Furia e Trepçës ndalet nga skocezët!

Trepça ka pësuar një humbje të ngushtë prej 76:80 ndaj Caledonia Gladiators në ndeshjen e grupit të FIBA Europe Cup, e zhvilluar në shtëpi. Ndeshja u karakterizua nga katër çerekë të luftuar, me skocezët që arritën të mbajnë avantazhin në momentet vendimtare.

Çereku i parë nisi me një barazim të fortë, ku asnjëra skuadër nuk arriti të shkëputet në mënyrë të dukshme. Trepça e përfundoi këtë periudhë me 24 pikë, ndërsa Caledonia Gladiators arriti të regjistrojë 26 pikë, duke e përfunduar këtë çerek të barabartë.

Në çerekun e dytë, skocezët treguan më shumë efikasitet, duke fituar këtë periudhë me 11:19. Me këtë, ata shkuan në pushim me një epërsi prej 10 pikësh, 35:45.

Pjesa e tretë ishte më e mirë për Trepçën, e cila arriti të rikthejë veten. Me një performancë më të fortë, vendasit shënuan 23 pikë, ndërsa Caledonia Gladiators regjistroi 16, duke e përfunduar këtë çerek me rezultat 58:61.

Në çerekun e katërt, Trepça vazhdoi të luftojë, duke afruar shifrat në 74:75 në momentet e fundit. Megjithatë, skocezët ishin më të vëmendshëm dhe menaxhuan situatën, duke siguruar fitoren me rezultat përfundimtar 76:80.

Malik Johnson ishte lojtari më i mirë i Trepçës, duke kontribuar me 16 pikë, pesë kërcime dhe gjashtë asistime. Kjo humbje shënon të tretën për Trepçën në këtë edicion të FIBA Europe Cup, ndërsa Caledonia Gladiators regjistroi fitoren e parë në grup.

Skuadra nga Kosova do të kërkojë të rikuperohet në ndeshjet e ardhshme për të përmirësuar pozitat e saj në grup./UBTNews/