Absolventiada

​Autoritetet ukrainase konfirmojnë anulimin e evakuimit nga Mariupol

Kolona me ndihma nuk ka arritur ende atje.

Publikuar

Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës së rajonit Donetsk, tha në Facebook të dielën se autokolona për të evakuuar banorët vendas nga Mariupol nuk ishte në gjendje të largohej nga qyteti.

“Kolona e evakuimit me banorët vendas nuk mundi të largohej nga Mariupoli sot: rusët filluan të rigrupojnë forcat e tyre dhe të bombardojnë rëndë qytetin. Është jashtëzakonisht e rrezikshme të evakuosh njerëzit në kushte të tilla”, tha Kyrylenko.

“Kolona me ndihma humanitare, e cila u nis sot nga Zaporizhzhya drejt Mariupolit, nuk ka arritur ende në destinacionin e saj dhe aktualisht është në rrugën e saj”, shtoi ai, transmeton CNN.

Absolventiada

Dje u protestua në Klinë

Protesta ka përfunduar dhe çdo gjë ka shkuar në rregull.

Publikuar

nga

Gjatë ditës së djeshme është mbajtur një protestë e rreth 70 qytetarëve në qytetin e Klinës.

Ata kanë protestuar në shenjë pakënaqësie në lidhje me ndërtimin e një fabrike të çimentos në bjeshkët e fshatit Gremnik.

Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, gjithçka ka shkuar në rregull./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Absolventiada

India regjistron 200 mijë vdekje nga Coronavirusi

Publikuar

nga

India ka kaluar një prag tjetër tragjik me zyrtarët që thonë se 200,000 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në vend që nga e marta.

Vendi gjithashtu regjistroi më shumë se 3,000 viktima në një ditë për herë të parë, me zyrtarë që thanë se 3,286 njerëz vdiqën të martën. Një rritje e fundit e infeksioneve ka sjellë vendin në gjunjë – dy milionë infeksione u regjistruan në vetëm një javë.

India aktualisht ka numrin e katërt më të lartë të vdekjeve në botë, pas SHBA-ve, Brazilit dhe Meksikës. Megjithatë, në asnjë nga ato vende kriza nuk është aq urgjente sa aktualisht është në Indi.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara