Automobilizëm elektrikë

​Kia do të nisë prodhimin e automjeteve elektrike në ShBA në vitin 2025

Në vitet e ardhshme, fabrika e re duhet të punësojë më shumë se 8 mijë e 100 njerëz.

Publikuar

Kia ka prodhuar më shumë se 3.8 milionë automjete në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që nga viti 2009.

Në ceremoninë e fundit me rastin e fillimit të ndërtimit të fabrikës Hyundai Motor Group Metaplant (HMGMA), Kia Corporation konfirmoi se fillimi i prodhimit të automjeteve elektrike të asaj marke është planifikuar për gjysmën e parë të vitit 2025, në një objekt të dedikuar për prodhimin e automjeteve elektrike (EV) dhe baterive në Savannah (Xhorxhia, ShBA).

Që nga viti 2009, Kia ka prodhuar më shumë se 3.8 milionë automjete në ShBA dhe në vitin 2006 ka realizuar një nga investimet e huaja më të mëdha në historinë e shtetit amerikan të Xhorxhia-s.

Në këtë impiant prodhimi më të avancuar, prodhohen pothuajse 40% e të gjitha shitjeve të makinave Kia në ShBA.

Kia në Shtetet e Bashkuara të Amerikës prodhon modele SUV Telluride, Sorento, Sportage dhe sedan K5, madje 90 për qind e këtyre automjeteve shiten në tregun amerikan, ku janë 750 përfaqësues të shitjeve të veturave Kia.

Në vitet e ardhshme, fabrika e re duhet të punësojë më shumë se 8 mijë e 100 njerëz, sepse në një grup që përveç markave Kia dhe Hyundai, përfshin edhe një markë të tretë – Genesis, ata duan të krijojnë një zinxhir të qëndrueshëm furnizimi për bateri dhe komponentë të tjerë për automjetet elektrike në ShBA.

Automobilizëm elektrikë

​Tesla shënoi të ardhura rekord në tremujorin e fundit të vitit të kaluar

Tesla bëri të ditur bilancin për periudhën tetor-dhjetor të vitit 2022.

Publikuar

nga

Të ardhurat dhe fitimi neto i prodhuesit amerikan të automjeteve elektrike Tesla, arritën nivel rekord në tremujorin e fundit të vitit të kaluar me 24.3 miliardë dollarë, gjegjësisht 3.7 miliardë dollarë.

Tesla bëri të ditur bilancin për periudhën tetor-dhjetor të vitit 2022.

Sipas kësaj, të ardhurat e kompanisë në tremujorin e fundit të vitit të kaluar në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit paraprak janë rritur me 37 për qind duke arritur në 24.3 miliardë dollarë. Kompania në çerekun e katërt të vitit 2021 realizoi 17.7 miliardë të ardhura.

Të ardhurat e Tesla-s që arritën në nivel rekord gjatë kësaj periudhe, tejkaluan edhe pritjet e tregut që ishin në nivelin 24.2 miliardë dollarë. Të ardhurat e kompanisë edhe gjatë gjithë 2022-shin shënuan rritje prej 51 për qind duke arritur në 81.5 miliardë dollarë transmeton Anadolu Agency.

Fitimi neto i kompanisë në çerekun e katërt të vitit të kaluar në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak shënoi rritje prej 59 për qind duke arritur në 3.7 miliardë dollarë. Fitimi neto i “Tesla”-s në tremujorin e fundit të 2021 ishte 2.3 miliardë dollarë.

Në bazë vjetore, fitimi neto i kompanisë vitin e kaluar shënoi rritje dyfish duke arritur në 12.6 miliardë dollarë. Fitimet për aksion të kompanisë në çerekun e katër të 2021 ishte 0.68 dollarë ndërsa të njëjtën periudhë vitin e kaluar u rrit në 1.07 dollarë.

Tesla në vitin 2022 në shkallë globale dorëzoi 1.313.851 automjete. Gjithashtu edhe prodhimi i automjeteve në bazë vjetore në vitin 2022 u rrit me 47 për qind ndërsa me 40 për qind u rrit numri i automjeteve të dorëzuara.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Toyota shtyn objektivat e emetimit zero duke konvertuar modelet e vjetra

“Unë nuk dua të lë pas asnjë person që i do makinat”, tha të premten shefi ekzekutiv, Akio Toyoda.

Publikuar

nga

Për të përshpejtuar lëvizjen globale drejt automjeteve të qëndrueshme, Toyota po sugjeron thjesht zëvendësimin e funksionimit të brendshëm të automjeteve që përdoren nga shumica e njerëzve me teknologji më të pastër si qelizat e karburantit dhe motorët elektrikë.

“Unë nuk dua të lë pas asnjë person që i do makinat”, tha të premten shefi ekzekutiv, Akio Toyoda, duke u shfaqur në skenën në Tokyo Auto Salon, një ngjarje e ngjashme me shfaqjet e makinave në botë.

Mesazhi ishte i qartë: Toyota Motor Corp. dëshiron që bota të dijë se nuk ka mbetur prapa në automjetet elektrike, siç kanë lënë të nënkuptohet disa kritikues.

Prodhuesi më i mirë i automjeteve në Japoni, pas markave luksoze Lexus dhe hibridit Prius, po thekson fuqinë e tij: ka të gjithë teknologjinë, inxhinierinë, rezervat financiare dhe përvojën e industrisë që nevojiten për të mbetur një konkurrent i fuqishëm në automjetet e gjelbra./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Sa makina zotëron Joe Biden? Presidenti mbron dokumentet e gjetura në garazh

Biden është një adhurues i flaktë i makinave, pasi babai i tij mbikëqyri një dyqan makinash për 34 vjet.

Publikuar

nga

Pas zbulimit të hënën se 10 dokumente të ndjeshme u zbuluan në zyrën e ish-think-tankut të Presidentit Joe Biden në Uashington, Biden zbuloi të enjten se dokumente të tjera të klasifikuara u zbuluan brenda garazhit të tij në Delaware pranë veturës së tij, Corvette.

Informacioni tronditës u zbulua ndërsa Departamenti i Drejtësisë hetoi nëse Biden mund të ketë keqpërdorur materiale konfidenciale pasi u largua nga posti i tij si zëvendëspresident në vitin 2017.

“Materiale të klasifikuara pranë Corvette-s suaj? Çfarë po mendonit?” e pyeti reporteri i Fox News presidentin Biden pasi ky i fundit foli për uljen e inflacionit vjetor në 6.5% në dhjetor.

“Corvette-a ime është në një garazh të mbyllur, mirë? Pra, nuk është sikur ata janë ulur në rrugë”, u përgjigj Biden, përcjell UBT News.

“Unë thashë gjithashtu se po bashkëpunojmë plotësisht me rishikimin e Departamentit të Drejtësisë. Si pjesë e atij procesi, avokatët e mi shqyrtuan vende të tjera ku mund të ruheshin dokumentet – nga koha ime si zëvendëspresident – dhe ata përfunduan shqyrtimin mbrëmë. Ata zbuluan një numër të vogël dokumentesh me shenja të klasifikuara në zonat e magazinimit dhe dollapët e dosjeve në shtëpinë time dhe bibliotekën time personale”, shtoi Biden.

Sa makina posedon Presidenti Biden?

Presidenti Biden, si shumë adhurues të tjerë të makinave, ka një flotë makinash të mrekullueshme në koleksionin e tij që pothuajse ishte mjaft i madh përpara se të zgjidhej president.

Si një nga automobilat historikë më të kërkuar në dispozicion, Chevrolet Corvette Stingray (C2) i vitit 1967 që Biden zotëron ka një çmim të lartë sot.

Ndërsa babai i tij mbikëqyri një dyqan makinash në Delaware për 34 vjet, Biden u rrit i rrethuar nga makina. Edhe pse dyqani kryesisht shiste automjete Chrysler, ai menaxhoi shkurtimisht aktivitetet e biznesit të Fordit. Biden u lejua nga i ati të drejtonte disa nga makinat në garazh, ku ndoshta filloi dashuria e tij për makinat.

1951 Studebaker Champion ishte makina e parë e Biden. Disa nga automobilat e parë të ndërtuar pas Luftës së Dytë Botërore përfshinin këtë lloj dhe të tjerë nga linja e montimit Studebaker.

Një Plymouth Cranbrook Convertible i vitit 1952, shërbeu si automjeti i dytë i Biden. Ky automjet i vjetër kishte një xham të përparmë të ndarë dhe një motor të sheshtë me gjashtë cilindra, 97 kuaj-fuqi.

Makina që mban një vend të veçantë në zemrën e Biden dhe është ende në garazhin e tij sot është një Chevrolet Corvette Stingray e mrekullueshme Goodwood-Green e vitit 1967. Babai i tij ia bëri këtë si dhuratë martese në gusht 1967; ishte modeli i fundit C2 Corvette i vitit 1967./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

​Volkswagen prezanton një model krejtësisht të ri në janar

Tani për tani dimë vetëm se bëhet fjalë për një makinë elektrike nga familja ID.

Publikuar

nga

Volkswagen njoftoi se në fillim të vitit në CES-in e ardhshëm në Las Vegas, do të prezantojë një model të ri, ndonëse të “kamufluar”.

Gjithashtu, prodhuesi gjerman premtoi të zbulojë emrin e modelit të ri. Tani për tani dimë vetëm se bëhet fjalë për një makinë elektrike nga familja ID, dhe supozimet nga qarqet e afërta me Volkswagen thonë se është koncepti ID Aero, i cili mund të bëhet ID serial 7.

Për kujtesë, koncepti me të njëjtin emër u prezantua në qershor si shpallja e modelit të parë elektrik global të markës. Ai është i instaluar në platformën mekanike MEB me grupin e njohur të lëvizjes, i cili përbëhet nga një bateri 77 kWh dhe dy opsione lëvizëse – me një motor elektrik dhe 201 kuaj fuqi dhe me dy me një fuqi totale prej 299 kuaj fuqi.

Një variant më i dobët duhet të ketë një distancë më të madhe se 600 km.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara