Manchester United ndalet nga Twente në shtëpi të veten

Manchester United përfundoi ndeshjen hapëse të fazës së parë të Ligës së Evropës me një barazim 1-1 kundër Twente në “Old Trafford” më 25 Shtator 2024. Një rezultat që ka lënë tifozët të zhgënjyer, pasi ekipi priste një fillim më të fuqishëm në kompeticionin evropian.

Ndeshja filloi me një rrezik të hershëm nga ana e holandezëve, ku Sam Lammers kishte një mundësi të artë për të shënuar në minutën e 8-të, por tentativa e tij u ndal nga mbrojtja e Manchesterit.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 35-të, kur Christian Eriksen shënoi për 1-0, duke i dhënë epërsinë ekipit të tij. Pas këtij goli, pjesa e parë përfundoi pa ndonjë ndryshim tjetër, me Manchester United që shkoi në pushim me avantazhin e vogël.

Në fillimin e pjesës së dytë, Sem Steijn i Twente rrezikoi për barazim, por pa sukses. Megjithatë, holandezët vazhduan të sulmojnë dhe arritën të barazonin rezultatin kur Sam Lammers shënoi në minutën e 58-të, duke e çuar ndeshjen në 1-1.

Manchester United u përpoq të rikthente epërsinë me Joshua Zirkzee, i cili në minutën e 76-të pati një rast të mirë, por portieri i Twente ndërhyri me një pritje të shkëlqyer, duke mbajtur rezultatin të barabartë.

Edhe pse të dy skuadrat patën disa mundësi për të shënuar në minutat e fundit, ndeshja përfundoi me rezultatin e barabartë 1-1, duke ndarë pikët mes dy skuadrave.

Më poshtë janë rezultatet e tjera të sfidave të zhvilluara sot në Europa League./UBTNews/