Automobilizëm elektrikë

​BMW fillon të prodhojë iX1, shpall arritjen e ardhshme të prodhimit elektrik

Në fabrikën e përmendur po prodhohet edhe bateria e tensionit të lartë të iX1.

Publikuar

BMW njofton se prodhimi i iX1 ka filluar tashmë në fabrikën e saj në Regensburg në Gjermani, duke vendosur piketa të ndryshme për prodhuesin e automjeteve.

Në fabrikën e përmendur po prodhohet edhe bateria e tensionit të lartë të iX1.

Përveç që iX1 është versioni i parë elektrik i automjetit të vogël Sports Activity, prodhimi i tij do të thotë që të gjitha teknologjitë e drejtimit të BMW tani prodhohen në një linjë të vetme si pjesë e procesit fleksibël të prodhimit të fabrikës.

Kjo do të thotë gjithashtu se të gjitha fabrikat gjermane të BMW-së tani mund të prodhojnë automjete elektrike siç u njoftua dy vjet më parë, duke e çuar prodhimin e motorëve me djegie të brendshme në Britani të Madhe dhe Austri.

Përveç njoftimit të prodhimit, BMW ka vendosur edhe momentin historik të radhës për veturën elektrike, pasi që sipas Bordit të Menaxhimit të BMW AG përgjegjës për prodhimin, të paktën një në tre Bimmers që dalin nga fabrikat e tij në Bavari do të jenë elektrike deri në vitin 2024.

Prodhuesi i automjeteve krenohet gjithashtu me procesin e tij të prodhimit digjital të quajtur BMW iFactory.

Përveç hartës digjitale, e cila rezulton në planifikimin efikas të strukturave të ardhshme të uzinës dhe objekteve të prodhimit, uzina gjithashtu përfshin inteligjencën artificiale në proceset e saj të prodhimit.

Dyqani i bojërave të uzinës është ndër ato të asistuara nga AI, me sipërfaqet e bojës të skanuara për të siguruar cilësi të përsosur dhe më pas të përfunduara duke përdorur një program plotësisht të automatizuar.

Çfarë duhet të dini për prodhimin e BMW?

BMW Group do të investojë 1.7 miliardë dollarë në SHBA për prodhimin e EV dhe baterive

BMW fillon prodhimin e qelizave të karburantit në shtëpi për hidrogjenin iX5

Përveç kësaj, Artificial Intelligence Quality Next (AIQX) përdor metoda të njohjes së imazheve të mbështetura nga AI që ndihmojnë punonjësit me inspektime cilësore, që qëndron si një shtesë e inspektimeve të cilësisë konvencionale, të bazuara në kamera.

Duket saktësisht si X1, por me thekse blu, BMW iX1 është automjeti i parë elektrik i markës me të gjitha rrotat në segmentin kompakt. Ajo doli në shitje në tetor në Evropë. Nuk është e sigurt nëse iX1 do të ofrohet në SHBA, me X1 të gjeneratës së tretë të disponueshme vetëm në shtetin me maskën xDrive28i, sipas kompanisë BMW.

Automobilizëm elektrikë

Elon Musk paralajmëron për ekonomi të ashpër, thotë se Tesla s’është imune

Ai tha se kompania do të përpiqet të reklamojë automjetet e saj, diçka që nuk e ka bërë më parë.

Publikuar

nga

Shefi Ekzekutiv i Teslas, Elon Musk ka paralajmëruar se prodhuesi i automjeteve elektrike nuk është imun ndaj mjedisit ekonomik global, i cili sipas tij do të jetë i vështirë gjatë 12 muajve të ardhshëm.

Gjatë mbledhjes vjetore të aksionarëve të kompanisë në Austin të Teksasit, Musk foli për kërkesën për makina, duke fituar më shumë para se konkurrentët në një ekonomi të ngadaltë dhe tha se do të kryejë një auditim nga palët e treta në minierat e kobaltit që furnizojnë Teslën me një përbërës kyç për të prodhuar bateritë.

Në një periudhë të vështirë për Teslan, lideri i tregut të makinave elektrike, tha se kompania do të përpiqet të reklamojë automjetet e saj, diçka që nuk e ka bërë më parë.

“Tesla nuk është imune ndaj mjedisit ekonomik global. Pres që gjërat të jenë vetëm në një nivel makroekonomik të vështirë për të paktën 12 muajt e ardhshëm”, tha miliarderi.

Në prill, Musk kishte thënë se Tesla do t’i jepte përparësi rritjes së shitjeve para fitimit pasi humbi objektivin e saj të marzhit për shkak të uljeve agresive të çmimeve./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Tesla rrit çmimet në SHBA për të gjitha automjetet e saj përveç Modelit 3

Ndërsa çmimet e të gjitha varianteve Model Y u rritën për 250 dollarë.

Publikuar

nga

Kompania e automobilave Tesla, ka rritur çmimet për të gjitha automjetet e saj përveç Modelit 3 në SHBA.

Ndonëse ka pasur rritje në çmimet e Model S, X dhe Y me përqindje të ulëta njëshifrore, ato janë ende dukshëm më të ulëta se në fillim të vitit, ndërsa çmimet e të gjitha varianteve Model Y u rritën për 250 dollarë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Tesla do të tërheqë mbi 1 milion vetura nga tregu në Kinë

Kina është një qendër e madhe e shitjeve dhe prodhimit për kompaninë Tesla.

Publikuar

nga

Tesla do të tërheqë më shumë se 1.1 milion makina në Kinë për shkak të rreziqeve të mundshme të sigurisë, tha të premten rregullatori kryesor i tregut në Kinë.

Duke filluar nga 29 maji, kompania amerikane do të tërheqë 1 milion e 104 mijë e 622 automjete që janë prodhuar midis 12 janarit të vitit 2019 dhe 24 prillit të vitit 2023.

Kina është një qendër e madhe e shitjeve dhe prodhimit për kompaninë Tesla./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Tesla rrit çmimet në ShBA, Kinë, Japoni dhe Kanada

Këtë e konfirmoi kompania përmes një njoftimi të hënën.

Publikuar

nga

Tesla ka rritur çmimet deri në 290 dollarë në Kanada, Kinë, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, konfirmoi kompania përmes një njoftimi të hënën. Tesla uli çmimet në automjetet e saj më të shitura që nga fillimi i vitit.

Kjo është e para rritje e Tesla-s në dy modelet e saj më të shitura në të njëjtën kohë në tregje të shumta, megjithëse çmimet në të gjithë linjën e saj janë shumë më të ulëta se në muajin janar, pas një raundi zbritjesh.

Muajin e kaluar, shefi ekzekutiv, Elon Musk tha se kompania do t’i japë përparësi rritjes së shitjeve para marzheve./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara