Roma dhe Athletic Bilbao në ‘paqe’, Ajax ‘përdhos’ ekipin e Muçit dhe Rashicës

Ndeshja mes Romës dhe Athletic Bilbaos në kuadër të Ligës së Evropës përfundoi në barazim 1-1, duke u dhënë të dy skuadrave një pikë të rëndësishme. Mysafirët e filluan ndeshjen me më shumë energji, duke krijuar disa raste shënimi, por ishin të pafat në konkretizimin e tyre.

Me kalimin e minutave, Roma mori kontrollin e lojës dhe arriti të shënojë golin e epërsisë. Në minutën e 32-të, Angelino asistoi për Artem Dovbyk, i cili shënoi me një goditje të saktë për 1-0.

Pas pushimit, në minutën e 54-të, Matias Soule u përpoq të dyfishonte epërsinë, por u ndal nga një pritje fantastike e portierit të Bilbaos, Julen Agirrezabalan. Mysafirët, pas kësaj, u kthyen në lojë dhe e morën iniciativën, duke arritur të barazojnë rezultatin.

Në minutën e 85-të, Aitor Paredes shënoi golin e barazimit për Bilbao, duke siguruar një pikë nga stadiumi Olimpico në Romë.

Ndeshja e radhës për Romën do të jetë ndaj Elfsborgut, një kundërshtar më i lehtë, që ofron mundësinë për të rikuperuar pikët.

Ndërkohë, Ajax arriti një fitore të thellë ndaj Besiktas, duke shënuar plot katër gola. Në këtë përballje, Ene Muçi nuk u aktivizua, ndërsa Milot Rashica e nisi ndeshjen si titullar. Rezultati i kësaj ndeshjeje vjen si një goditje për ekipin e Rashicës dhe Muçit, të cilët do të kërkojnë të rikuperohen në ndeshjet e ardhshme.

Përmbledhje e ndeshjeve:
Roma 1-1 Athletic Bilbao
Ajax 4-0 Besiktas

Këto rezultate tregojnë intensitetin e Ligës së Evropës dhe sfidat që priten për ekipet shqiptare në të ardhmen./UBTNews/