Real Madrid fiton Superkupën e pestë të UEFA-s

Real Madridi shtoi Superkupën e UEFA-s 2022 në kabinetin e trofeut të mërkurën, duke mposhtur kundërshtarët e tyre gjermanë Eintracht Frankfurt 2-0 në kryeqytetin e Finlandës.

Në minutën e 37-të, mbrojtësi austriak David Alaba shënoi një gol të hapur nga afërsia pas asistimeve të Casemiro me kokë në stadiumin Olimpik të Helsinkit.

Klubi spanjoll kryesoi pjesën e parë 1-0.

Kapiteni Karim Benzema dyfishoi epërsinë e bardhezinjve në minutën e 65-të. Vinicius Junior, i Real Madridit e vendosi topin në rrugën e Benzemas, ndërsa sulmuesi francez gjuajti për të mposhtur portierin e Eintracht Frankfurt Kevin Trapp.

Ishte goli i 324-të i Benzemas për Real Madridin, pasi ai u bë golashënuesi i dytë më i mirë i klubit.

Francezi e kaloi ish-yllin e Real Madridit, Raul, i cili shënoi 323 gola për klubin.

Tani një sulmues i Manchester United, Cristiano Ronaldo është ende golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Real Madridit me 450 gola në 2009-2018.

Real Madridi fitoi Superkupën për herë të pestë në histori pasi e kishte fituar më parë atë në 2002, 2014, 2016 dhe 2017.

Pas triumfit të së mërkurës kundër Eintracht Frankfurt, Real Madrid barazoi rekordmenët AC Milan dhe Barcelona, të cilët vulosën Superkupën nga pesë herë secila.

Ishte paraqitja e parë e Eintracht Frankfurt në Superkupë, por klubi gjerman u kthye në shtëpi duarbosh. /UBTNews/