Southgate: Finalja e EURO 2024, kthesa më epike në karrierën time

Gareth Southgate, trajneri i Anglisë, shprehu se drejtimi i ekipit në një finale të parë të turneut të madh në tokë të huaj është arritja më e madhe në karrierën e tij. Në një ndeshje spektakolare në Dortmund, zëvendësuesi Ollie Watkins shënoi në minutën e 90-të për të siguruar një fitore vendimtare 2-1 kundër Holandës, duke siguruar një vend në finalen e EURO 2024 në Berlin, ku do të ballafaqohet me Spanjën të dielën.

Në ndeshjen e çerekfinaleve, Xavi Simons kishte dhënë epërsi për Holandën në minutën e shtatë, por Harry Kane barazoi për Anglinë me një penallti të saktë pas një sfide të vështirë me Denzel Dumfries. Southgate, që mori drejtimin e Anglisë në vitin 2016, tani ka udhëhequr ekipin në dy finale të Kampionatit Evropian dhe një çerekfinale, duke shënuar një sukses të konsiderueshëm.

Për Anglinë, kjo është hera e parë që ata kanë arritur në një finale të madhe në tokë të huaj, pasi që kishin humbur finalen e fundit të Euros në Wembley. Southgate e vlerësoi këtë arritje si më të mirën e tij deri më tani, duke e përshkruar si një pikë referimi të rëndësishme për ekipin dhe për veten si trajner.

Ai gjithashtu përmendi mbështetjen e jashtëzakonshme të tifozëve anglezë dhe vlerësoi përkushtimin dhe energjinë që ata sjellin në çdo ndeshje. Southgate konfirmoi se Kieran Trippier është i dyshuar për finalen kundër Spanjës pasi u dëmtua në ndeshjen kundër Holandës./UBTNews/