Shënojnë Politano e Kvara, Napoli rikthet në krye të Serisë A

Napoli ka rikuperuar vendin e parë në Serinë A pas një fitoreje të pastër 2-0 ndaj Monzas, në një ndeshje të zhvilluar në stadiumin “Maradona”. Ekipi, i drejtuar nga Antonio Conte, shfaqi një performancë të fortë, veçanërisht në pjesën e parë, ku u vendos fatet e ndeshjes.

Goli i parë erdhi nga Matteo Politano në minutën e 22-të. Ky gol, i cili çliroi presionin nga skuadra vendase, ishte një goditje e bukur që i dha Napolit avantazhin e merituar. Politano, me një teknikë të shkëlqyer, arriti të mposhtte portierin e Monzas, duke ngritur moralin e tifozëve dhe të lojtarëve.

Pak minuta më vonë, në të 33-tën, Kvaratskhelia shënoi golin e dytë pas një asistimi të saktë nga Scott McTominay. Ky gol jo vetëm që i dha siguri Napolit, por edhe përforcoi dominimin e tyre në ndeshje. Kvaratskhelia, i njohur për shpejtësinë dhe aftësitë e tij teknike, nuk e humbi mundësinë për të shënuar, duke bërë që tifozët të festonin sërish.

Gjatë pjesës së dytë, Napoli menaxhoi rezultatin me qetësi, pa u rrezikuar shumë nga sulmet e Monzas. Skuadra e Contes u fokusua në ruajtjen e avantazhit dhe kontrollin e lojës, duke treguar një disiplinë të madhe në mbrojtje.

Me këtë fitore, Napoli mban vendin e parë në klasifikimin e Serisë A, duke e forcuar pozitën e tij si një nga pretenduesit kryesorë për titullin këtë sezon. Tifozët e Napoli janë optimistë për vazhdimësinë e performancës së skuadrës, ndërsa Antonio Conte ka marrë një vlerësim të lartë për strategjinë e tij të suksesshme./UBTNews/