UBT News

Muçi titullar, Beshiktashi rikthehet mes pretendentëve për titull në Turqi

Beşiktaş ka shënuar një fitore të rëndësishme në transfertën ndaj Kayserispor, duke e mposhtur kundërshtarin me rezultatin 0-3. Në këtë ndeshje, dy lojtarët shqiptarë, Armando Muçi dhe Milot Rashica, luajtën si titullarë, duke kontribuar në suksesin e skuadrës.

Me këtë fitore, Beşiktaş ngjitet në vendin e tretë në tabelën e Superligës turke, me vetëm 3 pikë larg kryesuesve të Galatasaray. Pas javës së 7-të, ekipi duket se ka rikthyer ambiciet për titull, duke e pasur parasysh se ka një ndeshje më shumë për të luajtur në krahasim me rivalët e tij.

Lajmi më i mirë për Beşiktaş është rikthimi i Muçit si titullar, pas disa javësh mungesë. Ai luajti një rol aktiv në sulm, por u zëvendësua në minutën e 65-të, duke lënë vend për freski në skuadër.

Ndërkohë, Rashica, i cili u aktivizua si mbrojtës në krah, tregoi aftësitë e tij duke asistuar një gol në minutën e 90-të, duke vulosur kështu fitoren e Beşiktaş. Performanca e tij në këtë ndeshje tregon se trajneri Van Bronkhorst ka ndërtuar një ekip të fortë dhe me potencial për të konkurruar për titullin kampion.

Beşiktaş ka nisur sezonin mjaft mirë nën drejtimin e Van Bronkhorst, dhe me këtë fitore, tifozët kanë arsye të besojnë se skuadra mund të jetë një nga pretendentët kryesorë për trofeun e kampionatit këtë sezon./UBTNews/