Prishtina shkatërron Dukagjinin me një fitore bindëse 3-0!

Prishtina ka shënuar një fitore të rëndësishme në kuadër të javës së gjashtë të Superligës së Kosovës në futboll, duke e mposhtur Dukagjinin me rezultat bindës 3-0.

Ndeshja e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri” filloi në mënyrë të shkëlqyer për vendasit, të cilët arritën të shënojnë në minutën e 20-të me një autogol të mbrojtësit të Dukagjinit, Sylës. Ky gol i dhuruar i dha Prishtinës një avantazh të hershëm, që e mbajti deri në përfundimin e pjesës së parë.

Pas rifillimit të lojës, Prishtina vazhdoi me ritmin e saj të mirë. Në minutën e 48, Albin Krasniqi dyfishoi epërsinë për kryeqytetasit, duke e rritur përfundoj njëherësh presionin ndaj Dukagjinit. Bardhekaltrit ishin të vendosur të mos ndaleshin këtu; ata arritën të shënojnë golin e tretë në minutën e 70-të, me anë të Rigon Llugiqit, i cili realizoi një gol të bukur pas një aksioni të mirë ekipor.

Deri në fund të ndeshjes, asnjëra skuadër nuk arriti të shënojë më, dhe Prishtina e mbylli ndeshjen me një fitore të sigurt 3-0. Kjo fitore ishte e rëndësishme për ekipin e trajnerit, pasi pas humbjes së javës së kaluar në Suharekë, ata rikthehen në rrugën e fitores.

Pas këtij rezultati, Prishtina grumbullon 10 pikë, duke e barazuar këtë shifër me Ballkanin, Suharekën dhe Malishevën, ndërsa Dukagjini mbetet me 6 pikë dhe ndodhet në pozitën e shtatë në tabelë. Ndeshjet e ardhshme pritet të jenë sfiduese për të dyja skuadrat, pasi kërkojnë të përmirësojnë pozitat e tyre në renditje./UBTNews/