Nata e Raphinhës: Barcelona thyen mallkimin ndaj Bayernit!

Barcelona ka thyer më në fund “mallkimin” ndaj Bayernit të Munihut, duke shënuar një fitore të thellë 4-1 në stadiumin Olimpik të Barcelonës. Kjo fitore erdhi pas katër vitesh, gjatë të cilave bavarezët e kishin turpëruar katalanasit me një triumf të thellë 8-2 dhe ishin imponuar në gjashtë takime radhazi në Champions League.

Raphinha ishte protagonisti kryesor i këtij triumfi, duke shënuar tre nga katër golat e ekipit të tij dhe duke e lënë gjurmën e tij në këtë ndeshje historike.

Ndeshja nisi me një intensitet të lartë. Pasi kaluan pak minuta nga fillimi, Raphinha shkëputet nga mbrojtësit dhe, pas një driblimi të suksesshëm ndaj Neuerit, dërgon topin në rrjetë, duke i dhënë Barcelonës avantazhin 1-0.

Bayerni reagoi shpejt si një skuadër e madhe. Harry Kane e dërgoi topin në rrjetë dy herë, por goli i parë u anulua për pozita jashtë loje nga VAR. Megjithatë, në minutën e 18-të, Kane shënoi me një goditje të shpejtë, duke barazuar rezultatin në 1-1.

Pjesa e parë vazhdoi me emocion, dhe në minutën e 36-të, një gabim nga Kim Min-Jae krijoi mundësi për Robert Lewandowski, i cili e shfrytëzoi me saktësi për të dërguar Barcelonën në avantazh 2-1.

Por spektakli nuk përfundoi këtu. Në kohën shtesë të pjesës së parë, Raphinha shënoi një gol të mrekullueshëm në një kundërsulm, duke dërguar një goditje të pakapshme për Neuer. Ky gol rriti rezultatin në 3-1 dhe i dha Barcelonës një avantazh të sigurt në pushim.

Pjesa e dytë vazhdoi me dominimin e Barcelonës, dhe Raphinha, me një performancë magjike, shënoi golin e tij të tretë, duke kontrolluar perfekt një top të gjatë nga Yamal dhe duke lëshuar një diagonale të pakapshme për portierin bavarez.

Me këtë fitore, Barcelona rikthehet në formë të plotë dhe shënon një hap të rëndësishëm në rrugën drejt sukseseve në Champions League. Bayerni përjeton humbjen e tij të dytë radhazi, pas disfatës me Aston Villan, duke lënë shpresat e tyre për një rikthim të shpejtë në rrugën e fitores.