Shëndeti

​Çfarë nuk guxoni të bëni nëse ju kafshon gjarpri?

Çka duhet të keni parasysh?

Publikuar

Ekspertët theksojnë se në rast se hasni një gjarpër, nuk duhet ta prekni kurrë, por ta anashkaloni.

Në rast kafshimi të padëshiruar nga gjarpri, rekomandohet: telefononi menjëherë urgjencën, pushoni, imobilizoni ekstremitetin ku ka ndodhur pickimi (që ngadalëson përhapjen e toksinës në organizëm) dhe transporti sa më shpejt në institucionin mjekësor.

Në të njëjtën kohë, nuk duhet të vendosni fashë në gjymtyrën e kafshuar, të preni një plagë, të thithni helm ose të vendosni akull në vendin e pickimit.

Është e rëndësishme të kihet parasysh:

– Gjarpërinjtë nuk do të sulmojnë dhe nuk do të përpiqen të kafshojnë, nëse nuk ndihen të kërcënuar dhe të frikësuar,

– Gjatë qëndrimit në natyrë është e nevojshme të përdorni këpucë, veshje dhe pajisje të përshtatshme dhe të silleni me përgjegjësi,

– Kur takoni një gjarpër, është e rëndësishme të qëndroni të qetë, të përpiqeni të shmangni gjarprin ose ta trembni me shqelma/shkopinj në tokë,

– Nuk duhet ta kapni gjarprin ose të përpiqeni ta lëndoni atë,

– Në rast kafshimi, është e nevojshme të kërkoni ndihmë mjekësore.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Farat e linit, efektet pozitive dhe negative nga konsumi i tyre

Mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Publikuar

nga

Ato mund të jenë të vogla, por këto fara kanë një ndikim të fuqishëm në shëndetin tuaj. AgroWeb.org ju njeh me mënyrat e shumta që shtimi i farave të linit në recetat tuaja, mund të sjellë përfitime për shëndetin, si edhe disa këshilla që duhen marrë parasysh para se t’i përdorni.

Të pasura me fibra

Një lugë gjelle me fara lini kanë pothuajse 3 gram fibra, shifër e barabartë me 11% të vlerës së rekomanduar ditore.

Sipas ekpertëve të shëndetit, ju duhet të merrni mesatarisht 25 deri në 30 gram fibra në ditë.

Një regjim i ulët në fibra jo vetëm që ndikon në përpjekjet tuaja për reduktuar peshën trupore, por mund të shkaktojë probleme me tretjen e madje të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

Shtimi i farave në vaktin e mëngjesit është mënyra më e mirë për të filluar përfshirjen e tyre në regjimin tuaj ushqimor.

Janë një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3.

Konkretisht, farat e linit janë të pasura me acid alfa-linolenik (ALA), një lloj acidi yndyror esencial që trupi juaj nuk mund ta prodhojë. Mënyra e vetme për ta marrë atë është nëpërmjet ushqimit dhe farat e linit janë perfekte.

Në përgjithësi, konsumimi i acideve yndyrore omega-3 është vërtetuar se zvogëlon inflamacionin në trup, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

Mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës

Këto fara të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe me veti anti-inflamatore mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Gjithashtu mund të ulin në mënyrë efektive presionin e gjakut, i cili është i rëndësishëm për parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Mund të ndihmojnë me tretjen

Farat e lirit njihen gjerësisht si një laksativ natyral, i cili mund të ndihmojë në procesin e tretjes dhe kapsllëkut.

Plus, konsumimi i farave të lirit është treguar gjithashtu se ndryshon pozitivisht mikrobiomën e zorrëve gjatë tretjes duke rritur florën bakteriale në zorrën tuaj.

Gjithashtu redukton praninë e Proteobaktereve dhe Porphyromonadaceae, të cilat janë lidhur me sëmundjen alkoolike të mëlçisë.

Farat e lirit mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës

Përfshirja e tyre në regjimin ushqimor mund të jetë një mënyrë shumë e mirë për të ruajtur apo reduktuar peshën. Kjo sepse fibrat në to, mund t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Mund të zvogëlojnë përthithjen e disa mineraleve

Ky nuk është një efekt anësor i ngrënies së farave të lirit për të cilin do të duhet të shqetësoheni shumë, por është diçka që duhet mbajtur parasysh nëse vuani nga mungesa e hekurit ose zinkut.

Farat e lirit përmbajnë acid fitik, një lloj antinutrienti që mund të zvogëlojë përthithjen e mineraleve si kalciumi, zinku, magnezi, bakri dhe hekuri.

Farat e lirit mund të shkaktojnë probleme me tretjen.

Ndodh që konsumi i tepërt i fibrave mund të shkaktojë fryrje, gazra, dhimbje stomaku dhe ndonjëherë edhe të përziera.

Nëse po kërkoni të shtoni më shumë fibra në regjimin tuaj, sigurohuni që ta shtoni sasinë e tyre me kujdes në mënyrë që të shmangni çdo shqetësim.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

​Çfarë të përdorni pas pickimit të insekteve?

Dermatologët ndajnë disa këshilla.

Publikuar

nga

Gjatë muajve të nxehtë përballemi me pickimin e insekteve të bezdisshme. Dermatologët kanë shpjeguar se çfarë mund të përdorni për të lehtësuar skuqjen, kruajtjen dhe shqetësimin e çfarë duhet të shmangni.

“Kur një insekt kafshon lëkurën tonë, ai injekton një sasi të vogël pështymë dhe kjo shkakton një përgjigje imune. Histamina, një kimikat që shkakton inflamacion dhe kruajtje, lëshohet si një sinjal për trupin për të dërguar qelizat e bardha të gjakut për të luftuar shkakun”, shpjegon dermatologia Rebecca Marcus.

Marcus rekomandon përdorimin e akullit, i cili do t’ju bëjë të ndiheni më mirë pasi që redukton inflamacionin.

Ndërsa dermatologia tjetër Jeannette Graf thotë se banjat me sodë buke gjithashtu mund të jenë të dobishme. Gjithashtu, mos aplikoni pomada antibiotike, pasi mund të shkaktojë reaksione alergjike.

Po ashtu rekomandohet të mos e gërvishtni vendin e shpimit. Ju mund të shkaktoni një plagë të hapur dhe të rrisni gjasat për të zhvilluar një infeksion.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Çfarë do të thotë të kesh tension të lartë të gjakut?

Një mjek mund të zbulojë dhe trajtojë presionin e lartë të gjakut në varësi të fazës në të cilën ndodheni.

Publikuar

nga

Presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni është një gjendje mjekësore në të cilën numrat e presionit të gjakut janë vazhdimisht mbi normale.

Megjithatë, presioni i gjakut rritet dhe bie natyrshëm gjatë gjithë ditës. Mund të ngrihet në zyrën e mjekut nëse keni “hipertension të mantelit të bardhë” ose ankth rreth profesionistëve mjekësorë. Ose mund të keni “hipertension të maskuar” nëse presioni juaj i gjakut është normal gjatë një kontrolli, por bëhet më i lartë më vonë në punë ose në shtëpi. Kjo është arsyeja pse për të konfirmuar një diagnozë të presionit të lartë të gjakut, i juaji do të duhet të matet me një manshetë të presionit të gjakut shumë herë në kushte të kontrolluara, thotë Dr. Lam.

Një mjek mund të zbulojë dhe trajtojë presionin e lartë të gjakut në varësi të fazës në të cilën ndodheni. Ja se çfarë do të thotë secila fazë:

I ngritur
Rritja e presionit të gjakut është kur leximet tuaja bien vazhdimisht midis 120-129 mm Hg sistolike dhe më pak se 80 mm Hg diastolike. Kalimet në një mënyrë jetese më të shëndetshme mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të presionit të lartë të gjakut, por i juaji ka të ngjarë të vazhdojë ta rrisë atë nëse nuk bëni ndryshime.

Faza e parë e hipertensionit
Faza e parë e hipertensionit ndodh kur leximet tuaja arrijnë vazhdimisht 130–139 mm Hg sistolike ose 80–89 mm Hg ose më të larta diastolike. Në varësi të rrezikut tuaj për sëmundje kardiovaskulare, mjeku juaj mund të rekomandojë ndryshime në stilin e jetës dhe ndoshta edhe mjekim për presionin e gjakut.

Faza e dytë e hipertensionit
Faza dytë e hipertensionit ndodh kur leximet tuaja janë sistolike 140 mm Hg dhe më të larta ose 90 mm Hg diastolike dhe më të larta. Në këtë pikë, ka të ngjarë të merrni një recetë për ndryshimet e stilit të jetesës dhe mjekimin.

Kriza e hipertensionit
Në këtë fazë, niveli juaj sistolik është më i lartë se 180 mm Hg dhe/ose diastoliki juaj është më i lartë se 120 mm Hg.

Nëse presioni juaj i gjakut është mbi 180/120 mm Hg dhe po përjetoni shenja të dëmtimit të mundshëm të organeve si dhimbje gjoksi, gulçim, dhimbje shpine, mpirje, dobësi, ndryshime në shikim ose probleme me të folurin, telefononi menjëherë urgjencën. Nëse numrat tuaj janë mbi 180/20 pa këto simptoma, prisni pesë minuta dhe provoni sërish. Nëse ata janë akoma lart, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Çfarë duhet t’i thuash dikujt që është në depresion

Për t’u diagnostikuar me depresion, një person do të përjetojë simptoma të çrregullimit të humorit pothuajse çdo ditë për dy javë.

Publikuar

nga

Çfarë i thoni dikujt që është në depresion? Shumë shpesh, atë që e thoni është gjëja e gabuar.

Njerëzit kanë ende një ide kaq të turbullt se çfarë është sëmundja mendore”, tha Dr. Kathleen Brannon, nga Herndon, Virxhinia.

Ndonjëherë njerëzit do të thonë, ‘Oh, ti je në depresion? Po, unë kam qenë në depresion’, dhe ti e kupton ashtu siç e thonë ata, jo, nuk është e njëjta gjë. Nuk është depresion vetëm se unë jam duke u ndjerë i trishtuar”, tha Brannon.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, për t’u diagnostikuar me depresion, një person do të përjetojë simptoma të çrregullimit të humorit pothuajse çdo ditë për dy javë. Disa shenja përfshijnë trishtimin, ankthin, dëshpërimin, ndjenjën e fajit ose gjendjen shpirtërore boshe. Njerëzit me depresion mund të jenë nervoz, të humbasin interesin për hobi ose aktivitete të këndshme dhe të përjetojnë ndryshime fizike të tilla si dhimbja dhe humbja ose shtimi në peshë. Në raste të rënda, një person mund të ketë mendime për vdekje ose vetëvrasje.

Më poshtë është një listë e gjërave të dobishme për t’i treguar dikujt që po lufton me depresionin, e ndjekur nga ajo që nuk duhet thënë – mirësjellje e Aleancës së Depresionit, një organizatë kombëtare që bën fushata për t’i dhënë fund stigmës së depresionit, ofron informacion mbi opsionet e trajtimit të depresionit dhe rrit ndërgjegjësimin për atë që do të thotë të jetosh me depresionin.

“Jam këtu për ty”
Çfarë të thuash: “Nuk je vetëm në këtë”.
Çfarë NUK duhet thënë: “Gjithmonë është dikush më keq se ju”.

“Ti ke rëndësi”
Çfarë të thuash: “Ti je i rëndësishëm për mua”.
Çfarë NUK duhet thënë: “Askush nuk ka thënë që jeta ishte e drejtë”.

“Më ler të ndihmoj”
Çfarë të thuash: “A dëshiron një përqafim?”
Çfarë NUK duhet thënë: “Mos u vjen keq për veten tuaj”.

“Depresioni është i vërtetë”
Çfarë të thuash: “Nuk po çmendesh”.
Çfarë NUK duhet thënë: “Pra, ju jeni në depresion. A nuk jeni gjithmonë?”.

“Ka shpresë”
Çfarë të thuash: “Ne nuk jemi në këtë tokë për të parë njëri-tjetrin, por për të parë njëri-tjetrin përmes vështirësive”.
Çfarë NUK duhet thënë: “Mundohuni të mos jeni kaq të dëshpëruar”.

Ju mund t’i mbijetoni kësaj”
Çfarë të thuash: “Kur të mbarojë e gjithë kjo, unë do të jem akoma këtu dhe ju gjithashtu”.
Çfarë NUK duhet të thuash: “Fajin e keni vetë”.

“Do të bëj çmos për të kuptuar”
Çfarë të thuash: “Unë nuk mund ta kuptoj me të vërtetë se çfarë po ndjen, por mund të të ofroj dhembshurinë time”.
Çfarë NUK duhet thënë: “Më besoni, e di si ndiheni. Kam qenë në depresion një herë për disa ditë”.

“Ju nuk do të më përzëni larg”
Çfarë të thuash: “Nuk do të të lë apo të braktis”.
Çfarë NUK duhet thënë: “Unë mendoj se depresioni juaj është një mënyrë për të na ndëshkuar”.

“Unë kujdesem për ty”
Çfarë të thuash: “Të dua”. (Thuaj këtë vetëm nëse e ndjen).
Çfarë NUK duhet thënë: “A nuk jeni lodhur akoma nga të gjitha këto gjëra “unë, unë, unë”?”

Ne do ta kalojmë këtë së bashku
“Çfarë të thuash: “Më vjen keq që po ke kaq shumë dhimbje. Nuk do të largohem nga ju. Unë do të kujdesem për veten, kështu që ju nuk duhet të shqetësoheni se dhimbja juaj mund të më lëndojë.”
Çfarë NUK duhet thënë: “A keni provuar çaj kamomili?”

Ne do ta kalojmë këtë së bashku
“Çfarë të thuash: “Më vjen keq që po ke kaq shumë dhimbje. Nuk do të largohem nga ju. Unë do të kujdesem për veten, kështu që ju nuk duhet të shqetësoheni se dhimbja juaj mund të më lëndojë”.
Çfarë NUK duhet thënë: “A keni provuar çaj kamomili?” /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara