Shëndeti

​Ndikimi i orizit në trupin tuaj

Ngrënia e orizit mund të ketë efekte të ndryshme në shëndet.

Publikuar

Orizi është një zgjedhje e sigurt kur bëhet fjalë për një pjatë anësore të pjatës kryesore. Shkon mirë me pothuajse çdo gjë dhe në varësi të specieve është i pasur me lëndë ushqyese të ndryshme.

Ngrënia e orizit mund të ketë efekte të ndryshme në shëndet.

1. Mund të shkaktojë inflamacion

Nëse e doni orizin, duhet të keni kujdes se çfarë lloji gatuani.

“Orizi i bardhë është një version i përpunuar mesatarisht i orizit kafe”, thotë dietologia Trista Best. “Ky proces bën që orizi i bardhë të konsiderohet një karbohidrat i thjeshtë. Kjo formë e karbohidrateve shpërbëhet shpejt dhe trupi e përdor menjëherë për energji. Nëse vëreni se jeni të fryrë ose keni ndonjë inflamacion, është e mundur që po hani shumë karbohidrate të rafinuara. Kjo sepse karbohidratet e rafinuara krijojnë një gjendje inflamatore në trup dhe bëjnë që trupi të ruajë më shumë ujë se zakonisht”, shton ai.

2. Ngop shpejt urinë

Nuk është çudi që orizi shkon mirë me shumë pjata. Falë strukturës së saj unike ushqyese, kjo drithëra mund t’ju bëjë të ndiheni të ngopur shpejt.

“Orizi është i pasur me fibra, të cilat mund t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur për më gjatë”, tha dietologia Meghan Sedivy. “Orizi i murrmë përmban më shumë fibra se orizi i bardhë, dhe kur e konsumoni, trupi juaj përdor fibra për të mbajtur sistemin tuaj të tretjes të funksionojë pa probleme”, shton ai.

3. Mund të shkaktojë një rritje të papritur të sheqerit në gjak

Nëse keni nevojë të monitoroni nivelet e glukozës në gjak, orari i duhur i porcioneve është jetik.

“Menjëherë pasi të keni ngrënë një pjesë të orizit, sheqeri në gjak do të rritet, por lloji i orizit varet nga sa rritet dhe sa shpejt”, thotë dietologia Megan Wong. “Sheqeri juaj në gjak do të rritet sepse orizi është një burim i karbohidrateve dhe të gjitha karbohidratet përfundimisht ndahen në sheqerna,” shton ajo.

“Në përgjithësi, orizi i bardhë me kokrra të shkurtra rrit sheqerin në gjak më së shumti dhe më shpejt, dhe kjo përfshin orizin e sushi, orizin Jasmine, oriz ngjitës dhe oriz Calrose,” vazhdon Wong. “Megjithatë, orizi me kokërr të gjatë – edhe nëse është i bardhë – është më i mirë për ruajtjen e sheqerit në gjak më të qëndrueshëm”, shpjegoi ajo.

Wong shpjegon gjithashtu se orizi përmban dy lloje të ndryshme karbohidratesh: amilozë dhe amilopektinë.

“Orizi me kokërr të gjatë përmban më shumë amilozë, e cila është më mirë në ruajtjen e strukturës sesa amilopektina”, thotë Wong. “Kjo do të thotë se çdo kokërr orizi është e paprekur dhe zgjat më shumë për përtypje dhe tretje, duke ngadalësuar të gjithë procesin e tretjes. “Orizi i murrmë me kokërr të gjatë është alternativa më e mirë kur bëhet fjalë për të ngrënë oriz pa rritje të sheqerit në gjak, sepse fibrat shtesë ndihmojnë në ngadalësimin e tretjes edhe më shumë”, tha ajo.

4. Ndikon në mënyrë të favorshme bakteret në tretje

Shpesh harrojmë të gjitha bakteret e mira që jetojnë në traktin tonë tretës, por orizi, për fat të mirë, ndihmon për t’u kujdesur për këto organizma mikroskopikë, edhe nëse harrojmë veten, transmeton Eat This.

“Nëse orizi ftohet pas gatimit, niseshteja bëhet rezistuese”, tha dietologia Lindsay Allen. “Trupi ynë nuk mund të thithë të gjithë niseshtenë dhe do të shkojë e patretur në zorrën e trashë ku ushqen bakteret tona të mira. Niseshteja rezistuese akoma rrit sheqerin në gjak, por shumë më ngadalë dhe gradualisht. Kjo do të thotë që ne qëndrojmë të ngopur më gjatë dhe nuk ka efekte anësore të rritjes dhe uljes së nivelit të sheqerit në gjak”, shton ajo.

Shtimi i uthullës në oriz ngadalëson më tej përthithjen. Shembulli perfekt i këtij kombinimi të orizit është orizi i sushit.

5. Mund të shkaktojë kapsllëk

Nëse hani vërtet oriz, mund të përballeni me një pasojë të papritur që nuk do ta lidhni kurrë me të.

Fibrat ndihmojnë zorrët të punojnë siç duhet, kështu që ngrënia e sasive të mëdha të drithërave me pak fibra, si orizi i bardhë, mund të çojë në kapsllëk.

6. Mund të shkaktojë shtim në peshë

Kur hani drithëra të përpunuara, kushtojini vëmendje sasisë, në mënyrë që të mos shtoni peshë të padëshiruar.

“Orizi i bardhë është aq i përpunuar sa nuk ka krunde dhe embrion”, thotë Lisa Richards. “Këta dy elementë që janë hequr përfshijnë shumë vitamina dhe lëndë ushqyese të rëndësishme, veçanërisht vitaminat E dhe B dhe fibrat. Kur konsumohet orizi i bardhë, trupi e përpunon atë më shpejt, duke çuar në një ndjenjë më të shkurtër të ngopjes dhe nevojën për të ngrënë më shpesh. Kjo përfundimisht çon në mbingrënie dhe shtim në peshë”, shton ajo.

Megjithatë, për të parandaluar që kjo të ndodhë, merrni parasysh madhësinë e porcioneve dhe shijoni ushqimin tuaj të preferuar pa pendim.

Shëndeti

​Asnjëherë mos i vendosni këto 5 gjëra në furrë

Plastika është njëra prej tyre.

Publikuar

nga

Ka disa gjëra që nuk duhet të futen kurrë në furrë, sepse mund të jetë vërtet e rrezikshme.

Ne do t’ju tregojmë se për çfarë bëhet fjalë.

1. Ushqimi i pambrojtur

Asnjëherë nuk duhet të vendosni enët ose ushqimet në furrë pa një enë të përshtatshme. Nëse e vendosni direkt në furrë, ushqimi shumë i yndyrshëm ose i ëmbël mund të humbasë ujin dhe yndyrën, të cilat më pas pikojnë deri në fund të furrës. Këto lëngje jo vetëm që ndotin sobën, por në rastin më të keq, djegia e tyre mund të krijojë një zjarr të rrezikshëm. Prandaj, është mirë ta vendosni enën në një enë të përshtatshme, si p.sh. një tepsi ose një tepsi rezistuese ndaj furrës.

2. Plastikë

Ju në fakt duhet ta dini këtë. Sepse nuk ka plastikë të sigurt që të jetë e përshtatshme për furrën – sado e ulët të jetë cilësimi i nxehtësisë! Për pjekje apo ngrohje nuk duhet të përdoren as enët e tua dhe as tavat e disponueshme. Ato mund të treten në nxehtësi ose të lëshojnë kimikate të dëmshme kur nxehen.

3. Enë qelqi të ftohta ose të dëmtuara

Sigurisht, në furrë mund të përdoret një enë zjarrduruese e qelqit ose një pjatë keku. Megjithatë, diferenca e temperaturës mes xhamit dhe furrës nuk duhet të jetë shumë e madhe, pasi kjo mund të çojë në goditje të temperaturës dhe në këtë mënyrë të shkaktojë çarje në xhamin e ftohtë apo edhe shpërthim. Prandaj, kurrë nuk duhet të vendosni enët e qelqit nga frigoriferi direkt në furrë.

4. Letër

Nuk janë vetëm peshqirët e letrës që janë tabu këtu, letra popullore dylli, e cila ka për qëllim të mbulojë ushqimin, nuk duhet të jetë kurrë në furrë. Të dyja nuk janë rezistuese ndaj nxehtësisë dhe shkrihen në furrë. Përjashtimi i vetëm, natyrisht: letra për pjekje.

5. Mbajtëse të lagura për tenxhere të lagura

Edhe sendet e lagura nuk kanë vend në furrën tuaj. Sidomos mbajtëset e tenxhereve të lagura ose të lagura, peshqirët e kuzhinës dhe të ngjashme mund të jenë të rrezikshme. Çdo ujë në furrë kthehet drejtpërdrejt në avull, i cili mund të çojë në djegie të pakëndshme.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

​7 arsye pse duhet të përdorni shafranin

Përbërja ushqyese e shafranit të Indisë është e pasur me makro dhe mikro lëndë ushqyese.

Publikuar

nga

Shafrani i Indisë bëhet duke bluar një zhardhok të tharë të një bime tropikale që i përket familjes së xhenxhefilit.

Kjo erëz magjike u jep pjatave një ngjyrë të verdhë të bukur dhe pasuron mëngjesin, drekën dhe darkën, i shtohet salcave, zierjeve, makaronave, por edhe gjatë përgatitjes së kremrave të ëmbëlsirave.

Përbërja ushqyese e shafranit të Indisë është e pasur me makro dhe mikro lëndë ushqyese, ku vlera energjetike e shafranit të Indisë për 100 g është 354 kcal / 1481 kj, nga e cila përmban 65 për qind karbohidrate, 8 për qind proteina dhe 10 për qind yndyrë.

Kurkumina ndalon veprimin e enzimës COX2-ciklooksigjenazë, e cila është përgjegjëse për formimin e molekulave që shkaktojnë procese inflamatore. Prandaj, është një zgjedhje ideale për artritin reumatoid, kolitin, sëmundjen e Crohn dhe sëmundjet inflamatore të lëkurës si psoriasis.

Ka efekt antibakterial, ndihmon në prerje dhe djegie, shëron plagët, mund të përdoret nga goja dhe mund të spërkatet pluhur në plagë.

Efekti i tij antiinflamator zvogëlon gingivitin, largon erën e keqe të gojës dhe parandalon rritjen e baktereve dhe ndihmon me sëmundje të tjera të zgavrës me gojë.

Përmban fitonutrientin kurkumin, i cili ka një efekt të fortë antiinflamator dhe rekomandohet veçanërisht për sëmundjet kronike të kockave dhe artritin reumatoid.

Ka veti hepatoprotektive falë përbërësit aktiv kumarin, i cili ndihmon në ndalimin e dëmtimit të mëlçisë, parandalon cirrozën dhe dëmtimet e tjera të rënda të mëlçisë, dhe efekti i tij antioksidues gjithashtu ndihmon në detoksifikimin dhe mbrojtjen e mëlçisë. Stimulon prodhimin e biliare në mëlçi dhe stimulon ekskretimin e biliare përmes fshikëzës së tëmthit

Stimulon në mënyrë natyrale rigjenerimin e florës së zorrëve, është një nga antibiotikët natyralë më të fortë që nuk shkatërron florën dhe bakteret e mira në zorrë, por nxit zhvillimin e baktereve të mira. Redukton fryrjen dhe gazrat, përmirëson përthithjen në zorrë, ka një efekt detoksifikues në zorrë. Falë efektit të tij antiinflamator, kërkimet e fundit kanë krijuar mundësinë e veprimit kurativ në trajtimin e sëmundjes inflamatore të zorrëve, sëmundjes së Crohn dhe kolitit ulceroz. Veprimi i tij antifungal mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e mykut Candida.

Mbron zemrën dhe enët e gjakut nga grumbullimi i pllakave, ndihmon në rregullimin e kolesterolit të keq, ka efekt antioksidues dhe kardioprotektiv dhe ndihmon në rregullimin e kolesterolit të keq.

Ndihmon me problemet e lëkurës të ekzemës, psoriazës dhe dermatitit, mund të konsumohet nga goja por edhe nga dermali në formën e kompresave.

Kur është i rrezikshëm?

Sasia ditore e rekomanduar e shafranit të Indisë do të ishte nga 3 g në 10 g, e cila mund të rritet pak me kalimin e kohës. Njerëzit që kanë gurë në tëmth duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se ta marrin. Ata me çrregullime të koagulimit të gjakut nuk duhet të marrin shafran të Indisë.

Meqenëse shafrani i Indisë mund të ndihmojë paksa në rregullimin e diabetit, duhet pasur kujdes me sasinë e marrjes nëse terapia e diabetit konsumohet në të njëjtën kohë. Gratë shtatzëna dhe ato gji-dhënëse duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se të marrin shafran i Indisë.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Pse është e rëndësishme t’i besoni intuitës?

Intuita është pjesë thelbësore e vendimmarrjes.

Publikuar

nga

Kuptimi shkencor i intuitës fillon me një lojë laboratorike të njohur si Detyra e Bixhozit të Iowa-s.

Pjesëmarrësve u paraqiten katër tufa letrash në ekranin e kompjuterit. Sa herë që kthejnë një kartë, ata do të marrin ose një shpërblim monetar ose një penallti. Dy nga kuvertat kanë tendencë të ofrojnë shpërblime relativisht të mëdha, por dënime edhe më të mëdha – që do të thotë se me shumë kthesa, ato do të çojnë në humbje. Dy kuvertat e tjera ofrojnë shpërblime relativisht të vogla, por dënime edhe më të vogla, që do të thotë se ato janë alternativa më e sigurt.

Pjesëmarrësve nuk u thuhet se cilat kuvertë do të jenë fitimprurëse, por pas rreth 40 përpjekjesh, shumë njerëz fillojnë të krijojnë një supozim se cilat prej tyre do të çojnë në fitore më të mëdha. Mendja e pavetëdijshme e pjesëmarrësve, me sa duket, ka filluar të dallojë modelet e fitoreve dhe humbjeve, edhe nëse ata nuk mund të shpjegojnë arsyen pse po bëjnë këto zgjedhje, përtej të pasurit një “ndjenjë të brendshme”.

Më e rëndësishmja, përmirësimet në performancë shpesh ndjekin ndryshime sistematike fiziologjike ndërsa pjesëmarrësit marrin vendimet e tyre. Kur ata fillojnë t’i afrohen kuvertës më të rrezikshme, për shembull, shumica e njerëzve fillojnë të shfaqin një përgjigje ndaj stresit, të tilla sikurse një ndryshim i lehtë në rrahjet e zemrës dhe djersitja e lëkurës. Këto ndryshime – të njohura si “shënues somatik” – duket se veprojnë si një paralajmërim që e pengon pjesëmarrësin të bëjë zgjedhjen e gabuar dhe ato mund të nënvizojnë ndjenjën e të paturit instinkt të brendshëm.

Pa këtë lloj intuite, njerëzit mund të hasin në probleme serioze në jetën reale. Për shembull, disa pacientë neurologjikë nuk janë në gjendje të formojnë shënues somatik. Pa ndjenjat e brendshme për t’i drejtuar ata, ata shpesh mbeten të mbërthyer në ‘paralizë analize’ kur u kërkohet të bëjnë një zgjedhje. Dhe kur marrin një vendim, ata dështojnë të shohin rreziqet në atë që po bëjnë. Ata mund të investojnë të gjitha paratë e tyre në një propozim biznesi të dobët, ndërsa të tjerët do të kishin pasur një instinkt të fortë për të mos i besuar sipërmarrjes.

Vëzhgime të tilla sugjerojnë se intuitat tona janë një pjesë thelbësore e mjeteve tona të vendimmarrjes./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Disa këshilla si të ruani shëndetin para gjumit

Një prej tyre është, fikni telefonin!

Publikuar

nga

Veprimet e mëposhtme mund t’i bëni çdo mbrëmje, përpara gjumit dhe do ju ndihmojnë jo vetëm të flini dhe do të ndiheni mirë por edhe do të merrni hapa të rëndësishëm drejt mirëmbajtjes së fizikut.

Fikni telefonin!

Minimizimi i ekspozimit ndaj dritës së ekranit të telefonit, tabletit, kompjuterit apo televizorit është hapi më i rëndësishëm drejt një gjumi të mirë.

Sipas ekspertëve, mjaftojnë vetëm 2 orë ekspozim ndaj dritës së ekranit të këtyre pajisjeve që nivelet e melatoninës, hormonit të gjumit, të bien me 23 përqind.

Melatonina ka rëndësi sepse mungesa e saj prish cilësinë e gjumit dhe për pasojë rrit rrezikun e mbipeshës dhe diabetit.

Hani ushqim më herët!

Vakti i fundit, pra darka, duhet ngrënë herët dhe duhet të jetë e lehtë nëse dëshironi të shmangni shtimin në peshë.

Gjithçka ka të bëjë me insulinën e cila është më efikase në mëngjes.

Insulina është një hormon që nxit muskujt dhe qelizat yndyrore të përthithin sheqerin nga gjaku dhe ta kthejnë atë ose në energji ose ta ruajnë si depozitë dhjamore.

Duke qenë se insulina është më efikase në mëngjes, nëse ti ha një darkë të rëndë, gjasat janë që do të shtoni më shumë depozitat dhjamore.

Ndaj darka duhet ngrënë sa më herët aq më mirë.

Nëse ju merr uria më vonë gjatë natës hani diçka me proteinë, siç është veza e zier.

Stimuloje mendjen

Nëse bie pre e mërzisë së përditshmërisë, gjasat janë që do të kesh nevojë të hash më shumë dhe rrjedhimisht të shëndoshesh.

Ekspertët sugjerojnë që mënyra më e mirë për të luftuar mërzinë është stimulimi i mendjes.

Me fjalë të tjera, lexo një libër, shkruaj ditar, bëj një banjë dhe dëgjo podkaste, ose materiale shpjeguese audio të tematikave nga më të ndryshmet.

Mos pini alkool

Alkoli prish jo vetëm cilësinë e gjumit por edhe të mpin shqisat e të nxit urinë. Askujt nuk i shkon mendja të hajë shëndetshëm pasi ka pirë disa gota alkol, ndaj në vend të tij pini një çaj.

Një këshillë të fundit

Nëse ju mbani temperaturë disi të ftohtë në dhomën tuaj të gjumit do të ndihmoni veten në misionin për dobësim./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara