Messi e nis me këmbë të djathtë ‘Copa América’, Argjentina fiton kundër Kanadasë

Në mbrëmjen e enjte, në hapjen e Copa América, Lionel Messi dhe Argjentina nisën rrugëtimin e tyre për mbrojtjen e titullit me një fitore të qartë 2-0 kundër Kanadasë në stadionin në San Diego. Messi, një figurë e dalluar në botën e futbollit, tregoi përsiatje të jashtëzakonshme në këtë ndeshje.

Ndeshja nisi me një kontroll të fortë të Argjentinës mbi lojën, me një shans të hershëm për të shënuar që erdhi në minutën e 12-të, kur goli i Messi u shpall i pavlefshëm për shkak të pozicionit të jashtëm të lojtarëve. Messi vazhdoi të mbante presionin mbi mbrojtjen e Kanadasë me përpjekje personale dhe shpërndarje të shkëlqyeshme të topit.

Goli i parë për Argjentinën erdhi në minutën e 49-të, kur një pasim i shkëlqyer i Messi gjeti Julian Álvarez-in, i cili e futi topin në rrjetë duke lënë portierin kanadez të pambrojtur. Ky moment tregoi aftësinë e Messi për të bërë dallimin në momente vendimtare të lojës.

Në minutën e 88-të, Messi shkëlqeu përsëri duke dhënë një asist të mrekullueshëm për Lautaro Martínez-in, i cili nuk e humbi mundësinë për të shtuar përfitimin e Argjentinës në fund të ndeshjes. Ky ishte asisti i 18-të i Messi në Copa América, duke rritur rekordin e tij personal dhe treguar aftësitë e tij si një lojtar i madh me qëllim dhe talent të rrallë.

Edhe pse Messi kishte disa shanse personale për të shënuar, si një tentativë që u bllokua në minutën e 65-të dhe një goditje jashtë në minutën e 79-të, ai tregoi një performancë të qëndrueshme dhe të vendosur në gjithë ndeshjen. Megjithatë, ai u godit nga një ndërhyrje e ashpër në minutën e 82-të, por arriti të vazhdonte lojën.

Pas fitores së mbrëmshme, Argjentina do të përballet me Kilin në ndeshjen e tyre të ardhshme në Copa América, duke shpresuar për vazhdimin e sukseseve të tyre në këtë turne. Në anën tjetër, Kanadaja do të përballet me Perunë në një sfidë tjetër të vështirë në grupin e tyre.

Kjo fitore siguron një fillim për Argjentinën në Copa América, duke i dhënë ata shpresë dhe motivim për të përmbushur objektivat e tyre në këtë turne prestigjioz të futbollit amerikan jugor./UBTNews/