Ai pritet të flas së pari ta përfundojë pjesën e mbetur të kontratës së tij me Real Madridin.

Vazhdojnë të ndodhin disa ndryshime në skuadrën e Real Madridit këtë verë. Fran Garcia, Brahim Diaz Jude Bellingham dhe Joselu janë bërë pjesë e skuadrës e Carlo Ancelottit përpara sezonit të ardhshëm, me Karim Benzema, Marco Asensio, Eden Hazard dhe Mariano Diaz që janë larguar.

Ndërsa ka pasur një tronditje në skuadër pasi raportohet se së shpejti mund të ketë një ndryshim edhe në tol, pas raportimeve se Carlo Ancelotti ka pranuar të marrë drejtimin e kombëtares braziliane.

Megjithatë, Ancelotti pritet të flas së pari ta përfundojë pjesën e mbetur të kontratës së tij me Real Madridin, përpara se të bëjë konkretizojë lëvizjen në Amerikën e Jugut në fund të sezonit të ardhshëm. Kjo do t’i lejojë Florentino Perezit më shumë kohë për të identifikuar zëvendësuesin e Ancelottit.

Perez ka hartuar një listë të përkohshme me tre emra për të zëvendësuar Ancelottin, të përbërë nga Zinedine Zidane, Jose Mourinho dhe Xabi Alonso. Dy të parët tashmë kanë qenë në krye të “Los Blancos” dhe kanë bërë mirë, me Zizou që ka qenë veçanërisht i suksesshëm në kryeqytetin spanjoll.

Pavarësisht kësaj, “Mundo Deportivo” ka raportuar se është Alonso ai që është kandidati i preferuar i Perez. Kontrata e tij me Bayer Leverkusen gjithashtu skadon në fund të sezonit të ardhshëm, gjë që mund t’i lejojë Real Madridit ta marr atë pa komplikime.

Sport

EURO2024 – Austria del e para në grup pas fitores kundër Holandës

Publikuar

nga

Austria u kualifikua në fazën e 1/16-tave të Euro 2024 falë fitores 3-2 ndaj Holandës në Berlin, në ndeshjen e tretë dhe të fundit të Grupit D. Me dy fitore dhe gjashtë pikë, Austria, e drejtuar nga Ralf Rangnick, përfundoi në vendin e parë në grup, përpara Francës (5 pikë) dhe Holandës (4 pikë).

Holanda u kualifikua si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë. Pavarësisht se kanë fituar titullin e tyre të vetëm madhor në Gjermani në vitin 1988, holandezët duken larg formës së tyre të mëparshme.

Goli i fitores për Austrinë u shënua nga Marcel Sabitzer në minutën e 80-të. Cody Gakpo dhe Memphis Depay anuluan dy herë epërsinë austriake pas autogolit të Donyell Malen dhe golit të Romano Schmid.

Ndërkohë, Franca, tashmë e kualifikuar për 1/16-tat, barazoi me Poloninë 1-1. Franca shënoi golin e parë me një penallti nga Kylian Mbappe, ndërsa polakët barazuan me një penallti të shënuar nga Robert Lewandowski. Francia përfundoi në vendin e dytë në Grupin D, pas Austrisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Pse Danimarka u kualifikua nga vendi i dytë para Sllovenisë?

Publikuar

nga

Danimarka siguroi kualifikimin direkt në fazën me eliminim të Euro 2024 pas barazimit 0-0 ndaj ekipit tjetër, ndërsa Sllovenia barazoi gjithashtu 0-0 ndaj Anglisë në Koln. Këto rezultate e bënë Danimarkën të përfundojë mbi Slloveninë në renditje, edhe pse të dyja ekipet përfunduan me tri pikë pas tri ndeshjeve.

Barazimi i Anglisë i dha atyre pesë pikë, duke i bërë lider të grupit, me Danimarkën në vendin e dytë dhe Slloveninë të tretën. Danimarka dhe Sllovenia kishin po ashtu goldallimin dhe numrin e njëjtë të golave të pësuar (dy) – metrikat kryesore të UEFA-s për të përcaktuar renditjen. Edhe numri i kartonëve të verdhë ishte i njëjtë për të dyja ekipet (gjashtë kartonë).

Sipas gazetarit Will Jeanes, Danimarka përfundoi e dyta për shkak të pozitës më të lartë në renditjen e kualifikueseve për Kampionatin Evropian. Edhe pse Danimarka dhe Sllovenia kishin përfunduar grupin kualifikues me nga 22 pikë dhe rekorde të ngjashme të golave, Danimarka kishte një avantazh në ndeshjet kokë më kokë. Danimarka kishte marrë katër pikë nga dy ndeshjet me Slloveninë, duke fituar njërën 2-1, ndërsa Sllovenia kishte marrë vetëm një pikë.

Nëse këto skuadra do të kishin luajtur me njëra-tjetrën në xhiron e fundit të grupeve në Euro 2024 dhe do të kishin barazuar, atëherë do të shkonin në penallti./UBTNews/

Sport

Argjentina vazhdon me fitore, tre pikë i fiton edhe Kanada

Publikuar

nga

Argjentina ka marrë edhe fitoren e dytë në po aq ndeshje në Copa America dhe ka siguruar kalimin nga Grupi A. Në një ndeshje të zjarrtë të zhvilluar në MetLife Stadium, Argjentina ka fituar ndaj Kilit me rezultat minimal 1-0.

Goli i vetëm i ndeshjes u shënua në minutën e 88-të nga Lautaro Martinez, i cili u gjet bukur në zonë dhe me një gjuajtje të fuqishme shënoi për t’i dhënë fitoren Argjentinës.

Në Grupin A ka shënuar fitore edhe Kanada që ka mposhtur Perunë me rezultat identik 0-1. Golin e vetëm në këtë sfidë e realizoi sulmuesi i Lille, Jonathan David, 16 minuta para fundit të ndeshjes, duke sjell një gëzim të madh në shkallët e stadiumit Children’s Mercy Park.

Në ndeshjen e fundit, Argjentina që tanimë është kualifikuar do të zhvillojë ndeshje ndaj Perusë, ndërsa Kanada që ka tre pikë do të luajë me Kilin në ndeshjen vendimtare për kualifikim./UBTNews/

Sport

Euro 2024: Holanda e Austria publikojnë formacionet zyrtare

Publikuar

nga

Sonte me fillim nga ora 18:00 do të zhvillohet ndeshja interesante e Euro 2024 mes Kombëtares së Holandës dhe asaj të Austrisë.

Stadiumi “Olympiastadion” në Berlin do të jetë nikoqir i kësaj përballje, e cila i takon Grupit D të Kampionatit Evropian Euro 2024.

Në ndeshjen e fundit të zhvilluar, Holanda barazoi 0:0 me Francën, kurse Austria e mposhti 3:1 Poloninë.

Momentalisht, Holanda kryeson Grupin D me katër pikë, krahas Austrisë që renditet e treta me tri pikë.

Sa i përket ndeshjes së sotme, formacionet zyrtare janë publikuar dhe ato i gjeni më poshtë.

Holanda (4-3-3): Verbruggen; Ake, Van Dijk, de Vrij, Geertruida; Veerman, Schouten, Reijnders; Gakpo, Depay, Malen

Austria (4-2-3-1): Pentz; Posch, Wober, Lienhart, Prass; Seiwald, Grillitsch; Wimmer, Sabitzer, Schmid; Arnautovic.