UBT News

Medalja e bronzit në Paris 2024: Laura Fazliu shpërblehet me 40 mijë euro nga Kosova

Laura Fazliu, xhudistja nga Mitrovica, ka siguruar medaljen e dytë olimpike për Kosovën, pas Distria Krasniqit që fitoi medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike të Parisit 2024. Në kategorinë deri në 63 kilogramë, Fazliu ka rrëmbyer medaljen e bronzit, duke bërë krenarë vendin e saj me këtë sukses të jashtëzakonshëm.

Rrugëtimi i Laurës në garën olimpike ishte plot sfida, por ajo arriti të shfaqë aftësitë dhe përkushtimin e saj në mënyrë të jashtëzakonshme, duke u shpërblyer për të gjithë mundin dhe përpjekjet e saj.

Shteti i Kosovës është i njohur për shpërblimet e tij të konsiderueshme për sportistët që sjellin medalje nga Lojërat Olimpike. Në këtë kontekst, Kosova ka vendosur të shpërblejë Laura Fazliun me një shumë prej 40 mijë eurosh për medaljen e bronzit që ka fituar në “Paris 2024”.

Përveç shpërblimit për sportisten, Kosova ndjek një praktikë ku trajnerët e sportistëve gjithashtu përfitojnë një pjesë të shumës që fitojnë sportistët. Në këtë rast, trajnerët e Laura Fazliut do të marrin gjysmën e shumës që fiton sportistja, që është 20 mijë euro.

Ky shpërblim është një dëshmi e mbështetjes dhe vlerësimit të lartë që shteti i Kosovës i jep sportistëve të tij, duke nënvizuar rëndësinë e suksesit të tyre në arenën ndërkombëtare dhe përpjekjet që bëjnë për të përfaqësuar vendin e tyre./UBTNews/