Lajmet

​KQZ shtyn afatin për certifikim të partive për zgjedhjet në veri

Osmani ditë më parë ka shpallur datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë komunash në veri.

Publikuar

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve(KQZ) në mbledhjen e sotme të jashtëzakonshme ka miratuar kërkesën e Lëvizjes Vetëvendosje për shtyrjen e afatit për regjistrim të partive politike në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në veri të vendit.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë se afati për aplikim për certifikim të subjekteve politike dhe kandidatëve është shtyrë deri më 25 nëntor. Rrjedhimisht ai tha se afati për vendimmarrjen e KQZ-së për certifikimin ose jo të subjekteve politike dhe kandidatëve nga data 26 nëntor deri në 28 nëntor 2022.

“Sipas vendimit të KQZ-së, afati për aplikim për certifikim të subjekteve politike dhe kandidatëve i paraparë të përfundojë më 21 nëntor, është shtyrë deri më 25 të këtij muaji të këtij viti. Rrjedhimisht është shtyrë edhe afati për vendimmarrjen e KQZ-së për certifikimin ose jo të subjekteve politike dhe kandidatëve nga data 26 nëntor deri në 28 nëntor 2022”, tha Elezi.

Gjithashtu në këtë mbledhje, KQZ-ja ka ndryshuar edhe afatin për emërime të Komisioneve Komunale të Zgjedhjeve në katër komunat ku do të mbahen zgjedhjet. Sipas vendimit të KQZ-së, ky afat do të shtyhet deri më 28 nëntor.

Sa i përket afatit për aplikim për certifikim të subjekteve politike, i cili ka filluar më datë 15 nëntor, Elezi theksoi se deri më tash, KQZ ka pranuar dy aplikime për certifikim.

“Bëhet fjalë për subjektin politik, Partia Demokratike e Kosovës, e cila ka aplikuar për pjesëmarrje në zgjedhjet të jashtëzakonshme si dhe ka dorëzuar emrat e kandidatëve për kryetar në katër komuna, Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan. Derisa subjekti tjetër politik Iniciativa Qytetare “Mitrovica’, ka dorëzuar kërkesën për pjesëmarrje në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Mitrovicës së Veriut”, theksoi ai.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ditë më parë ka shpallur datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme më 18 dhjetor për kryetar komune në katër komunat veriore, Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviç dhe Zveçan. 

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara