Superkupa e Kosovës në duart e Trepçës!

Trepça ka arritur të mbajë titullin e Superkupës së Kosovës në basketboll për të dytin vit me radhë, duke mposhtur Sigal Prishtinën me rezultatin përfundimtar 89-73. Ky sukses e përforcon pozitat e Trepçës si një nga ekipet më të forta të basketbollit në vend.

Në fillim të takimit, Sigal Prishtina tregoi performancë të fortë, duke fituar çerekun e parë me një rezultat të ngushtë 15-14. Megjithatë, Trepça u rikthye fuqishëm në pjesën e parë të lojës, duke shkuar në epërsi 40-34 përpara pushimit.

Pjesa e dytë e ndeshjes pa një përpjekje të vazhdueshme nga mitrovicasit, që arritën të mbajnë dhe të zgjeronin epërsinë e tyre në dy çerekët e fundit, për të siguruar një fitore të merituar me rezultat 89-73.

Sammy Hunter i Trepçës ishte lojtari më i dalluar i ndeshjes, duke kontribuar me 18 pikë, gjashtë kërcime dhe një asistim.

Cambridge kishte një performancë të mirë duke shënuar 15 pikë, ndërsa Johnson kontribuoi me 14 pikë.

Nga ana tjetër, për Sigal Prishtinën, Moore ishte më i dalluari me 20 pikë, dhe Nzeakor shtoi 13 pikë për ekipin e tij.

Ky është titulli i dytë me radhë i Superkupës për Trepçën dhe i treti në total, duke theksuar sukseset e vazhdueshme të ekipit në garat vendore. Performanca e mirë dhe qëndrueshmëria e Trepçës vazhdojnë të jenë faktorë kyç në dominimin e tyre në basketbollin kosovar./UBTNews/