Automobilizëm elektrikë

​Tesla shënoi të ardhura rekord në tremujorin e fundit të vitit të kaluar

Tesla bëri të ditur bilancin për periudhën tetor-dhjetor të vitit 2022.

Publikuar

Të ardhurat dhe fitimi neto i prodhuesit amerikan të automjeteve elektrike Tesla, arritën nivel rekord në tremujorin e fundit të vitit të kaluar me 24.3 miliardë dollarë, gjegjësisht 3.7 miliardë dollarë.

Tesla bëri të ditur bilancin për periudhën tetor-dhjetor të vitit 2022.

Sipas kësaj, të ardhurat e kompanisë në tremujorin e fundit të vitit të kaluar në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit paraprak janë rritur me 37 për qind duke arritur në 24.3 miliardë dollarë. Kompania në çerekun e katërt të vitit 2021 realizoi 17.7 miliardë të ardhura.

Të ardhurat e Tesla-s që arritën në nivel rekord gjatë kësaj periudhe, tejkaluan edhe pritjet e tregut që ishin në nivelin 24.2 miliardë dollarë. Të ardhurat e kompanisë edhe gjatë gjithë 2022-shin shënuan rritje prej 51 për qind duke arritur në 81.5 miliardë dollarë transmeton Anadolu Agency.

Fitimi neto i kompanisë në çerekun e katërt të vitit të kaluar në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak shënoi rritje prej 59 për qind duke arritur në 3.7 miliardë dollarë. Fitimi neto i “Tesla”-s në tremujorin e fundit të 2021 ishte 2.3 miliardë dollarë.

Në bazë vjetore, fitimi neto i kompanisë vitin e kaluar shënoi rritje dyfish duke arritur në 12.6 miliardë dollarë. Fitimet për aksion të kompanisë në çerekun e katër të 2021 ishte 0.68 dollarë ndërsa të njëjtën periudhë vitin e kaluar u rrit në 1.07 dollarë.

Tesla në vitin 2022 në shkallë globale dorëzoi 1.313.851 automjete. Gjithashtu edhe prodhimi i automjeteve në bazë vjetore në vitin 2022 u rrit me 47 për qind ndërsa me 40 për qind u rrit numri i automjeteve të dorëzuara.

Automobilizëm elektrikë

Tesla do të lansojë “Robotaxi-n” e saj në muajin gusht

Musk është mburrur prej kohësh për punën që Tesla po bën në sistemet e saj që makinat elektrike të drejtohen vetë.

Publikuar

nga

Elon Musk zbuloi se Tesla do të lansojë “Robotaxi-n” e saj këtë verë. Miliarderi nuk dha më shumë detaje, porse njoftoi se data e lansimit do të jetë 8 gushti. Aksionet e Tesla-s u rritën më shumë se tre për qind në tregje pas postimit.

Musk është mburrur prej kohësh për punën që Tesla po bën në sistemet e saj që makinat elektrike të drejtohen vetë.

Modelet e Tesla-s me FSD (Full Self-Driving) “do të jenë mbinjerëzore në një shkallë të tillë sa do të duket e çuditshme në të ardhmen që njerëzit të ngasin makina, edhe kur janë të rraskapitur dhe të dehur!”, shkroi ai në një postim në X në muajin mars./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Elon Musk konfirmon një makinë të re elektrike Tesla me kosto të ulët

Ai premtoi një sistem revolucionar të prodhimit për makinën që është shumë më i avancuar se çdo sistem tjetër në botë.

Publikuar

nga

Elon Musk ka konfirmuar se një makinë elektrike me kosto të ulët e gjeneratës së ardhshme nga Tesla është në punim dhe mund të mbërrijë në gjysmën e dytë të vitit 2025. Ai premtoi një sistem revolucionar të prodhimit për makinën që është shumë më i avancuar se çdo sistem tjetër në botë.

Ditën e djeshme agjencia e lajmeve Reuters sugjeroi se një makinë e re Tesla crossover me emrin e koduar Redwood po vjen. Raportohet se Tesla ka kërkuar nga furnizuesit që të përgatiten për një volum prodhimi prej 10 mijë makinash në javë.

Në të kaluarën Musk kishte thënë se prodhuesi i makinave elektrike po punon në dy modele të reja të cilat mund të shiten në 5 milionë njësi në vit së bashku.

Makina do të prodhohet në fabrikën e Tesla në Austin dhe sipas Musk teknikat e prodhimit aplikuar mbi të do të jenë shumë të vështira për t’u kopjuar./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Pse makinat Tesla përplasen më shumë se ato me karburant?

Kryeshefi ekzekutiv i Hertz, Stephen Scherr, vuri në dukje se kostot e riparimit të një automjeti elektrik janë gjithashtu shumë më të larta.

Publikuar

nga

Kompania Hertz kohët e fundit njoftoi se do të shesë 20 mijë makina elektrike nga flota e saj dhe do t’i zëvendësojë me automjete me benzinë. Një arsye që kompania dha ishte se shoferët vazhdonin të përplasnin makinat.

Kryeshefi ekzekutiv i Hertz, Stephen Scherr, vuri në dukje se kostot e riparimit të një automjeti elektrik janë gjithashtu shumë më të larta.

Studiuesit në ‘LexisNexis Risk Solutions’, duke parë të dhënat e sigurimit, kanë zbuluar se, me sa duket, shoferët e makinave me qira nuk janë të vetmit që kanë probleme me mbajtjen e automjeteve elektrike në një copë.

Deklaratat e Scherr u bënë jehonë gjetjeve nga analistë të sigurimeve në LexisNexis, të cilët zbuluan se, kur pronarët e automjeteve kalojnë nga makinat me benzinë në makina elektrike, ata priren të përplasen më shumë.

Drejtuesit gjithashtu priren të përplasen disi më shumë edhe kur kalojnë në automjete me karburant, por rritja është më e theksuar me automjetet elektrike. Frekuenca e dëmeve nga sigurimet rritet me rreth 14.3%, ndërsa ashpërsia e dëmeve ose shuma që duhet paguar rritet me 14.5%, sipas të dhënave.

Rritja e incidenteve është më e larta gjatë vitit të parë ose më shumë pasi drejtuesit marrin automjetin e ri elektrik, por më pas zvogëlohet, sipas LexisNexis, me sa duket pasi njerëzit mësohen të ngasin modelin e ri. Ka shumë më pak problem kur një shofer ndryshon nga një automjet me benzinë në një tjetër me karburant, zbuluan ata./CNN

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Tesla tërheq mbi 1.6 milion makina në Kinë

Modelet që do të tërhiqen janë S, X, 3 dhe Y dhe 7 mijë e 538 automjete të importuara.

Publikuar

nga

Tesla po tërheq më shumë se 1.6 milionë automjete në Kinë për shkak të problemeve me softuerin e drejtimit dhe sistemet e mbylljes së dyerve, thotë rregullatori i vendit. Modelet që do të tërhiqen janë S, X, 3 dhe Y dhe 7 mijë e 538 automjete të importuara.

Problemet do të rregullohen me përditësime në distancë të softuerit, që do të thotë se automjetet nuk do të kenë nevojë të dërgohen në shitore ose garazhe.

Vendimi erdhi më pak se një muaj pasi Tesla tërhoqi dy milionë makina në SHBA për shkak të problemeve të softuerit autopilot./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara