Sport

​Emërllahu: Ftesa e Giresse ka qenë e pabesueshme për mua

Sot “Dardanët” kanë zhvilluar stërvitjen e fundit në Kampion Nacional në Hajvali para nisjes drejt Irlandës.

Publikuar

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll po vazhdon përgatitjet për dy ndeshjet e Ligës së Kombeve kundër Irlandës Veriore dhe Qipros.

Sot “Dardanët” kanë zhvilluar stërvitjen e fundit në Kampion Nacional në Hajvali para nisjes drejt Irlandës.

I pranishëm në këto stërvitje ishte edhe Liridon Emërllahu i cili po e përjeton për herë të parë këtë eksperincë për të cilën thotë se është ndjenjë e papërshkureshme dhe se nuk e kishte pritur ftesën nga ana e selektorit Alain Giresse.

Ftesa e Giresse ka qenë e pabesueshme për mua. Të jesh pjesë e Kombëtares është ndjenjë e papërshkrueshme. Shpresoj që edhe futbollistë tjerë të Superligës në të ardhmen të marrin ftesa nga Kombëtarja dhe ta përjetojnë këtë ndjenjë. Ekipi më ka pritur shumë mire, është thjesht një ndjenjë e papërshkrueshme. Secili prej lojtarëve më është afruar, më ka përkrahur dhe më ka pritur jashtëzakonisht mirë. Gjatë këtyre ditëve jemi përgatitur mjaft mirë. Atmosfera është shumë e mirë në grup, si jashtë fushës, ashtu edhe brenda fushës dhe shpresoj në rezultat pozitiv”, ka thënë Emërllahu.

Përfaqësuesja e Kosovës nesër në mëngjes udhëton në Belfast, ku do ta zhvillojë stërvitjen e fundit para ndeshjes së të shtunës.

Lajmet

Cristiano Ronaldo dëshiron të luajë deri në Euro 2024

Ronaldo ka shënuar 117 gola në 189 paraqitje për Portugalinë.

Publikuar

nga

Cristiano Ronaldo i ka vendosur synimet për të arritur në Euro 2024 dhe sulmuesi portugez thotë se nuk e ka në plan të tërhiqet së shpejti.

Udhëtimi im nuk ka përfunduar ende, do të duhet të durosh “Cris” edhe për një kohë“, tha Ronaldo të martën, pasi mori një çmim në Federatën Portugeze të Futbollit (FPF) Quinas de Ouro në Lisbonë. si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Kombëtares.

Dua të jem pjesë e Kupës së Botës dhe Euro 2024 gjithashtu. Ndihem shumë i motivuar. Ambicia ime është e madhe”, ka thënë 37-vjeçari.

Ronaldo ka shënuar 117 gola në 189 paraqitje për Portugalinë dhe pret të luajë në turneun e tij të 10-të madhor ndërkombëtar për vendin e tij në Katar 2022. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Vdekja e Emiliano Sala-s: Piloti u kishte treguar miqve të tij se dyshonte për cilësinë e avionit

Ai i tha një miku se kishte dëgjuar një zhurmë në një fluturim të mëparshëm.

Publikuar

nga

Piloti i avionit të Emiliano Sala u tha miqve se avioni ishte “i dyshimtë” përpara fluturimit që vrau futbollistin argjentinas, dhe mund të zbulohet.

David Ibbotson dëgjohet në një audio ekskluzive të siguruar nga BBC duke thënë “Unë do të vesh jelekun tim të shpëtimit” në udhëtimin nga Franca në Uells.

Ai i tha një miku se kishte dëgjuar një zhurmë në një fluturim të mëparshëm. Avioni u rrëzua në Kanalin Anglez në vitin 2019.

Një podkast i ri zbulon gjithashtu pamjet e herës së fundit që dyshja u panë të gjallë.

Sala sapo ishte bërë nënshkrimi rekord i skuadrës së atëhershme të Premierligës, Cardiff City, me 15 milionë funte nga klubi francez Nantes, kur avioni u rrëzua në Kanalin Anglez.

Ai u fluturua nga z. Ibbotson – një pilot me kohë të pjesshme që nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë – në Francën perëndimore për të thënë lamtumirën e tij dhe për të mbledhur disa gjëra.

Ai fluturoi për në Nante të shtunën, 19 janar, dhe planifikoi të kthehej të hënën – ditën e rrëzimit.

Audioja e një telefonate me një koleg pilot është marrë ekskluzivisht nga BBC, duke zbuluar për herë të parë vështirësitë teknike që Ibbotson kishte në udhëtimin për në Francë.

Në të, ai thotë se dëgjoi “një zhurmë” gjatë fluturimit dhe u ankua se mund të ndjente një “mjegull shumë të ulët” brenda aeroplanit 35-vjeçar të Piper Malibu.

“Unë jam në mes të kanalit dhe ‘bang’,” i tha Ibbotson mikut, Kevin Jones, në lidhje me fluturimin e tij për në Nantes.

“Unë jam duke fluturuar së bashku dhe pastaj “boom”. Mendova, “çfarë nuk shkon?” Kështu që unë vendosa gjithçka përpara dhe kontrollova parametrat e mi, gjithçka ishte mirë dhe ende po fluturonte, por tërhoqi vëmendjen”.

Ibbotson, 59 vjeç, tha se e kuptoi gjithashtu se pedali i frenave të majta të Piper Malibu nuk po funksiononte pasi u ul në aeroportin Nantes Atlantique. “Ky avion duhet të kthehet në hangar“, i tha ai mikut të tij.

Biseda u regjistrua aksidentalisht dhe që atëherë është marrë nga podkasti i BBC: The Emiliano Sala Story.

Përpara fluturimit për në Cardiff, Ibbotson shtoi:“Normalisht do të kisha jelekun tim të shpëtimit midis ulëseve, por nesër do ta vesh”.

Dy personat e vetëm në aeroplan ishin Emiliano Sala dhe Z. Ibbotson, nga Crowle, në North Lincolnshire, trupi i të cilëve nuk u gjet kurrë.

Futbollisti kishte shprehur frikën e tij për aeroplanin edhe me një shënim zanor dërguar miqve të tij më të ngushtë teksa avioni po lëvizte në pistën e Aeroportit Nantes Atlantique.

Lojtari u tha atyre: “Unë jam i frikësuar” dhe se avioni në të cilin ishte “duket sikur po prishet”. “Nuk e di nëse dikush do të më kërkojë sepse nuk do të më gjejë”, u tha Sala miqve të tij për një aksident të mundshëm.

Argjentinasi nuk e dinte që Ibbotson nuk ishte i kualifikuar për ta fluturuar atë në atë natë fatale. Montuesi i gazit ishte vetëm një pilot amator dhe nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë ose për të fluturuar ligjërisht në errësirë.

Rreth një orë pas ngritjes nga pista tre, në Nante, Piper Malibu N264DB humbi kontaktin me radarin mbi Kanalin Anglez dhe u nisën shpëtimet ajrore dhe detare.

Hetuesit e aksidentit ajror zbuluan se futbollisti do të kishte qenë “thellësisht i pavetëdijshëm” nga helmimi me monoksid karboni dhe se ndoshta edhe piloti do të ishte prekur.

Trupi i lojtarit u gjet nga rrënojat kur u zbulua 68 metra nën Kanalin Anglez, dy javë pas përplasjes. Avioni N264DB u la në shtratin e detit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Tifozi i Bayernit hakon faqen zyrtare të klubit, ja si e shpërblen kampioni gjerman

Tifozi, Daniel ‘Ghost’ Martins, është një gjeni në sigurinë e informacionit, siç raportohet nga “Daily Mail”

Publikuar

nga

Bayern Munich ka shpërblyer një tifoz që hakoi faqen e tyre zyrtare dhe më pas i paralajmëroi për të metat e tyre të sigurisë.

Tifozi, Daniel ‘Ghost’ Martins, është një gjeni në sigurinë e informacionit, siç raportohet nga “Daily Mail”. Me sa duket nga mirësia e zemrës së tij, ai vendosi të kontrollojë nëse faqja e internetit e klubit të tij të dashur ishte gati.

Sidoqoftë, ai shpejt zbuloi se nuk ishte ashtu. Tifozi i Bayernit gjeti një sërë problemesh sigurie, të cilat mund të kishin çuar në ekspozimin e informacionit financiar, mes të dhënave të tjera të ndjeshme.

Më pas ai u përpoq të informonte klubin dhe përfundimisht mori një përgjigje. Martins tha: “Sapo gjeta fajin, menjëherë, në mbrëmje, bëra një raport dhe ua dërgova atyre. Ata morën pak kohë për ta rregulluar, dhe as që mu përgjigjën në fillim”.

Por një gazetar nga ‘Globo’ (Daniel Mundim) e pa këtë fakt dhe më ndihmoi të kontaktoja me ta. Me sukses”, shtoi më tej Martins.

Përfundimisht, klubi gjerman ra në kontakt me Martins. Ata ishin të kënaqur me punën e tifozit të tyre dhe e korrigjuan shpejt problemin, përpara se t’i dërgonin një dhuratë shumë të veçantë.

Pavarësisht që hakoi faqen zyrtare, ndërhyrja e Martins në fakt i ndihmoi ata në planin afatgjatë. Për rrjedhojë, ata vendosën ta shpërblejnë me një gjest të veçantë.

Tifozi zbuloi: “Si një mënyrë për të më falënderuar, ata më dërguan një fanellë të nënshkruar nga idhulli më i madh i klubit, Thomas Muller“.

Vazhdo të lexosh

Sport

Japonia mposht Amerikën, kjo e fundit nuk regjistroi asnjë goditje drejt portës

Kjo e fundit nuk arriti që të regjistrojë as edhe një goditje të vetme në portën e japonezëve.

Publikuar

nga

Kombëtarja e Japonisë e ka mposhtur sot me rezultat solid Amerikën, ndeshje kjo e cila ishte në rolin e miqësores.

Pas plot 90′ minutave lojë të zhvilluara, Japonia mposht me rezultat 2:0 Amerikën, ku kjo e fundit nuk arriti që të regjistrojë as edhe një goditje të vetme në portën e japonezëve.

Fillimisht, rezultatin i pari e zhbllokoi Daichi Kamada, i cili kalon Japoninë në avantazh prej 1:0 në minutën e 24’.

Ndërkaq, golin e fundit të ndeshjes e shënoi Kaoru Mitoma, i cili vulos rezultatin final 2:0 në minutën e 88’.

Japonia dhe Amerika hynë në lojë me rekorde identike duke qenë të pamposhtura në 12 nga 14 ndeshjet e tyre të mëparshme. Megjithatë, japonezët vazhduan me fitore për të mbajtur të paprekur formën e tyre të fortë.

Më poshtë mund të gjeni statistikat e ndeshjes.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara