Shëndeti

​Ja se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme

Suplementet janë ato që e bëjnë atë jo të shëndetshëm.

Publikuar

Kafeja ka qenë prej kohësh jo vetëm një ritual dhe pije e preferuar e mëngjesit, por ajo na shoqëron me besnikëri gjatë gjithë ditës.

Ajo i mban disa zgjuar, i jep pak energji dhe ekspertët bien dakord se është kaq i mirë për shëndetin tonë, nëse jemi të kujdesshëm se si e pimë. Suplementet janë ato që e bëjnë atë jo të shëndetshëm. Ja çfarë duhet të keni kujdes:

Shmangni sheqernat dhe ëmbëltuesit

Varianti më i shëndetshëm i pijes suaj të preferuar është ai pa sheqer. Dhe nëse vërtet duhet ta ëmbëlsoni me diçka, atëherë zgjidhni sheqerin e luleve të kokosit, shurupin agave. Mundohuni të zvogëloni gradualisht ëmbëlsinë e kafesë tuaj në mënyrë që përfundimisht të mësoheni ta pini atë pa shtuar ëmbëlsues. Sheqeri është shtesa më e pashëndetshme e kafesë, pasi është përbërësi më i keq në dietën moderne. Ajo është e lidhur me një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh. Kafeja pa sheqer është më e shëndetshme që mund të pini.

Shtesa

Përveç sheqerit, do të ishte mirë të shmangni shtimin e qumështit në kafe. Dhe nëse nuk mund të bëni pa qumësht në filxhanin tuaj, përpiquni të gjeni një variant më të shëndetshëm, si qumështi i bajames, tërshërës ose sojës.

Mund ta pasuroni pijen tuaj të preferuar në disa mënyra të tjera, shtoni pak ekstrakt vanilje ose shtoni pak kanellë. Një fjalë e mirë është edhe pluhuri i kolagjenit, i cili i përballon temperaturat e larta, mbështet funksionet e trurit, ul kolesterolin dhe përshpejton metabolizmin.

Jo në stomak bosh

Hulumtimet kanë treguar se pirja e kafesë me stomakun bosh është e dëmshme për trupin. Ka një rënie të sheqerit në gjak, duke ulur energjinë dhe duke rritur dëshirën për ëmbëlsirat. Shumica e njerëzve e nisin ditën duke marrë kafen e mëngjesit dhe kjo mund të jetë arsyeja e lodhjes që ju pushton më pas.

Mundohuni ta ndryshoni këtë zakon, andaj sigurohuni që të hani diçka para se të filloni të pini kafe, trupi juaj do t’ju jetë mirënjohës.

Shëndeti

10 ushqime të pasura me kalcium që nuk duhet t’i lëmë pas dore

Qumësht, kos e djathë janë vetëm disa prej tyre.

Publikuar

nga

Kalciumi është thelbësor për ruajtjen e masës sonë të kockave. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përfshini ushqime të pasura me kalcium në dietën tuaj, të cilat mund të parandalojnë sëmundje të rënda të tilla si osteoporoza.

Trupi i njeriut përmban rreth 1.2 kilogram të kalciumit mineral. Rreth 99 për qind e saj gjendet në dhëmbë dhe kocka, dhe pjesa tjetër në gjak, limfë dhe lëngje trupore, ku është thelbësore për depërtueshmërinë e membranës qelizore, mpiksjen e gjakut, transmetimin e mesazheve midis nervave dhe tkurrjen e muskujve.

Megjithëse 60 për qind e masës sonë të eshtrave përcaktohet nga gjenetika, gjinia, raca dhe mosha, ne mund të ndikojmë në pjesën tjetër, përmes aktivitetit fizik, zakoneve të shëndetshme të jetesës pa pirjen e duhanit dhe alkoolit, por edhe një dietë të duhur që përmban kalcium dhe vitamina D.

Marrja ditore e kalciumit duhet të jetë ndërmjet 800 dhe 1200 miligramë dhe rekomandohet që të paktën gjysma e marrjes së kalciumit të sigurohet nga ushqimi.

Qumësht

Ushqimi më i famshëm i pasur me kalcium është sigurisht qumështi. Avantazhi i qumështit me origjinë shtazore ndaj vetvetes tjetër është se trupi ynë e thith atë më mirë në krahasim me burimet e origjinës bimore.

Në 1 decilitër qumësht lope ka deri në 140 miligramë kalcium, varësisht nga cilësia, dhe në qumështin e dhisë 137 miligramë.

Kos dhe djathë

Ashtu si lënda e parë bazë nga e cila prodhohen, qumështi, kosi, djathi dhe produktet e tjera të qumështit janë gjithashtu të pasura me kalcium. Kjo është arsyeja pse rekomandohet që t’i konsumoni nëse nuk jeni të prirë për qumësht të pastër.

Në varësi të faktit nëse është me yndyrë të plotë apo jo, një kos mund të mbulojë 18 për qind të nevojave ditore për kalcium. Sa i përket djathit, me më shumë kalcium është parmezani, i cili ka 1182 mg kalcium në 100 gramë. Prandaj këshillohet që ta shtoni në makarona dhe salca.

Lakër jeshile

Perimet me gjethe jeshile duhet të gjenden në pjatën e çdo personi që kujdeset për shëndetin e tyre, dhe disa prej tyre, si lakra jeshile dhe dardha, janë jashtëzakonisht të pasura me kalcium. Për shembull, 200 gramë lakër jeshile të gatuar përmban 270 miligramë kalcium, që është më shumë se një e katërta e kërkesës ditore.

Rekomandohet që lakra jeshile të përfshihet në dietë përmes zierjeve ose enëve të ndryshme në lugë. Nëse është vetëm në avull, dhe atëherë uji në të cilin është gatuar nuk konsumohet, shumica e lëndëve ushqyese, përfshirë kalciumin, do të zhduken me ujin e hedhur.

Brokoli

Përveç që përmban dy herë më shumë vitaminë C sesa portokajtë, brokoli është gjithashtu i pasur me kalcium. Dy gota me brokoli të papjekur, e cila është e mjaftueshme për një porcion, përmban 85 miligramë kalcium. Ashtu si me lakrën jeshile, është mirë që ta përzieni në zierje në mënyrë që të konsumojmë si vitamina ashtu edhe minerale të tretura në lëng.

Rrepë

Panxhari ka një status disi të paqartë në mesin e perimeve, por është mjaft i neglizhuar në mënyrë të padrejtë. Për shkak të vlerës së ulët kalorike, është një shtesë e shkëlqyeshme në menynë e humbjes së peshës, dhe në të njëjtën kohë e pasur me minerale dhe vitamina, përfshirë kalciumin.

Mund të konsumohet si pjesë e një merak ose si sallatë.

Peshk blu

Peshqit e freskët blu duhet të gjenden në menytë tona të paktën tri herë në javë, por kjo shpesh nuk është një praktikë për shkak të rrethanave të ndryshme dhe zakoneve të jetesës. Sidoqoftë, në situata të tilla është mirë të kërkohet ton i konservuar ose sardele, të cilat janë gjithashtu të pasura me kalcium. Për shembull, një konservë me sardele të vogla përmban deri në 40 për qind të nevojave ditore për kalcium.

Fik

Fiku është i pasur me kalcium, magnez dhe fosfor, minerale që janë pjesë e indit të kockave. Raporti i kalciumit dhe magnezit prej afërsisht 2: 1 është saktësisht proporcional me raportin e këtyre mineraleve në trupin tonë, i cili siguron thithjen e tyre më të mirë. Frutat e freskëta përmbajnë rreth 46 miligramë kalcium dhe është mirë t’i ruani për ditë më të ftohtë dhe t’i konsumoni të thatë.

Bajame

Nga të gjitha arrat, bajamet janë më të pasurat me kalcium, kështu që 100 gramë bajame përmbajnë 248 miligramë kalcium, sa 25 për qind e sasisë së rekomanduar ditore. Përveç kalciumit, bajamet janë të pasura me fibra, yndyra të shëndetshme dhe proteina dhe janë një burim i shkëlqyeshëm i magnezit, manganit dhe vitaminës E.

Farat Chia

Përveçse janë të pasura me hekur, ato janë të pasura edhe me kalcium. Vetëm 100 gramë përmbajnë 631 miligramë kalcium.

Ata nuk kanë erë dhe shije, andaj përshtaten lehtësisht me ushqimin të cilit i shtohen. Për shembull, mund t’i shtoni në një shumëllojshmëri të smoothies, ëmbëlsirave të shëndetshëm ose të bëni një puding prej tyre në kombinim me disa qumësht me bazë bimore. Kjo është arsyeja pse ato janë zgjedhja perfekte për njerëzit që nuk konsumojnë produkte qumështi.

Fasule të bardha

Fasulet janë të njohura për pjesën e tyre të mineraleve, por pjesa e kalciumit dominohet nga fasulet e bardha, të cilat janë gjithashtu të pasura me hekur dhe fibra. Një pjatë me fasule të bardha përmban 175 miligramë kalcium.

Duke kombinuar këto ushqime, ju do të siguroni trupin tuaj me sasitë e nevojshme të kalciumit për funksionimin e tij normal dhe në të njëjtën kohë të zvogëloni rrezikun e osteoporozës në të ardhmen.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Këto janë vlerat ushqyese të çokollatës së zezë

Ndihmon në funksionimin e zemrës.

Publikuar

nga

Edhe pse çokollata e zezë është konsideruar si një ushqim me përmbajtje të lartë kalorike, ajo mund të ndihmojë padyshim mirëqenien e njeriut.

Merita për këtë gjë është kryesisht prania e flavonoideve, të cilat janë antioksidantë të fuqishëm, që ndihmojnë funksionimin e mëlçisë, sistemin imunitar, kapilarët dhe gjithashtu kontribuojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve, të tilla si kardiovaskulare dhe inflamatore.
Gjithashtu kjo çokollatë përmban një sasi të mirë të fibrave (3.2 gr për 40 gr), karbohidrate, sheqerna, proteina dhe është më pak kalorike sesa qumështi.

Një detaj tjetër është dhe sasia relative e magnezit, kaliumit dhe fosforit. Por përtej vlerave ushqyese, ju s’duhet të hiqni dorë nga shija e një cope çokollate, pasi ka edhe disa të mira të tjera:

1.Qarkullimi i gjakut

Kjo çokollatë posedon veti antikogagulante, që i vjen në ndihmë përmirësimit të qarkullimit të gjakut. Pra është pothuajse si një ilaç.

2.Ndihmon funksionimin e zemrës

Të hash çokollatë të zezë të ndihmon në uljen e kolesterolit të keq në gjak, tensionin e gjakut dhe si pasoj ul rrezikun për një sëmundje zemre në të ardhmen.

3.Sëmundjet kardiovaskulare

Sidomos për gratë, konusmimi i 45 gram çokollate të zezë në harkun kohor të 1 jave, zvogëlon shanset për vuajtjen e ndonjë sëmundjeje kardiovaskulare.

4.Përmirëson shikimin

Duke qenë se është një ushqim që përmirëson qarkullimin e gjakut për në tru, çokollata e zezë është efikase edhe për qarkullimin e gjakut drejt retinës, duke përmirësuar kështu shikimin.

5.Nxit ngopjen

Përmban shumë fibra dhe për këtë arsye ul dëshirën për të ngrënë ushqime të tjera. Kështu, shmang shtimin në peshë.

6.Rrit përqendrimin dhe të mësuarin

Falë qarkullimit të gjakut në tru mund të jeni më aktivë. Çokollata e zezë të lehtëson edhe të mësuarin.

7.Diabeti

Për shkak se vlerat e saj rrisin rezistencën e insulinës, çokollata e zezë mund të ndihmojë në luftën kundër diabetit, me kusht që të konsumohet në sasi të duhura, pa e tepruar.

8.Mbron lëkurën

Falë flavonoidit, antioksidanti që ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga rrezet UV, çokollata, me përmbajtje 70% të kakaos, është gjithashtu një aleat i mirë për lëkurën.

9.Redukton kollën

Ndër komponentët e çokollatës, është një i quajtur teobromina, i cili vepron mbi vagus, nervin e kafkës që shkakton kollë, duke e ulur atë.

10.Ngre humorin

Kjo është sigurisht “e mira” më e famshme. Kur një person është në depresion, i dekurajuar apo i stresuar, nuk ka gjë më të mirë se një copë çokollate e zezë për t’u ndjerë më mirë./neps.al

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Ja pse mango është një nga frutat e domosdoshëm për organizmin!

Mangot ofrojnë disa benefite mbresëlënëse.

Publikuar

nga

I shijshëm dhe i ëmbël, mango njihet si “mbreti i frutave”. Edhe pse mangot janë plot me sheqer (një filxhan përmban rreth 25 gramë karbohidrate dhe 100 kalori), mangot ofrojnë disa benefite mbresëlënëse. Këtu janë pesë përfitimet e mangos, së bashku me disa mënyra të thjeshta për të shijuar frutin e lëngshëm.

1. Mangot mund të mbrojnë nga kanceri

Ky frut paketon mbi një duzinë lloje të polifenoleve. Këto komponime bimore kanë aktivitet antioksidues që mbrojnë qelizat nga dëmtimi i ADN-së që mund të çojë në sëmundje degjenerative, duke përfshirë diabetin e tipit 2 dhe kancerin.

2.Ato nxisin sistemin imunitar

Një filxhan mango siguron rreth një të katërtën e objektivit ditor për vitaminë A, një lëndë ushqyese që është esenciale për funksionimin e duhur të sistemit imunitar (duke përfshirë prodhimin dhe aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut). Mos marrja e mjaftueshme e vitaminës është e lidhur me një ndjeshmëri më të madhe ndaj infeksioneve.

3.Mangot përmirësojnë lëkurën dhe shëndetin e flokëve

Vitamina A në mango është gjithashtu çelësi për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e llojeve të shumta të indeve epiteliale, duke përfshirë lëkurën, flokët dhe gjëndrat dhjamore.. Këto të fundit, të cilat janë të lidhura me folikulat e flokëve, ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të lagur dhe të shëndetshëm.  Një filxhan mango furnizon gjithashtu rreth 75% të marrjes së përditshme të vitaminës C. Kjo lëndë ushqyese është e nevojshme për të prodhuar kolagjen, një lloj indi që i jep lëkurës elasticitetin e tij dhe ndihmon në parandalimin e rrudhave.

4.Ata mund të lehtësojnë kapsllëkun

Në një studim mbi njerëzit me kapsllëk kronik , u gjet se konsumimi i mangos është më i dobishëm se sa marrja e një sasie ekuivalente e fibrave të izoluara.

5. Përmirësojnë sheqerin në gjak

Duket e pamundur që një ushqim i tillë i ëmbël të përmirësojë sheqerin në gjak, por ky ishte përfundimi i një studimi pilot në Oklahoma State University. Për 12 javë, 20 meshkuj dhe femra të dhjamosur hëngrën 10 gramë pulpë mango të ngrirë (ekuivalente me rreth gjysmën e një mango të freskët) çdo ditë. Në fund të studimit, pjesëmarrësit kishin nivel më të ulët të glukozës në gjak sesa kur filluan eksperimentin. Hulumtuesit dyshojnë se komponentët bioaktive në fryt, duke përfshirë antioksidantë, mund të jenë funksionalë.

6.Mangot ndikojnë në shëndetin e syve

Antioksidantët lutein dhe zeaxanthin gjetur në mango ndihmojnë sytë tuaj në disa mënyra. Dy komponimet natyrore, të cilat mbrojnë retinën dhe lentet, kanë treguar se rrisin gamën vizuale, rritin kontrastin vizual dhe zvogëlojnë kohën që duhet të shërohen nga stresi i dritave të ndritshme. Duo gjithashtu mbron sytë nga rrezet ultravioletë të dëmshme dhe lufton ose ngadalëson përparimin e kataraktave dhe degjenerimit makular./neps.al

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Cilat vitamina ju mungojnë nëse lëkura juaj dëmtohet?

Nëse keni plasaritje të lëkurës në skajet e buzëve, juve ju mungojnë: hekuri, zinku dhe vitaminat B.

Publikuar

nga

Për t’u siguruar që po ushqeheni shëndetshëm dhe po merrni mjaft lëndë ushqyese në trupin tuaj, dëgjoni trupin tuaj. Nëse vëreni ndryshime të caktuara në lëkurën tuaj, trupi juaj po përpiqet t’ju ‘tregojë’ se keni mungesë të vitaminave ose mineraleve. Këto janë ndryshime për t’u parë:

Plasaritje e lëkurës në skajet e buzëve – mungojnë: hekuri, zinku dhe vitaminat B, të tilla si vitaminat B3, B2 dhe B12. Kjo është e zakonshme te vegjetarianët, pasi ata nuk marrin mjaft nga këto substanca për shkak të dietës.

Zgjidhja: Hani më shumë dardha, kikirikë, bishtajore si thjerrëzat, peshk, vezë, butakë dhe gaforre. Marrja e hekurit rritet nga vitamina C, e cila gjithashtu ndihmon në luftimin e infeksionit. Kombinoni këto ushqime me perime si brokoli, speca të kuq, lakër jeshile dhe lulelakër.

Sinjalet e sëmundjes të dërguara nga buzët

Skuqjet e kuqe në fytyrë (dhe nganjëherë në vende të tjera) dhe humbja e flokëve – mungojnë: vitamina B7, e njohur si një vitaminë e flokëve. Nëse hani vezë të papërpunuara, kjo ju bën të pambrojtur pasi proteina e pranishme në vezët e gjalla, e quajtur avidin, pengon aftësinë e trupit për të marrë biotinën.

Zgjidhja: Hani më shumë vezë të ziera (gatimi çaktivizon avidin), salmon, avokado, kërpudha, lulelakër, soje, arra, mjedra dhe banane.

Ndryshimet e lëkurës si puçrra të kuqe ose të bardha zakonisht në fytyrë, krahë, kofshë – mungojnë: acide yndyrore thelbësore dhe vitamina A dhe D.

Zgjidhja: Keni nevojë për më shumë salmon dhe sardele, arra, bajame, dhe fara liri. Për vitaminën A, hani më shumë perime jeshile si karota, patate të ëmbla dhe speca të kuq. Kjo perime ka shumë beta karotinë, të cilën trupi e përdor për të marrë vitaminën e nevojshme. Dhe vetëm 10 minuta në diell do t’ju ndihmojnë të merrni vitaminën D.

Shkaku i ndjesi shpimi gjilpërash në trup

Dhimbja e dhëmbëve dhe djegia në duar, këmbë ose kudo në trup – mungojnë: vitamina B, të tilla si acidi folik (B9), B6 dhe B12. Kjo mungesë lidhet drejtpërdrejt me nervat periferikë. Këto simptoma ndodhin gjithashtu në kombinim me ankthin, depresionin, aneminë, lodhjen dhe çekuilibrin hormonal.

Zgjidhja: Hani spinaq, shparguj, panxhar, fasule, vezë, butak, gaforre dhe mish shpezësh.

Dhimbjet e muskujve, dhimbja therëse në gishtërinjtë, nyjat, harqet e këmbëve, dhe shpinës – mungojnë: magnezi, kalciumi dhe kaliumi. Nëse ushtroni rregullisht, mund të humbni më shumë minerale (dhe vitamina B të tretshme në ujë) për shkak të djersitjes së rëndë.

Zgjidhja: Hani më shumë banane, bajame, lajthi, kunguj të njomë, qershi, mollë, brokoli, lakër jeshile dhe spinaq.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara