Sport

​A po e rrezikon Saka pjesëmarrjen në Kampionatin Botëror? Përgjigjet Arteta

21-vjeçari pritet të jetë pjesë e skuadrës së Gareth Southgate për Kampionatin Botëror “Katar 2022”.

Publikuar

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta thotë se shpreson që dëmtimi i pësuar nga Bukayo Saka në fitoren e së dielës ndaj Nottingham Forestit nuk do të rrezikojë pjesëmarrjen e lojtarit në Kupën e Botës me Anglinë.

Saka u detyrua të largohej nga fusha gjatë fitores 5-0 të Arsenalit pasi u përplas me mbrojtësin i Forestit, Renan Lodi.

“Shpresojmë që jo” tha Arteta kur u pyet nëse Saka ishte një dyshim për Kupën e Botës.

“Ishte një goditje e keqe. Që në fillim ai çaloi, por nuk shoh më shumë se kaq. Le të shohim se si do të jetë ai në dy ditët në vijim. Ai u godit disa herë dhe nuk ndihej mirë”, shtoi Arteta.

Ndeshja e parë e Anglisë në Kupën e Botës është kundër Iranit të hënën e 21 nëntorit.

Sport

​Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024

Publikuar

nga

Shqipëria ka pësuar disfatë nga Spanja me rezultat 1-0 në ndeshjen vendimtare të grupit B të Kampionatit Evropian të futbollit, Euro 2024.

Goli i minutës së 13-të nga Ferran Torres i dha goditjen fatale të besuarve të Silvinjos që tani mbyllin aventurën e tyre në këtë kampionat me dy humbje dhe një barazim në grup.

Shqipëria e mbyll këtë aventurë si e fundit në grupin B me vetëm një pikë, derisa bashkë me Spanjën në fazën tjetër nga ky grup është kualifikuar Kroacia si e dyta pasi e ka mposhtur Italinë me rezultat 1-0 fal golit të Luka Modric./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Italia trondit Kroacinë në minutën e 98-të

Publikuar

nga

Italia kampione ka siguruar vendin e dytë në grupin B, pasi arriti të sigurojë një pikë ndaj Kroacisë në një përfundim dramatik.

Një humbje apo barazim i mundshme do të nënkuptonte fundin e Euros për ekipin e grumbulluar rreth Zllatko Daliq.

Kroatët arritën deri te goli i fitores pas humbjes së penalltisë nga Modriq në minutën 54. Lojtari i madh kroat vrapoi menjëherë pas topit të pritur duke e dërguar në rrjetën e italianëve.

Azurët megjithatë në minutën e tetë kohës shtesë arritën te barazimi përmes Zaccagni./UBTNews/

Sport

Rekordi i Berat Gjimshitit: 66 ndeshje, 3492 minuta në fushë

Publikuar

nga

Berat Gjimshiti është në prag të përfundimit të një sezone të shkëlqyer, ku ka shënuar rekord në minutat e luajtura për klubin dhe Kombëtaren. Ai ka qenë i përfshirë në një shumëllojshmëri kompeticionesh, duke filluar nga Seria A me ekipin e tij, Atalanta. Në këtë ligë, Gjimshiti ka luajtur në të gjitha 37 ndeshjet e mundshme, duke kaluar në fushë një total prej 2832 minutash, një shifër impresionuese që tregon angazhimin e tij të vazhdueshëm në fushën e lojës.

Përveç Serisë A, ai ka përfunduar pjesë e ndeshjeve të Kupës së Italisë, duke luajtur në 5 ndeshje dhe duke shtuar 450 minuta në llogarinë e tij të lojës. Në skenën ndërkombëtare, Gjimshiti ka bërë një paraqitje të jashtëzakonshme në Ligën e Europës, duke luajtur në 12 ndeshje dhe duke kaluar në fushë 1044 minuta, duke kontribuar me aftësi dhe përvojë në këtë arenë të rëndësishme evropiane.

Për të plotësuar suksesin e tij të shquar, Gjimshiti ka qenë një element kryesor edhe për Kombëtaren, duke luajtur në 12 ndeshje të ndryshme, duke përfshirë eliminatore, miqësore dhe pjesëmarrje në Kampionatin Evropian. Në këto ndeshje, ai ka kaluar në fushë një total prej 1036 minutash, duke treguar kështu kontributin e tij të jashtëzakonshëm në përfaqësimin kombëtar.

Pra, në sezonin 2023-2024, pa përfshirë ndeshjen e sotme, Berat Gjimshiti ka qenë i përfshirë në një total prej 66 ndeshjesh në të gjitha kompeticionet, një shifër e cila vërteton jo vetëm aftësitë e tij futbollistike, por edhe angazhimin dhe përkushtimin e tij të palëkundur në fushën e lojës./UBTNews/

Lajmet

Shqiponjat kuq e zi: UEFA publikon fotografitë më të zjarrta të tifozëve shqiptarë

Publikuar

nga

Në prag të ndeshjes së shumëpritur mes Shqipërisë dhe Spanjës, UEFA ka publikuar në faqen zyrtare një seri prej 10 fotografish që tregojnë entuziazmin dhe përkushtimin e tifozëve shqiptarë. Këto fotografi paraqesin tifozët e ngjyrosur me ngjyrat kuq e zi të kombëtares shqiptare dhe simbole të shqiponjës, duke reflektuar shpirtin patriotik dhe mbështetjen e madhe për ekipin e tyre.

Fotografitë e publikuara nga UEFA kanë ngjallur emocion dhe krenari mes tifozëve shqiptarë, të cilët janë të njohur për pasionin dhe mbështetjen e tyre të zjarrtë në çdo ndeshje. Këto imazhe ilustrojnë qartë përkushtimin e tyre, ndërsa ata përgatiten të mbështesin skuadrën kombëtare në këtë sfidë të rëndësishme.

Shqipëria luan sonte kundër Spanjës me shpresën se do të fitojë dhe të sigurojë kualifikimin për fazat e ardhshme të kampionatit. Ndeshja pritet të jetë e fortë, por tifozët shqiptarë janë të përgatitur të japin mbështetje të pakushtëzuar nga tribunat.

Në këtë kontekst, UEFA ka vlerësuar jo vetëm performancën në fushë të lojtarëve shqiptarë, por edhe energjinë dhe kreativitetin e tifozëve të tyre, duke përfshirë këtë moment të veçantë në platformën e tyre zyrtare.

Fotografitë kanë marrë vëmendje të madhe në rrjetet sociale, duke u shpërndarë gjerësisht dhe duke marrë komente pozitive nga tifozët anekënd botës. Ky gjest nga UEFA ka forcuar edhe më shumë lidhjen mes tifozëve dhe skuadrës kombëtare, duke rritur emocionet dhe pritshmëritë për ndeshjen e mbrëmjes së sotme. Me një mbështetje të tillë të zjarrtë dhe të përkushtuar, Shqipëria shpreson të përballë Spanjën me guxim dhe të arrijë një rezultat pozitiv që do të mbetet në kujtesën e të gjithëve./UBTNews/