Shqipëri – Kroaci, njëra prej dhjetë ndeshjeve më të bukura në Euro 2024

Pas përfundimit të finaleve të Kampionatit Europian të Futbollit “Gjermani 2024”, emocionet dhe analizat nuk kanë mbaruar ende. Mbrëmja e datës 14 korrik ka lënë një gjurmë të thellë, veçanërisht me ndeshjen e grupit B mes Shqipërisë dhe Kroacisë, e cila përfundoi në një barazim 2-2 të pasionuar.

UEFA, në një njoftim zyrtar të fundit, ka shpallur 10 ndeshjet më të spikatura të këtij turneu, duke përfshirë edhe këtë duel ballkanik si një prej tyre. Takimi mes Shqipërisë dhe Kroacisë u dallua për intensitetin e lartë të lojës, spektaklin e ofruar, rastet e shumta, gola të bukur dhe përmbysjet e rezultateve që solli.

Në minutën e 11-të, Qazim Laçi shënoi golin e parë për Shqipërinë, duke sjellë shpresë dhe entuziazëm te tifozët e kuqezinjve. Megjithatë, kroatët nuk u dorëzuan lehtësisht dhe arritën të barazonin rezultatin në minutën e 74-të me anë të Kramariç. Në një moment tensioni, Klaus Gjasula bëri një autogol në minutën e 76-të, duke e bërë situatën edhe më emocionuese. Por, në minutën e 5-të të kohës shtesë, një tjetër protagonist kuqez, i cili mbetet i panjohur, realizoi golin e barazimit, duke siguruar një pjesëmarrje të vazhdueshme në ndeshje.

Sfidat e tjera që u përzgjodhën nga UEFA për në listën e 10-të përfshijnë sfidat si Gjermani-Skoci (5:1), Turqi-Gjeorgji (3:1), Kroaci-Itali (1:1), Holandë-Austri (2:3), Spanjë-Gjeorgji (4:1), Austri-Turqi (1:2), Gjermani-Spanjë (1:2), Spanjë-Francë (2:1) dhe Holandë-Angli (1:2).

Për të votuar për ndeshjen tuaj të preferuar nga kjo listë e përzgjedhur nga UEFA, vizitoni faqen e tyre zyrtare dhe shprehni preferencat tuaja. UEFA vazhdon të promovojë emocionin dhe pasionin e futbollit europian, duke e bërë këtë europian të Gjermanisë një nga më të ndjekurit dhe më të diskutuarit në historinë e tij të shkurtër./UBTNews/

Ju mund të votoni duke klikuar në këtë link: 10 ndeshjet më të bukura të EURO 2024. Kush ishte e preferuara juaj?