Lajmet

​Britania në janar mund të përballet me reduktime të energjisë elektrike

Banka qendrore e Britanisë paralajmëroi javën e kaluar se Britania po shkon drejt një recesioni të zgjatur.

Publikuar

Britania e Madhe po harton plane për ndërprerje të organizuara për industrinë dhe familjet gjatë dimrit, kur temperaturat e ftohta mund të përkojnë me mungesën e gazit, raporton Bloomberg News, duke cituar burime të njohura me planet e qeverisë.

Sipas skenarit të arsyeshëm të rastit më të keq të qeverisë britanike, mungesa e kapacitetit të energjisë elektrike mund të jetë rreth një e gjashta e kërkesës maksimale, edhe pasi termocentralet me qymyr të futen në linjë.

Sipas këtyre parashikimeve, së bashku me temperaturat nën mesatare dhe importet e reduktuara të energjisë elektrike nga Norvegjia dhe Franca, Britania e Madhe mund të gjendet në një situatë në janar ku mund të duhet të nisin masat emergjente për të kursyer gazin për katër ditë, sipas raportit.

Banka qendrore e Britanisë paralajmëroi javën e kaluar se Britania po shkon drejt një recesioni të zgjatur pasi çmimet e larta rekord të energjisë e shtyjnë inflacionin vjetor drejt 13 për qind dhe çdo përgjigje e politikës pengohet nga gara për të zgjedhur një kryeministri të ri më 5 shtator.

Ndërsa qeveritë evropiane kërkojnë të reduktojnë përdorimin e gazit dhe të rrisin furnizimet pas pushtimit rus të Ukrainës, qeveria britanike është e ndarë në kampe ndërluftuese, të udhëhequra nga njëra anë nga sekretarja e Jashtme Liz Truss dhe nga ana tjetër ish-ministri i Financave Rishi Sunak, të cilët janë fushata për të qenë kryeministri i ardhshëm britanik u përplas për mënyrën se si t’i përgjigjemi një krize të mundshme të energjisë elektrike.

Organizatat bamirëse, shoqatat e biznesit dhe politikanët i kanë bërë thirrje Truss dhe Sunak të përshkruajnë masat e ndihmës për të ndihmuar britanikët të përballen me një rritje të parashikuar prej 82 për qind të çmimeve të energjisë në tetor.

Lajmet

​Shënohet Dita Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit me moton “Tash më lehtë”

Kilian Wahl përgëzoi komuna për respektimin e Ligjit për qasje në dokumente publike.

Publikuar

nga

Agjencia për Informim dhe Privatësi (AIP), me moton “Tash më lehtë” ka nisur shënimin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit me ç’rast është organizuar edhe konferencë me Kryetarë të Komunave.

Komisionerja e Agjencisë për Informim dhe Privatësi, Krenare Sogojeva- Dërmaku tha se e drejta për qasje në një sistem qeverisës më efikas dhe më transparent i përmbush premisat për mirë qeverisje.

Ajo tha se këtë vit me moton “Tash më lehtë” po synojnë ngritjen e ndërgjegjësimit për qasje në dokumente publike me qëllim që komunat të bëhen më të hapura për qytetarët.

Kurse, Kilian Wahl zëvendës shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë përgëzoi komuna për respektimin e Ligjit për qasje në dokumente publike.

Kryetari i Asociacionit të Komunavë të Kosovës, Sazan Ibrahimi tha se për shkak të reformava kryetarët e komunave janë bërë më të afërt me qytetarët.

Ai tha se më heret web faqet nuk kanë pasur shumë qasje, por tashmë kjo është përmirësuar.

Sipas tij komunat e Kosovës prijnë në rajon për transparencë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Fillon mbledhja e Kryesisë së Kuvendit

Ndër te tjera në rend dite janë interpelanca me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Publikuar

nga

Ka filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendi të Kosovës.

Ndër te tjera në rend dite janë interpelanca me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për cënimin e të drejtave të punëtorëve në administratën shtetërore me ndalimin e pagave, si dhe presioni mbi pushtetin lokal, ndërhyrja në autonominë e komunave, shqyrtimi i parë i projektligjit për sanksionet e shёnjestruara kundër shkelësve të huaj të të drejtave të njeriut dhe formimi i komisionit Ad-hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kryeshefi ekzekutiv i Pfizer rezulton pozitiv me COVID-19 për herë të dytë

“Ndonëse kemi bërë progres, virusi është ende në mesin tonë”, shkroi ai në Twitter.

Publikuar

nga

Kryeshefi ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla konfirmoi të shtunën se rezultoi pozitiv me COVID-19 për herë të dytë brenda dy muajsh.

“Ndonëse kemi bërë progres, virusi është ende në mesin tonë”, shkroi ai në Twitter.

Bourla, i cili më parë rezultoi pozitiv për COVID-19 kah mesi i muajit gusht, tha se nuk ka simptoma. Ai shtoi se nuk e ka marrë ende përforcuesin e ri të COVID-19, pasi po ndjek udhëzimet nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ShBA paralajmëron Rusinë për ‘pasoja katastrofike’ nëse përdor armë bërthamore në Ukrainë

Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen çdo përdorimi rus të armëve bërthamore kundër Ukrainës.

Publikuar

nga

Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmëruan Moskën për “pasoja katastrofike” nëse përdor armë bërthamore në Ukrainë pasi Rusia premtoi mbrojtje për rajonet ukrainase pas referendumeve.

Qytetarët në katër rajone të Ukrainës po votojnë për të katërtën ditë radhazi të hënën në referendumet e organizuara nga Rusia, të cilat Kievi dhe Perëndimi i kanë cilësuar si të rreme.

Por duke përfshirë katër rajonet – Luhansk dhe Donetsk në lindje dhe Zaporizhzhia dhe Kherson në jug – Moska mund t’i portretizojë përpjekjet e Ukrainës për t’i rimarrë ato si sulme ndaj vetë Rusisë, një paralajmërim për Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i ShBA-së, Jake Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen çdo përdorimi rus të armëve bërthamore kundër Ukrainës dhe e ka paralajmëruar Moskën rreth “pasojave katastrofike” me të cilat do të përballet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara