Si Mourinho formëson strategjinë e Artetës?

Mikel Arteta, trajneri i Arsenalit, është përballur me pyetje rreth ndikimit të José Mourinho në strategjinë e tij për ndeshjen e fundit ndaj Manchester City-t, e cila përfundoi me një barazim 2-2. Në konferencën për shtyp para ndeshjes së ardhshme me Boltonin për Kupën e Ligës, Arteta theksoi rëndësinë e mësimit nga trajnerët e njohur.

Arteta përshkroi se më shumë se ndikimi direkt i Mourinho-s, ai beson se mund të mësojë shumë nga trajnerë të tjerë cilësorë. “Në këtë nivel dhe me sasinë e ndeshjeve që po luajmë, është e rëndësishme të krijosh një ide për strategjinë dhe të jesh në gjendje të përshtatesh nëse situata ndryshon,” tha ai.

Përsa i përket ndeshjes me Manchester City-n, Arteta shpjegoi se ekipi i tij e ktheu rezultatin në pjesën e parë dhe, pavarësisht se luajtën me një lojtar më pak gjatë pjesës së dytë, John Stones arriti të realizojë në minutat e fundit të shtesës, duke mohuar fitoren për Arsenalin.

Arteta përmendi gjithashtu sfidat e skuadrës për ndeshjen e ardhshme, duke shpjeguar se disa lojtarë nuk do të jenë në dispozicion. “Nuk mund të bëjmë 10 ndryshime sepse nuk kemi 10 lojtarë të tjerë në dispozicion. Kjo do të jetë një mundësi e shkëlqyer për ata që nuk kanë pasur ende një shans,” tha ai.

Në lidhje me rikuperimin e dy lojtarëve, Martin Ødegaard dhe Oleksandr Zinchenko, Arteta shpjegoi se Ødegaard mund të jetë i gatshëm për disa javë, por që nuk pritet të kthehet para ndeshjeve të kombëtareve. Ndërsa Zinchenko, sipas tij, do të mungojë për disa javë të tjera.

Këto komente tregojnë përgatitjen e Artetës për sfidat e ardhshme, si dhe thellësinë e strategjisë që ai po zhvillon për të përballuar rivalët në Premier League./UBTNews/