Ndeshjet ‘drithëruese’ që u zhvilluan mbrëmë në Ligën e Kampionëve

Dy ndeshjet e raundit të parë në Ligën e Kampionëve bënë për vete botën e futbollit. Njëra ishte ndeshja në mes Real Madridit dhe Interit dhe tjetra mes Liverpoolit dhe Milanos.

Kampioni i Italisë dhe gjiganti spanjoll janë pjesë e Grupit D dhe luajtën në Milano. Skuadrat ishin si të barabarta dhe tejet të kujdesshme në shumicën e kohës të pjesës së parë, por nuk mund të realizonin gola. Në këtë mënyrë vazhdoi edhe pjesa e dytë duke u zbatuar taktikat e trajnerëve, por qe finalizimi mungonte.

Për befasi në minutën e fundit të kohës së rregullt, Los Blancos shënuan golin e fitores përmes lojtarit te tyre Rodrygo. Kështu Real Madrid është në vend të dytë në Grupin D me pikë të barabarta me të parin e grupit FC Sheriff.

Ndeshja tjetër ishte në mes Liverpoolit dhe Milanos, ku anglezët morën pikët duke fituar me rezultat 3-2. Ndeshja ishte intensive duke pasur aksione të bukura nga lojtarët.

Liverpool ishte ai që kaloi në epërsi përmes autogolit të Fikayo Tomori në minutën e 9-të kurse Milano shënoi dy herë nga lojtarët Ante Rebic dhe Brahim Diaz në minutat 42 dhe 44, por që Liverpool nuk vonoi dhe përmes Salah shënoi golin e barazimit. Në minutën e 69-të Liverpool merr avantazhin e lojës me golin e lojtarit Jordan Henderson.

Kështu në tabelën e grupit B, Liverpooli është lider dhe Milano është në vendin e fundit.