UBT News

Robert Lewandowski shënon një hat-trick, Barcelona mbetet në krye të La Ligës

Me afrimin e pushimit të dytë ndërkombëtar të sezonit, ligat kryesore të Evropës kanë filluar të kristalizojnë formën e tyre, me disa ekipe që kanë filluar fuqishëm dhe të tjerat që luftojnë për të kapur ritmin. Fundjava që kaloi solli disa rezultate të rëndësishme në Spanjë, Angli, Gjermani dhe Itali. Ja disa prej ngjarjeve kryesore:

La Liga e Spanjës

Barcelona vazhdon të qëndrojë në krye të La Ligës pas një fitoreje bindëse 3-0 ndaj Alavés, ku Robert Lewandowski ishte protagonisti kryesor me një hat-trick në pjesën e parë. Me 10 gola në 9 ndeshje, Lewandowski po përjeton një sezon të jashtëzakonshëm, duke vazhduar të jetë një lojtar kyç për katalanasit. Menaxheri Hansi Flick e lavdëroi formën e shkëlqyer të sulmuesit dhe gjithë skuadrës pas ndeshjes.

Ndërkohë, Real Madridi fitoi 2-0 ndaj Villarrealit, por humbi mbrojtësin Dani Carvajal, i cili pësoi një dëmtim të rëndë dhe pritet të jetë jashtë për një periudhë të gjatë. Megjithëse Real Madridi është i dyti në tabelë, humbja e Carvajal-it mund të jetë një goditje për mbrojtjen e tyre në ndeshjet e ardhshme.

Premier League e Anglisë

Liverpooli vazhdon të jetë në krye të Premier League, pas fitores 1-0 ndaj Crystal Palace falë një goli të Diogo Jota. Nën drejtimin e trajnerit të ri Arne Slot, Liverpool po përjeton një fillim të fortë sezoni, duke sfiduar Manchester City dhe Arsenalin, që gjithashtu fituan fundjavën.

Megjithatë, sfida më dramatike erdhi nga Tottenham, që përjetoi një shembje në pjesën e dytë në humbjen 3-2 ndaj Brighton-it, pavarësisht se kishin epërsinë 2-0 në pushim. Ange Postecoglou, trajneri i Spurs, e quajti këtë humbje “të papranueshme”, duke kritikuar skuadrën për mungesën e intensitetit në pjesën e dytë.

Bundesliga e Gjermanisë

Në Gjermani, Bayern Munich dhe Leverkusen mbetën në krye të tabelës pas ndeshjeve të fundjavës, por të dyja ekipet luajtën në barazime dramatike. Bayern Munich barazoi 3-3 me Eintracht Frankfurt, me një gol të vonuar nga Omar Marmoush, që i hoqi Bayernit tri pikët. Leverkusen gjithashtu barazoi 2-2 me Holstein Kiel, duke humbur një mundësi për të afruar diferencën me Bayernin.

Seria A e Italisë

Një nga historitë më të mëdha në Itali erdhi nga Fiorentina, ku David de Gea shkëlqeu duke pritur dy penallti në fitoren 2-1 ndaj AC Milan. De Gea, i cili iu bashkua Fiorentinës këtë verë, bëri një paraqitje të jashtëzakonshme dhe ndihmoi ekipin e tij të arrinte një fitore të rëndësishme. Yacine Adli dhe Albert Guðmundsson ishin golashënuesit për Fiorentinën, ndërsa Christian Pulisic barazoi përkohësisht për Milanin.

Këto rezultate kanë filluar të japin një pamje më të qartë të garës në çdo ligë, ndërsa ekipet përgatiten për sfidat e ardhshme pas pushimit ndërkombëtar./UBTNews/