Aktualitet

​“Në tokën amë Kosovë”, 480 fotografi për promovimin e bukurive të Kosovës

Kjo për promovimin e bukurive natyrore dhe trashëgimisë kulturore të vendit.

Publikuar

Banka Ekonomike të premten ka hapur ekspozitën për librin e realizuar me fotografi të quajtur “Në tokën amë Kosovë” që promovon bukuritë natyrore dhe trashëgiminë kulturore të vendit. Në ceremoninë e hapjes, fotografitë e këtij libri iu dhuruan Muzeut të Kosovës, një akt ky që u vlerësua nga përfaqësuesit e këtij institucioni.

Përmes dizajnëve, fotografive, lokacioneve gjeografike e vendeve kulturore nga Kosova, është edhe teksti që shpjegon trashëgiminë e pasur kulturore e natyrore. Ky libër është përshkrues i denjë i bukurisë së rrallë natyrore të Kosovë dhe historisë që në vete bartë toka e Kosovës.

Libri shpalos natyrën dhe kulturën e vendit tonë, por në të njëjtën kohë specifikon një projekt të krijuar nga Banka Ekonomike që është vet simboli i vendores, 100% e vendit.

Me këtë rast, kryeshefi ekzekutiv i Bankës Ekonomike, Shpend Luzha ka thënë se kjo bankë është kontribuuese dhe mbështetëse aktive e kulturës, sportit dhe artit në Kosovë për ruajtjen e këtyre vlerave dhe trashëgimisë kulturore të vendit tonë.

Luzha shtoi se libri ka për qëllim promovimin e një shteti me vlera.

“Ne gjithmonë punojmë dhe veprojmë për të mirën e vendit, duke synuar në promovimin e një shteti me vlera. Fotografitë e dokumentuara nga fotografët tanë të njohur, me mbi 480 fotografi përbën një mori të dhënash mbi trojet tona, vendet arkeologjike, objektet fetare, botën e gjallë, egërsinë e natyrës, institucionet e kulturës dhe trashëgiminë që ruajmë me nder të veçantë. ‘Në tokën amë Kosovë’ janë të dokumentuara nga koha dhe momente të ndryshme, e kjo për të dëshmuar vlerën e vendit tonë edhe pse ndonëse një vend i vogël, por që ofron shumë”, theksoi ai.

Përfaqësuesja e Muzeut të Kosovës, Dafina Morina duke falënderuar Bankën Ekonomike për këtë donacion, ka thënë se libri me fotografi të bukurive natyrore dhe trashëgimisë kulturore është me rëndësi për vizitorët e muzeut.

“Këto fotografi që ju i dhuroni si donacion Muzeut Kombëtar të Kosovës do të shfrytëzohen për vizitorët vendorë dhe të huaj të muzeut. Kështu që njoftohen më afër me bukuritë e natyrës dhe të trashëgimisë kulturore që janë në Kosovë”, theksoi ajo.

Drejtues të bankës janë mirënjohës fotografëve të cilët i kanë realizuar këto fotografi. Fotografitë në këtë libër janë realizuar nga fotografët; Bleron Llugiqi, Arian Mavriqi, Bleron Caka, Meriton Dajakaj, Shkëlzen Rexha, Hydajet Hyseni, Ruzhdi Pacolli, Shpëtim Kaliqani dhe Albert Sinani.

Ekspozita për librin do të jetë e hapur tri ditë në lapidariumin e Muzeut të Kosovës.

Aktualitet

Ndërroi jetë veterani i UÇK-së, Zeqir Shala

Lajmin e ka bërë të ditur sot Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

Publikuar

nga

Ka ndëruar jetë veterani i luftës së UÇK-së, Zeqir Shala nga fshati Vuçak i Drenasit.

Lajmin e ka bërë të ditur sot Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, e cila ka informuar se varrimi i Shalës do të bëhet sot.

“Ndërron jetë veterani i luftës së UÇK-së, Zeqir Shala nga fshati Vuçak i Drenasit. Varrimi i të ndjerit bëhet sot me datën 22.03.2023, në orën 15:00 në varrezat e fshatit Vuçak. Ngushëllime familjes, bashkëluftëtarëve, shokëve e miqve!”, është bërë e ditur në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Greqia mbështet rrugëtimin evropian të Shqipërisë

Në takim u vlerësuan marrëdhëniet e mira që ekzistojnë mes vendeve.

Publikuar

nga

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë vizitës në Greqi u prit sot në takim nga kryetari i Parlamentit grek, Konstantinos Tasoulas, me ç’rast, u vlerësuan marrëdhëniet e mira që ekzistojnë mes vendeve.

Rama dhe Tasoulas shprehën dëshirën dhe vullnetin e përbashkët për forcimin e tyre të mëtejshëm, si dhe për thellimin e bashkëpunimit në fusha të ndryshme

Kryeministri Rama dhe kryetari i Parlamentit Konstantinos, Tasoulas, siç u bë e ditur në komunikatë, bashkëvlerësuan rolin e minoritetit grek në Shqipëri dhe komunitetit shqiptar në Greqi, si ura solide miqësie mes vendeve.

“Është kënaqësi e veçantë që jemi sot në Athinë, marrëdhëniet tona janë shumë të mira dhe në përmirësim të vazhdueshëm. Dëshira e dyanshme për t’i forcuar këto marrëdhënie çdo ditë, është shumë e madhe dhe baza e këtyre marrëdhënieve janë pa dyshim të dy popujt tanë dhe urat e forta mes nesh, janë qoftë qytetarët grekë që jetojnë në Shqipëri dhe qytetarët shqiptarë që jetojnë në Greqi”, u shpreh Rama.

Ndërsa, Tasoulas shprehu mbështetjen e Greqisë në rrugëtimin europian të Shqipërisë, duke vlerësuar progresin e bërë nga Shqipëria në këtë aspekt.

“Me të drejtë vendi juaj synon ecjen drejt integrimit evropian, me të drejtë vendi ynë mbështet rrugëtimin evropian të Shqipërisë. Me të drejtë të dyja vendet tona, duke pasur ura lidhëse minoritetin grek në Shqipëri dhe komunitetin shqiptar ne Greqi, po ecin përpara”, tha ai gjatë takimit.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Milkov: Bullgaria favorizon integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor në BE

Kjo “sepse është mjedisi në të cilin Bullgaria ekziston dhe ndjek politikën e saj të jashtme”.

Publikuar

nga

“Bullgaria është në favor të integrimit të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në BE, por me kusht që të respektohen të drejtat e bullgarëve atje”, kështu tha të hënën ministri i jashtëm në detyrë, Nikolay Milkov.

Ai foli për mediat gjatë rrugës për në Shkollën e 16-të Ndërkombëtare Dimërore për Diplomacinë, të mbajtur nga Instituti Diplomatik dhe Ministria e Jashtme për diplomatët e huaj nga BE, Evropa Juglindore dhe rajoni i Detit të Zi.

Ai gjithashtu tha se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është një çështje me rëndësi të menjëhershme për Bullgarinë “sepse është mjedisi në të cilin Bullgaria ekziston dhe ndjek politikën e saj të jashtme”, u tha ministri gazetarëve.

“Ne kemi një qëndrim parimor në mbështetje të integrimit të Ballkanit Perëndimor dhe do të ishte më mirë që kjo të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur, por në të njëjtën kohë duhet të ndodhë në përputhje me parimet dhe mekanizmat, të vendosura dhe të caktuara nga BE”, tha Milkov.

Ai nënvizoi se Bullgaria është në mbrojtje të të drejtave të “bullgarëve në këto vende, të njerëzve që kanë vetëdije bullgare dhe ndihen bullgarë në zemër”.

“Këto gjëra nuk shkojnë kundër qëllimit të integrimit të shpejtë të Ballkanit Perëndimor. Krejt e kundërta: respektimi i të drejtave të njeriut, të drejtat për shoqërim, luftimi i gjuhës së urrejtjes dhe krimeve të urrejtjes, janë të gjitha kriteret për anëtarësimin e këtyre vendeve drejt BE-së”, tha Milkov.

Në lidhje me Republikën e Maqedonisë së Veriut, Milkov u shpreh se Bullgaria ka një qëndrim të qartë, i cili bazohet në atë që ka vendosur BE-ja për Shkupin dhe mbështetet në “propozimin francez ose evropian”, për ta parafrazuar atë.

Ai shtoi se propozimi në fjalë është pranuar nga të gjitha vendet anëtare, përfshirë Bullgarinë dhe nga Kuvendi i Shkupit. “Kur të plotësojnë kushtet, rruga për anëtarësim do të hapet”, shtoi ai./BTA

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Kolumbia pezullon armëpushimin me kartelin e drogës

Pezullimi i tij është një goditje e madhe për përpjekjen e z. Petro për t’i dhënë fund konfliktit të armatosur.

Publikuar

nga

Presidenti kolumbian, Gustavo Petro ka pezulluar një armëpushim me kartelin kryesor të trafikut të drogës në vend, Klanin e Gjirit.

Ai e akuzoi atë për “mbjellje ankthi dhe terrori” dhe urdhëroi forcat e sigurisë të riaktivizojnë operacionet e tyre ushtarake kundër bandës kriminale.

Armëpushimi ishte rënë dakord në dhjetor si pjesë e planit të presidentit për “paqe totale” në Kolumbi.

Pezullimi i tij është një goditje e madhe për përpjekjen e z. Petro për t’i dhënë fund konfliktit të armatosur.

Politika e tij është rrënjësisht e ndryshme nga ajo e paraardhësit të tij në detyrë, Iván Duque, i cili u përpoq të siguronte paqen duke rritur operacionet ushtarake kundër grupeve të armatosura të paligjshme të Kolumbisë.

Në vend të kësaj, Petro po përpiqet të negociojë përfundimin e armiqësive me dhjetëra organizata kriminale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara