Lajmet

​Hungaria bllokon ndihmën e BE-së për Ukrainën

Kësisoj presidenca çeke vendosi të heqë të gjithë paketën nga rendi i ditës.

Publikuar

Sot, në takimin e ministrave të financave të vendeve anëtare të BE-së, Hungaria bllokoi ndihmën financiare makroekonomike për Ukrainën në shumën prej 18 miliardë eurosh, duke u përpjekur që të miratohet për fondet nga fondet e kohezionit dhe mekanizmin e rimëkëmbjes nga pandemia, dhe presidenca çeke hoqi të gjithë paketën jashtë rendit të ditës.

Presidenca çeke planifikoi të votonte një paketë vendimesh që përfshin një marrëveshje mbi normën minimale të taksës së korporatave, ndihmën makroekonomike për Ukrainën, një ngrirje prej 7.5 miliardë eurosh për Hungarinë dhe miratimin e planit kombëtar të rimëkëmbjes dhe elasticitetit të Hungarisë.

Pasi Hungaria refuzoi të jepte pëlqimin për ndihmën makroekonomike për Ukrainën, presidenca çeke vendosi të heqë të gjithë paketën nga rendi i ditës.

“Ne nuk mund ta miratonim paketën në tërësi, por nuk jemi të dekurajuar. Ambicia jonë është ende që të fillojmë t’i paguajmë ndihmat Ukrainës në janar”, tha ministri çek i Financave, Zbynek Stanjura.

Tani po shqyrtohet mundësia e thirrjes së një takimi të jashtëzakonshëm të ministrave të financave, disa përmendin të hënën e ardhshme, më 12 dhjetor. Nëse situata përshkallëzohet, nuk përjashtohet mundësia që çështja të jetë në agjendën e samitit të liderëve të BE-së më 15 dhe 16 dhjetor.

Komisionari i Buxhetit Johannes Hahn tha se Komisioni do të përpiqet të gjejë një zgjidhje për Ukrainën deri në muajin e ardhshëm, ndoshta përmes mekanizmit të zgjeruar të bashkëpunimit, i cili është një mënyrë për të shmangur një veto. Por, në atë rast, shtetet anëtare duhet të japin garanci në buxhetet e tyre kombëtare dhe për këtë në disa shtete kërkohet një vendim i parlamenteve të tyre, i cili mund të marrë kohë.

Vendimi për propozimin për ngrirjen e fondeve të Hungarisë duhet të merret më së voni deri më 19 dhjetor. Komisioni propozoi që Hungaria të pezullojë 65 për qind të fondeve nga tre programe operacionale në kuadër të politikës së kohezionit, në vlerë prej 7.5 miliardë euro.

Në të njëjtën kohë, Komisioni propozoi miratimin e Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes dhe Rezistencës së Hungarisë, i cili financohet nga një program i veçantë i krijuar për të trajtuar pasojat e pandemisë, por që pagesa e fondeve të kushtëzohet me zbatimin e 27 fazave kyçe të Plani.

Për vendimin për ngrirjen e 7.5 miliardë eurove brenda mekanizmit të ri sipas të cilit përdorimi i fondeve nga fondet evropiane kushtëzohet me respektimin e shtetit ligjor, kërkohet një shumicë e cilësuar, që do të thotë se të paktën 15 shtete anëtare, të cilat përbëjnë 65 për qind e popullsisë totale të BE-së duhet të votojnë për të.

Sipas burimeve diplomatike, Franca dhe Gjermania po përpiqen të ulin sasinë që do të ngrihej, me shpjegimin se Hungaria ka bërë ndërkohë disa reforma. Disa nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore nuk janë dakord me ngrirjen e fondeve, dhe kjo mund të nënkuptojë se nuk ka shumicën e nevojshme të kualifikuar për vendimin.

Lajmet

Lirohen gazetari francez dhe punonjësi amerikan i ndihmës që ishin rrëmbyer në Sahel

Dubois, 48 vjeç, ishte rrëmbyer në Mali në vitin 2021, ndërsa Woodke u zhduk në Niger në 2016.

Publikuar

nga

Një gazetar francez dhe një punonjës amerikan i ndihmave që ishin rrëmbyer nga xhihadistët në Sahel janë liruar, sipas një gazetari të AFP.

Përkthyesi i pavarur francez Olivier Dubois dhe punonjësi amerikan i ndihmës, Jeffery Woodke dolën nga një aeroplan që u ul në një aeroport në Niamey, kryeqyteti i Nigerit.

Dubois, 48 vjeç, ishte rrëmbyer në Mali në vitin 2021, ndërsa Woodke u zhduk në Niger në 2016.

“Ndihem i lodhur, por jam mirë”, tha Dubois, i buzëqeshur, por dukshëm i tronditur.

“Është e mrekullueshme për mua të jem këtu, të jem i lirë”, tha ai, duke folur para një grupi të vogël gazetarësh.

“Dua t’i bëj homazhe Nigerit për aftësitë e tij në këtë mision delikat dhe t’i bëj homazhe Francës, të gjithë atyre që më kanë ndihmuar të jem këtu sot”.

Ministri i Brendshëm i Nigerit, Hamadou Souley, i cili ishte në aeroport, tha se “pengjet u kapën shëndoshë e mirë nga autoritetet nigeriane përpara se t’u dorëzoheshin autoriteteve franceze dhe amerikane”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​“Albin Zajednica”, PSD ngjyros rrugët dhe ndërtesën e Qeverisë

Nënkryetari i PSD-së pas aksionit simbolik ka bërë thirrje për protestën e së shtunës.

Publikuar

nga

Partia Socialdemokrate u ka bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen në protestën e së shtunës. Kjo parti ka shprehur kundërshtinë ndaj asociacionit, duke deklaruar se kryeministri Albin Kurti po e pranon duke e quajtur “vetmenaxhim”. Aktivistë të PSD-së kanë ngjyrosur rrugët e disa objekte me mbishkrimin “Albin Zajednica”.

Nënkryetari i PSD-së, Zgjim Hyseni tha se Kurti e ka quajtur asociacionin “zajednicë” për të ikur nga e vërteta.

“Emrin “Zajednicë” asociacionit ia ka lënë vet Albin Kurti. Është ai që e ka pagëzuar asociacionin me Zajednicë. Ne të gjithë kemi qenë kundër asociacionit për shkak se asociacioni në vetvetë ka qenë i dëmshëm, për shkak se paraqet ndarje etnike. Mirëpo, Kurtit nuk i ka mjaftuar kjo, ai ka pasur nevojë për një fjalë serbe, në mënyrë që kështu të krijojë një lidhje të shkurtër edhe me i sulmua politikanët e të përfitojë pushtet për vete. Pra, kur ai e ka kundërshtuar asociacionin edhe e ka quajtur zajednicë, nuk i ka bërë shumë përshtypje sa i dëmshëm është asociacioni. Po si mund të përdoret ky për të sulmuar kundërshtarët politik”, ka thënë Hyseni.

Ai shtoi se shefi i ekzekutivit po e zbaton këtë marrëveshje, ani pse tenton ta paketojë ndryshe.

“Dikur kur iu ka nevojitur për ta bërë jashtëzakonisht dëmshëm asociacionin e ka quajtur zajednicë. Sot që po i duhet për tu fshehur, asociacioni po e quan ‘vetmenaxhim’. Mirëpo, si herën e parë, si herën e dytë kemi të bëjmë me një projekt jashtëzakonisht të dëmshëm, të cilin Kurti po e zbaton. Tash që po e zbaton ka vendosur t’ia ndërrojë emrin. Ata që dikur e ka quajtur Zajednicë, tash po e quan vetmenaxhim. Në fakt kemi të bëjmë me të njëjtin projekt të dëmshëm, veçse tash është njeri tjetër që ka për ta zbatuar. Duke qenë se është njeri tjetër që do ta zbatojë, po donë edhe ta paketojë pak më ndryshe”, ka shtuar ai.

Nënkryetari i PSD-së pas aksionit simbolik ka bërë thirrje për protestën e së shtunës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ulen pagat, punëtorët teknik të disa shkollave në Prishtinë nga nesër bojkotojnë punën

Paga e tyre neto u ul nga 300 euro në 250.

Publikuar

nga

Federata Sindikale e Punëtorëve të Sektorit Privat në Kosovë ka njoftuar komunën e Prishtinës se punëtorët teknik të disa shkollave fillore dhe të mesme në kryeqytet nga nesër do të punojnë vetëm me nga dy orë gjatë orarit të punës, ndërsa për pjesën tjetër do të qëndrojnë në vendet e tyre të punës dhe nuk do të japin shërbimet e tyre.

Ky bojkot i punës, sipas kësaj sindikate po ndodhë për shkak që komuna e Prishtinës pas procedimit të tenderit për shërbime në mirëmbajtjen e shkollave me pagë neto 300 euro për këta punëtorë, ka ndryshuar shumën e pagave të punëtorëve dhe procedon me 250 euro.

Kryetari i FSPSP-së, Jusuf Azemi, ka thënë se nëse nuk kthehet shuma e proceduar si në fillim (300 euro), atëherë këta punëtor nga e hëna do të futën në grevë.

“Në takimin e mbajtur sot me punëtorët teknik të shkollave në Prishtinë, “Dardania”, “Gjergj Fishta” , “Pjetër Bogdani”, “Ismail Qemali”, “Naim Frashri”, “Asim Vokshi”, “Mehmet Gjevori”, shkolla këto fillore, dhe shkollat e mesme Ekonomia dhe Bujqësia ato te mesme që nga nesër do të punojnë vetëm nga 2 orë gjatë orarit të punës, pjesën tjetër do të qëndrojnë në vendet e tyre të punës dhe nuk do të japin shërbimet e tyre. Kjo pasi që Komuna e Prishtinës pas procedimit të tenderit për shërbime në mirëmbajtjen e shkollave me pagë neto 300 euro për këta punëtor, ndryshon shumën e pagave të punëtorëve dhe procedon me 250 euro, qa është shkelje ligjore e procedimit të tillë. Nëse nuk kthehet shuma e proceduar si në fillim atëherë këta punëtorë nga e hëna do të futën në grevë”, ka njoftuar me shkrim kryetari Azemi. 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Jinping: Rusia dhe Kina kanë “qëllime të ngjashme”

Kështu deklaroi ai gjatë vizitës në Moskë.

Publikuar

nga

Kina dhe Rusia “ndajnë qëllime të ngjashme”, deklaroi presidenti kinez, Xi Jinping në një takim me presidentin rus, Vladimir Putin, të hënën gjatë një vizite në Moskë.

“Është e vërtetë që të dy vendet tona ndajnë të njëjtat qëllime ose disa të ngjashme. Ne kemi bërë përpjekje për prosperitetin e vendeve tona përkatëse… ne mund të bashkëpunojmë dhe të punojmë së bashku për të arritur qëllimet tona”, tha Xi.

“Jam shumë i lumtur që mund të vizitojë sërish Rusinë, me ftesën tuaj. Dhe se Rusia është vendi i parë që vizitova pas rizgjedhjes sime si president i Kinës”, deklaroi ai.

Xi shprehu gjithashtu mbështetje për rizgjedhjen e Putinit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara