Lajmet

​Osmani nga Bullgaria: BE të jetë e qartë ndaj Serbisë, ajo nuk guxon të bllokojë dialogun

Osmani ka thënë se Kosova aspiron të jetë anëtare me të drejta të plota në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Publikuar

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani po qëndron sot për një vizitë zyrtare në Bullgari, me ftesë të presidentit Rumen Radev.

Krerët e të dy shteteve kanë diskutuar për çështjet e agjendës dypalëshe dhe rajonale, perspektivën evropiane të Kosovës dhe mënyrat për të nxitur bashkëpunimin në ekonomi, investime, energji dhe transport.

Osmani ka thënë se Kosova aspiron të jetë anëtare me të drejta të plota në Bashkimin Evropian dhe në NATO. Derisa, presidenti bullgar premtoi mbështetje të fuqishme për Kosovën për anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

“Jemi të gatshëm ta thellojmë këtë bashkëpunim mes popujve dhe vendeve tona. Kosova po kalon nëpër reforma të thella ekonomike dhe për të drejtat e njeriut. Kemi më shumë se 100 investitorë bullgarë në Kosovë dhe vendi ynë ka potencial shumë të madh për investime. Dhe Bullgaria mund të investojë shumë. Me presidentin Radev po ashtu kemi biseduar edhe për shtyrjen e anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare. Kjo për Këshillin e Evropës, është për çështjen e të drejtave njerëzore se kosovarët si popull pro evropian kanë të drejtë kudo që të anëtarësohen. Po ashtu e njoftova presidentin bullgar për kërkesën tonë që do ta bëjmë për anëtarësim në Bashkimin Evropian. BE është një vend ku ne dëshirojmë të jemi, dhe ne e meritojmë atë. Ne nuk do të dorëzohemi kurrë në rrugëtimin tonë drejt këtyre anëtarësimeve… Kosova aspiron të jetë anëtare me të drejta të plota të Bashkimit evropian dhe të organizatave të tjera ndërkombëtare dhe ne duam që të jemi në NATO për të qenë të sigurt”, theksoi Osmani.

Në pyetjen nga mediat se cila është përgjigjja e Kosovës pas kërcënimit të Serbisë që nuk dëshiron të vazhdojë më me dialogun për shkak të asociacionit, Osmani tha se BE-ja duhet të dërgojë mesazh të qartë te Serbia, se nuk mund dhe nuk guxon ta bllokojë dialogun.

“Është koha që lehtësuesit e dialogut, në këtë rast, Bashkimi Evropian, ta kuptojë se Serbia ka përdorur taktikën e pengimit nëpërmes pjesëmarrjes. Ata në tryezën e takimeve, vijnë për të krijuar kushtëzime, pengesa nëpërmes të cilës mund ta zgjasin procesin e dialogut përjetësisht. Sepse kjo është mënyra të cilën e dëshirojnë ta bllokojnë perspektivën e Kosovës në rajon dhe në arenën ndërkombëtare. Natyrisht që është në interesin tonë që ta përmbyllim këtë dialog me një marrëveshje ligjërisht të zbatueshme. Dhe duhet ta kuptojmë se pala e cila është në anën tjetër të tavolinës, nuk është e interesuar që në mënyrë të suksesshme ta përmbyllë këtë proces. Pra, nuk interes që ta arrijnë një marrëveshje dhe krijon krizë pas krize vetëm që ta vazhdojë dhe prolongojë këtë. Kur në gusht BE dorëzoi një kornizë dhe në shtator kishim një propozim franko-gjerman, Serbia ka krijuar krizë dhe ka provokuar tensione në mënyrë që të mos të bëhet fjalë për marrëveshjen e përhershme. Interesi i Kosovës është që të sigurohemi që diskutimet të fillojnë sa më parë që është e mundur. Shpresoj se Bashkimi Evropian do të jetë i qartë në mesazhet të cilët do t’ia dërgojë Serbisë, se nuk mund dhe nuk guxojnë të bllokojnë dialogun”, tha Osmani.

Ndërsa, presidenti bullgar Radev tha se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshje përfundimtare dhe ligjërisht të zbatueshme. Teksa ka thënë se Bullgaria do të vazhdojë të mbrojë perspektivën e integrimit evropian dhe të mbrojë aspektet e sigurisë dhe se do të mbështesë Kosovën edhe në Këshillin Evropian.

Po ashtu, Radev ka thënë se do të vazhdojnë të punojnë me shtetet që ende politikisht nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

“Bullgaria e mbështet plotësisht perspektiven e Kosovës në BE. Bullgaria ka qenë gjithmonë njëra nga mbështetësit më të mëdhenj të perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe motori shtytës i Ballkanit perëndimor në këtë rrugëtim, e cila ka nis në Kosovë më 2008, kur Bullgaria ka qenë një nga shtetet e para që ka njohur pavarësinë e Kosovës. Sot vazhdojmë që të mbrojë perspektivën e integrimit evropian dhe të mbrojë aspektet e sigurisë, si dhe të mbështesë Kosovën edhe në Këshillin Evropian. Në vazhdojmë me punuar me aleatët tanë të cilët nuk e kanë njohur akoma politikisht pavarësinë e Kosovës. Po ashtu Bullgaria vazhdojnë të mbështes Kosovën teknikisht për anëtarësimin e Kosovës në Unionin Evropian. Ndërsa, duke folur për dialog, mos Prishtinës dhe Beogradit, është me rëndësi që siguria dhe stabiliteti dhe paqja në Kosovë dhe në mbarë rajonin të ruhen. Po ashtu që të dyja shtetet të gjejnë një kompromis për të arritur një marrëveshje përfundimtare gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht e zbatueshme, e cila do të siguronte një stabilitet”, theksoi ai.

Në një konferencë për media, ai po ashtu ka theksuar se ushtria bullgare do të mbetet e përkushtuar për stabilitetin dhe sigurinë e Kosovës dhe rajonit në përgjithësi.

“Jemi të kënaqur që kemi pasur mundësinë të ruajmë paqen në Kosovë dhe të kontribuojmë me forcat tona. Dhe 22 vjet më vonë mund të themi se këto qëllime janë implementuar me sukses dhe mund të konfirmojë se ushtria bullgare do të mbetet e vendosur për sigurimin e paqes dhe stabilitetit në rajonin tonë. Ushtria bullgare do të vazhdojë të bashkëpunojë me Republikën e Kosovës dhe do të mbetet si mburojë për çfarë do kërcënimi dhe influencave të huaja të sigurisë”, theksoi Radev.

Osmani edhe sot është shprehur kundër iniciativës për Ballkanin e hapur. Sipas saj, kjo iniciativë është e papranueshme.

Presidentja Osmani me këtë rast ka prezantuar medaljen presidenciale forcave të armatosura të Bullgarisë për atë që kanë bërë në Kosovë që nga viti 1999.

“Si presidente Kosovës, kam nderin që të prezantojë medaljen presidenciale forcave të armatosura të Bullgarisë për atë që kanë bërë në vendin tonë që nga viti 1999. Ushtarët bullgarë që vazhdojnë të ndihmojnë në NATO dhe në KFOR, ushtarët kosovarë do të jenë të alokuar krah për krah me ushtarët bullgarë në aleancën më të fortë në botë, në NATO, si dhe të kontribuojnë për siguri çdo kund. Ne ju kemi falënderuar për atë që na keni sjellë lirinë në vitin 1999 dhe do të jemi të gatshëm që të kthejmë borxhin tonë”, theksoi Osmani.

Presidentja Osmani është pritur me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i saj bullgar, Radev.

Lajmet

Në shënjestër të plastikës: UBT debat për mjedisin në Ditën e Tokës

Ngjarja u mbajt në kampusininovativ në Lipjan, ku pjesëmarrësit u angazhuan në njëdiskutim të pasur mbi temën “Planeti Kundër Plastikës”.

Publikuar

nga

hënën e 22 prillit, UBT organizoi një debat rëndësishëm për shënimin e Ditës Tokës. Ngjarja u mbajt kampusininovativ Lipjan, ku pjesëmarrësit u angazhuan njëdiskutim pasur mbi temënPlaneti Kundër Plastikës”.

Fakulteti i Inxhinierisë dhe Infrastrukturës bashkëpunim me Fakultetin e Agrikulturës, Arkitekturës, Planifimit Urban, Bujqësisë, Medias UBT organizimin e kësaj ngjarjejeshënoi një hap rëndësishëm drejt ndërgjegjësimit përshkatërrimin plastika i shkakton mjedisit tonë.

Ky debat u pa si një hap i rëndësishëm angazhimin e UBT-për kultivuar një kulturë mjedisore qëndrueshme. Me fokus ndërtimin e një bote pastër dhe shëndetshme përbrezat e ardhshëm, kjo ngjarje synon ndërtojë ndërgjegjësimindhe kontribuojë një planet qëndrueshëm.

Dekani i Fakultetit Ndërtimtarisë dhe Infrastrukturës, VisarKrelani, tha se prilli duhet jetë një thirrje për ndërgjegjësimine çdo inxhinieri për ndikimin e tyre tokë. Ai vuri theksin rëndësinë e bashkëpunimit mes fakulteteve për krijuar mjedis çmuar.

Muaji i ndërgjegjësimit, nëse flasim për tokën si inxhinieri e ndërtimit çdo objekt, çdo infrastrukturë e realizojmë tokëdhe këtë kuptim shpesh si fakultet shquhemi ndër dëmtuesit e tokës. Sepse na nevojitet për ndërtim dhe realitet kemi edhebashkëpunime mira me Fakultetin e Arkitekturës, Agrikulturës, Planifikimin Urban ky bashkëpunim ndërmjetinxhinjerisë ndërtimit dhe ruajtjes peizazhit jetë me vlerë”, theksoi Krelani.

Prodekani i Fakultetit Arkitekturës, Egzon Bajraktari, reflektoi mbi dëmet e ndërhyrjeve arkitektonike kohëvemoderne, duke theksuar nevojën për një kthim rrenjët e harmonisë mes ndërtesave dhe mjedisit.

Arkitektura fakt, historikun e vet shumicën e kohësedhe për aq sa ne e njohim–  arkitektura ka qenë shumë e përshtatur dhe harmoni me natyrën dhe tokën. Mirëpo prejrevolucionit industrial e këndej, zhvillimi teknologjik dhepërshpejtimi i zhvillimeve ka ndikuar harrohen pak atoparimet e qasjes harmonisë me natyrën. vitet e funditndërhyrjet arkitektonike kanë krijuar edhe dëm, atë dëm ne po e shohim viteve fundit dhe është kryetemë shumë fusha debatit shoqëror”, theksoi Bajraktari.

Nexhat Balaj, profesor universitar, duke përfshirë njëperspektivë globale, përshkroi përpjekjet e bashkësisëndërkombëtare për theksuar rëndësinë e mbrojtjes planetittonë vetëm.

Sot rreth 109 shtete botës janë gjithë bashku për shënuar këtë ditë dhe  5000 mijë organizata joqeveritare janëduke kremtuar këtë ditë, vetëm e vetëm për rriturndërgjegjësimin për mbrojtjen e planetit tokë, sepse është ivetmi planet univers ka jetë”, theksoi Balaj.  

Hazir Çadraku, profesor i ujërave, me një anali lokale ndotjes plastike, vuri theksin mbetjet plastike ngjitenpërreth nesh, duke reflektuar se edhe një nivel vogël, ne nuk po i shpëtojmë ndikimit dëmshëm plastikut.

Po shohim aspektin lokal e është një aspekt shumë me interes për ne shohim shtëpinë tonë, situata mbetet endesfiduese ose e pakëndshme, paktën kuptimin vizuel, gjithandej shohim mbetje, ku pjesa e konsiderueshme e kësajmbetje është me origjinë plastike. Nuk themi shkenca nuk kabërë shumë për vendësuar plastikën me tjera, por ende ka kërkesa. Rritja e kërkesave për ushqime, transporti e gjitha këto, nuk po arrijnë dot heqin nga skena plastikën, siefekt i mos heqjes shohim një aspekt që ne nëpër Kosovëshohim ndotje, tha Çadraku.

Si pjesë e përpjekjeve për tu kujdesur për mjedisin dhe për bërë një ndryshim pozitiv, pas forumit për Ditën e Tokës kampusin e UBT- u mbjellja e disa llojeve bimëvedekorative./UBTNews/

Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Lajmet

PDK-ja kërkon Komision Hetimor për zhdukjen e mostrave të Deharit

Sipas Tahirit, Komision Hetimor duhet të ketë edhe në rastin e faljes së borxheve për prodhuesit e ujit të ambalazhuar.

Publikuar

nga

Shefi i deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka deklaruar se nuk do të heqin dorë nga formimi i Komisionit Hetimor për zhdukjen e mostrave të Astrit Dehari.

Sipas Tahirit, Komision Hetimor duhet të ketë edhe në rastin e faljes së borxheve për prodhuesit e ujit të ambalazhuar.

“Seanca e re do të mbahet ditën e enjte prej orës 10:00. Sa i përket angazhimit tonë, ju e dini që kemi ngritur një çështje për të cilën ministrja e Drejtësisë po i ik kësaj. Ne kemi ngritur disa pyetje për humbjen e mostrave të Astrit Deharit. Propozimi jonë është për formimin e Komisionit Hetimor, për humbjen e këtyre mostrave. Ajo është në seancën e vazhdimeve dhe nëse Kuvendi do të hezitoj ne do të iniciojmë me mbledhjen e nënshkrimeve duke thirrur një seancë të jashtëzakonshme. Ky komision do të zbardh shumë çështje që kanë ndodhur gjatë kësaj periudhe. Javën e kaluar jemi njoftuar edhe me çështjen e ambalazhuesve të ujit, çështja e përllogaritjeve të ambalazhuesve të ujit. Kjo çështje duhet të trajtohet përmes Komisionit Hetimor. Qysh është e mundshme që dhjetëra milionë euro të reduktohen. Këtu kemi të bëjmë edhe me një abuzim penal”, ka thënë ai.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Për një javë konfiskohen 22 armë zjarri në rajonin e Prishtinës

Sipas Policisë, personat e dënuar me burgim janë dërguar për vuajtje të dënimit, ndërsa personat e dënuar me gjobë janë liruar.

Publikuar

nga

Gjatë javës së kaluar, Policia e Kosovës ka konfiskuar 22 armë zjarri në rajonin e Prishtinës. Sipas Policisë, personat e dënuar me burgim janë dërguar për vuajtje të dënimit, ndërsa personat e dënuar me gjobë janë liruar.

“Ndërkohë që aktivitete policore janë shtrirë edhe në segmente të tjera të sigurisë. Kësisoj në harkun e njëjtë kohor janë sekuestruar 22 armë zjarri, të llojeve dhe kalibrave të ndryshëm, si dhe dhjetëra municione të llojeve dhe kalibrave të ndryshëm. Ndërkaq aktivitetet policore në sferën e sigurisë në trafikun rrugor. Në po të njëjtën periudhë kohore, kanë rezultuar me shqiptimin e 3021 masave administrative me gjobë për lloje të ndryshme të kundërvajtjeve dhe shkeljeve të kodit rrugor”, thuhet në njoftim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Nënshkruhet vendimi për themelimin e Task-Forcës së Gjelbër, synohet mbrojtja e ambientit

Aliu tha se ky veprim do të bëjë reduktimin e mbeturinave të plastikës dhe të përmirësimit të nivelit të mbrojtjes për lumenjtë.

Publikuar

nga

Me rastin e Ditës së Tokës, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës ka nënshkruar vendimin për themelimin e Task-Forcës për të mbrojtur ambientin në vend.

Ministri i kësaj ministrie, Liburn Aliu tha se ky veprim do të bëjë reduktimin e mbeturinave të plastikës dhe të përmirësimit të nivelit të mbrojtjes për lumenjtë. Aliu shtoi se ky vendim është i rëndësishëm lidhur me mbrojtjen e mjedisit në vendin tonë.

“Kemi nënshkruar vendimin për themelimin e Task-Forcës së Gjelbër, që është veprim i rëndësishëm lidhur me mbrojtjen e mjedisit në vendit tonë. Kjo Task-Forcë po krijohet si një strukturë e veçantë dhe e përkohshme dhe do të merret me përmirësimin e nivelit të mbrojtës për lumenjtë, degradimin mjedisor, parqeve kombëtare dhe reduktimin e mbeturinave të plastikës. Presim që brenda javës të mbajmë mbledhjen që do të miratohet edhe agjenda e veprimeve konkrete”, tha Aliu.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara