Modë

​Këshilla për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim

Publikuar

Pothuajse çdo person ka një periudhë kur flokët rriten pak më ngadalë. Ky ndryshim mund të shkaktohet nga një çrregullim, një sëmundje ose thjesht është një ndryshim i përkohshëm.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të shpejtoni rritjen e flokëve, por edhe për të përmirësuar cilësinë e tyre.

Mbajtja e kokës të shëndetshme

Në mënyrë që flokët të rriten me një ritëm normal, është e nevojshme që lëkura e kokës të jetë e shëndetshme, e pastër dhe e kalueshme për flokët e rinj. Së pari, lani me një shampon për pastrimin e thellë të flokëve, pastaj vendosni një shtresues që pastron plotësisht papastërtitë dhe zbokthin nga lëkura e kokës.

Nëse zbokthi ndodh me bollëk, është e nevojshme të përdorni një nga shamponët kundër zbokthit dhe një losion që do të neutralizojë kërpudhat që shkaktojnë zbokthin. Përveç shamponëve dhe losioneve kundër zbokthit, ampulat pa shpëlarje kanë provuar të jenë shumë efektive. Kur lëkura e kokës përfundimisht është i pastër dhe i shëndetshëm, flokët mund të rriten pa probleme dhe nuk bien në fazën e parë të rritjes.

Prerje e rregullt e flokëve

Shkurtimi i rregullt i flokëve kontribuon ndjeshëm në shëndetin dhe forcën e saj. Prerja e flokëve duhet të bëhet çdo dy ose tre muaj, por nuk ka pse të jetë drastike. Është e mjaftueshme për ta shkurtuar atë çdo dy muaj në gjatësi midis pesë milimetra dhe një centimetër. Shkurtimi i tillë i flokëve nuk do të ndikojë në gjatësinë e flokëve, madje do të nxisë rritjen e tyre.

Nëse flokët janë të ngarkuar me dëmtime në skajet në gjatësinë prej disa centimetra, është e nevojshme të hiqni atë pjesë. Në fakt, dëmtimi i flokëve duhet të hiqet sa më shumë që të jetë e mundur, pavarësisht se çfarë do të thotë të ndryshosh modelin e flokëve. Kjo do të parandalojë rënien e mëtejshme të flokëve dhe do ta lejojë atë të rikuperohet.

Ushqimi cilësor

Një dietë e ulët në proteina, zink dhe vitamina B ngadalëson rritjen e flokëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për dieta me pak kalori. Ushqimi i dobët mund t’i bëjë flokët të thatë, të dobët dhe të prirë për t’u thyer. Për të rikuperuar flokët tuaj dhe për të shpejtuar rritjen e tyre, përpiquni të përfshini proteina cilësore (gjel deti dhe mish pule dhe peshk), perime jeshile, drithëra dhe fruta të ndryshme në dietën tuaj. Nëse nuk jeni në gjendje të mbani cilësinë e dietës suaj, mund të jetë e dobishme të futni shtesa dietike që përmbajnë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Rritja më e mirë e flokëve mund të vërehet vetëm pas dy ose tre muajsh.

Masazh i kokës

Shpesh ndodh që njerëzit që kanë ngadalësuar rritjen e flokëve kanë edhe qarkullim më të dobët të gjakut. Masazhi i butë i kokës ka efekte të shumta në shëndetin e kokës dhe flokëve. Duke përmirësuar qarkullimin lokal të gjakut, arrihet një metabolizëm më i mirë, furnizim me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Masazhi i kokës stimulon rrënjën e flokëve dhe mundëson rritjen më të shpejtë të flokëve.

Trajtime për rritjen e flokëve

Për flokët e dobët që rriten ngadalë, kompanitë kozmetike që prodhojnë produkte për përdorim profesional kanë prezantuar një numër produktesh. Përgatitjet më efektive për përmirësimin e rritjes së flokëve janë trajtime të specializuara si ampula, serume dhe losione për rritje më të shpejtë të flokëve. Këto përgatitje përmbajnë substanca aktive që depërtojnë në rrënjën e flokëve, e ushqejnë atë dhe stimulojnë rritjen e flokëve të rinj.

Kujdesi ditor i flokëve

Stimulimi i rritjes së flokëve, me zbatimin e masave të përmendura, mund të ndihmojë pak më butësisht me një zgjedhje të mirë të produkteve të kujdesit për flokët. Ju duhet të zgjidhni një shampon cilësore pa sulfate agresive dhe parabene që dëmtojnë lëkurën e kokës. Së dyti, duhet të futet përdorimi i vajrave natyralë të shëndetshëm të flokëve si pluhuri, kokosit dhe vaji i pemës së çajit. Këto vajra flokësh kanë një rol të jashtëzakonshëm mbrojtës dhe ri-gjenerues, dhe ndihmojnë lëkurën dhe flokët të mbajnë lagështinë.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Takat e larta harrojini

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu sandalesh!

Publikuar

nga

Para se 2020-ta të ndodhte nuk ekzistonte një diskutim i tillë si “të blesh taka të larta apo jo”. E kishim të qartë gjatësinë e këpucëve tona, por ja që gjërat ndryshuan. Nga një vit i gjatë i kaluar me shapka shtëpie dhe atlete, roli i takave s’është ai i dikurshmi. 

Me siguri e keni vënë re që prej kohësh në modë është taka “e shkurtër” dhe jo më kot trendi i ri i sandaleve të verës ka hequr dorë nga takat e larta. Normaliteti i ri kërkon prakticitet dhe stil në të njëjtën kohë, por për t’i plotësuar këto duhet fillimisht të ndihemi rehat! Pra, ju duhet diçka e mesme mes të sheshtave dhe këpucëve ta larta!

1.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

2.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

3.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

4.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

5.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

6.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

7.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

8.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

9.

Takat e larta harrojini: Që sot e tutje, do të veshim kështu

Burimi: Who What Wear

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Këngëtarja kineze nxit reagime për paraqitjen me veshje të D&G në klip

Publikuar

nga

Pothuajse tri vjet pas brendi i modës u akuzua për racizëm pas një reklame dhe pas mesazheve fyese që thuhet se janë dërguar nga themeluesi i brendit Dolce & Gabbana, Stefano Gabbana, D&G ende vazhdon të jetë e padëshirueshme në rrjetet sociale kineze.

Gjatë fundjavës, ylli i Hong Kong-ut, Karen Mok “ndezi zjarrin” në rrjete sociale, pas paraqitjes së saj me veshje të brendit D&G në klipin e këngës “A Woman for All Seasons”.

Reagimi i fansave ishte shumë i shpejtë. Ata publikuan një video rreth kësaj çështje me një hashtag, e kjo video që nga e enjtja u shikua 490 milionë herë në faqen kineze Weibo.

Gjestin e saj e konsideruan fyerje ndaj Kinës, teksa kishte edhe prej atyre që e cilësonin “si person me dy fytyra që synim e ka vetëm të fitojë para”, megjithëse kishte edhe të atillë që e mbronin këngëtaren.

E nga studio e saj lëshuan një deklaratë, në të cilën thuhej se “ata i kontrollojnë të gjitha markat”, por sipas tyre “ishte një neglizhencë” në këtë rast.

“Shpresojmë që publiku do të na falë”, thuhet në deklaratë. Videoklipi pastaj është larguar nga kanalet zyrtare.

“Ju kërkoj falje që u tregova e pamatur këtë herë. Nuk kam asnjë justifikim”, deklaroi Mok para gazetarëve.

Ky veprim i saj veçse e rëndoi reputacionin e markës në Kinë. Gjithçka nisi në vitin 2018 kur D&G realizoi disa reklama të cilat u cilësuan raciste, ku shfaqej një modele kineze duke ngrënë pica e makarona me shkopinj.

Çështja u përkeqësua edhe më shumë kur u publikuan mesazhet private në Instagram të themeluesit të brendit, Stefano Gabbana, i cili fliste me një ton nënçmues për Kinën dhe popullin kinez./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Fotgrafi më i njohur i modës, Mario Testino, fotografon një grua arbëreshe

Publikuar

nga

Mario Testino është ndër fotografët më të njohur në botë. Puna e tij është paraqitur në revistën: Vogue, V Magazine, Vanity Fair dhe GQ. Ai gjithashtu ka krijuar imazhe për marka si Gucci, Burberry, Versace, Michael Kors, Chanel, dhe ka punuar me supermodelet Kate Moss, Cara Delevingne, Gigi Hadid dhe shumë të tjera.

Megjithatë, ai dje ka marrë vëmendje me një fotografi të postuar në llogarinë e tij zyrtare në Instagram, ku shihet një grua arbëreshe e cila jeton në Sicili, duke e përshkruar atë me fjalën “elegancë”.

Fotografinë ku prezantohet kultura e veçantë e arbëreshëve të Italisë, ai e shoqëroi me mbishkrimin:

Vitin e kaluar pata mundësinë të fotografoj një grua arbëreshe, banore me origjinë shqiptare në Sicili. Ata erdhën shekuj më parë dhe u bënë pjesë e Italisë, por kurrë nuk i harruan traditat e tyre ose lidhjen e tyre me vendin e tyre të lindjes. Takimi me ta ishte një përvojë e mahnitshme dhe më kujtoi mua, si një peruan, se largimi nga vendi juaj nuk do të thotë të humbni atë që jeni“, shkroi Testino.

Testino ka punuar gjithashtu si drejtor krijues, themelues muzeu, koleksionist i artit, bashkëpunëtor dhe sipërmarrës.

“Unë fotografoj atë që shoh – dhe atë që dua të shoh”, thotë ai. Imazhet e Testinos janë të mbushura me jetë dhe personalitet – ndoshta xhirimi i tij më i famshëm ishte i Princeshës Diana të ndritshme, të gjallë, vetëm disa muaj para vdekjes së saj në 1997./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Trend i ri? Kendall Jenner dhe Dua Lipa pozojnë me bikini dhe çizme kaubojsh

Publikuar

nga

Ndërsa moti nxehet, të famshit si Kourtney Kardashian, Kendall Jenner dhe Dua Lipa po pozojnë me këpucë të mëdha për të treguar stilin e tyre të verës të frymëzuar nga fshati.

Kardashian, 42, tregoi veshjet e saj më të çuditshme për fermë të dielën, duke bashkuar bikinit e saj të zezë me çizme kauboj kafe dhe një kapele bejsbolli.

Dhe megjithëse këpucët e saj mund të duken më të përshtatshme për të hipur në kuaj sesa për të notuar, themeluesja e Poosh mori komplimente.

Motra e saj Kendall Jenner, 25 – duket se ka veshur këpucët perëndimore me gjithçka, nga veshjet me lule tek xhinset – është ndoshta fansja më e madhe e famshme e këtij trendi.

Nuk është për t’u habitur që Kardashians po mbajnë frenat në këtë modë këpucësh.

Së fundi, trendit i’u është bashkangjitur këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa.

Duke ndjekur gjurmët e familjes Kardashian-Jenner, Dua Lipa përshtati bikinet e saj me çizme kauboj deri në gju (të cilat kushtojnë 1,173 dollarë) javën e kaluar, duke kompletuar pamjen me pantallona të shkurtra xhinse dhe një xhaketë të markës Miu Miu.

Megjithëse yjet, përfshirë Megan Thee Stallion dhe Noah Cyrus, gjithashtu kanë bashkuar pamje të mprehta të lëkurës me çizme kauboj në të kaluarën, mbetet të shihet nëse ata do të shkojnë në plazh apo pishinë me të njëjtat këpucë.

(Përktheu dhe përshtati UBTNews)

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara