin e Programeve Artistike si ideator dhe prezantues, kurse nga 2002 në Teatrin Kombëtar. Ai ka dhënë një kontribut të madh në filmografinë shqiptare, me rreth 100 role në teatër dhe filma.

Disa nga filmat ku ai ka luajtur janë: Kronikë provinciale, Ne dhe Lenini, Nata, Edhe ashtu edhe kështu, Binarët, Telefoni i një mëngjesi, Shoqja nga fshati, Një ndodhi në port, e shumë pjesë të tjera artistike. Mirushi njihet gjithashtu edhe për interpretimet artistike të poezive.

Me interpretimet e tij disa poezive shqipe, ai ka dëshmuar potencialin e rrallë të një interpretuesi. Shumë poezi janë gjetur, rilexuar pikërisht si pasojë e interpretimit të aktorit Mirush Kabashi. Tonaliteti e përjetimi i tij në secilën strofë arrinte që të krijonte një komunikim tejet të afërt me publikun.

Çmimet dhe nderimet

Në festivalin Kombëtar të teatrove profesioniste 1989 u shpall “Aktori më i mirë” me rolin e Sadush Nezirit te komedia “Hija e tjetrit” e Ruzhdi Pulahës. Po me këtë rol, në Festivalin Teatror Ballkanik të zhvilluar në Korinth të Greqisë, u vlerësua si ndër aktorët më të mirë. Në vitin 2002 fitoi çmimin e “Aktorit më të mirë” si protagonist në Festivalin e Aktrimit “Apollon 2002” me rolin e Nokës në komedinë “Sa mirë bëri që vdiq” të Ilir Bezhanit.

Më 1997 në edicionin e nëntë të Festivalit Eksperimental të teatrit të organizuar në Kajro të Egjiptit, Mirush Kabashi u vlerësua me “Sfinksin e artë” si interpretuesi më i suksesshëm mes 1000 aktorëve pjesëmarrës nga 46 vende të botës. Në vitin 2014 u nderua me titullin e lartë “Nderi i Kombit”, duke iu shtuar titujve të fituar më parë “Artist i Merituar”dhe “Mjeshtër i Madh i Punës”.

Filmografia

Kronikë provinciale (2009)

Ne dhe Lenini (2008)

Nata (1998)

Edhe ashtu edhe kështu (1989)…. Babai i Almës

Binarët (film) (1987)

Telefoni i një mëngjesi (1987)….Kujtimi

Zëvendësi i grave (1987)……… Lisimak Voci

Nxënsit e klasës sime (1984)..Mësues Nardi

Kohë e largët (1983) ………Asketi Lithan

Dora e ngrohtë (1983) ………Brahushi

Shoqja nga fshati (1980) ………Nasi (dajua i Tirkes)

Një ndodhi në port (1980) ……….Calamani

Gezhoja e Vjeter (1980) ………Bake

Radiostacioni (1979) ……Nje nga tekniket e Radios

Koncert në vitin 1936 (1978)… Toger Shazivari

Zani partizani (1976) (TV)….Partizan-vëlla i zanit

Emblema e dikurëshme (1976) ……..Veniamin Papa

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

​Begaj dhe Rama për aktorin Kabashi: Mbajti gjallë brenda nesh dashurinë për artin

“Lamtumirë artistit që mbajti gjallë brenda nesh dashurinë për artin…”

Publikuar

nga

Krerë të lartë të shtetit kanë shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta në moshën 75-vjeçare të aktorit të mirënjohur shqiptar, Mirush Kabashi.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj shprehet në mesazhin e tij të ngushëllimit se Mirush Kabashi mbajti gjallë brenda nesh dashurinë për artin.

“Lamtumirë artistit që mbajti gjallë brenda nesh dashurinë për artin dhe ngriti peshë sallat kudo performoi! Lamtumirë “Nder i Kombit”, Mirush Kabashi”, shprehet Begaj.

“Lamtumirë Mirush”, shprehet kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në mesazhin e ngushëllimit postuar në rrjetet sociale.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara