Manchester City shmang humbjen në frymën e fundit, Arsenali ‘flirton’ me fitoren

Arsenali arriti një barazim emocionues 2-2 në “Etihad”, duke rrezikuar seriozisht Manchester City-n, që deri më tani kishte pasur një ecuri të përsosur në Premier League. Kjo ndeshje e jashtëzakonshme u zhvillua në kuadër të javës së gjashtë, me londinezët që arritën të marrin një pikë të vlefshme, pavarësisht se luajtën me një lojtar më pak gjatë gjithë pjesës së dytë.

Ndeshja filloi me një intensitet të lartë, ku Manchester City kaloi shpejt në epërsi. Pas vetëm tetë minutash lojë, Erling Haaland shënoi golin e parë me një goditje të fuqishme pas një aksioni të shpejtë, duke i dhënë një avantazh të hershëm ekipit të Pep Guardiolës. Tifozët vendas ishin në ekstazë, duke menduar se do të ishte një mbrëmje e lehtë për skuadrën e tyre.

Megjithatë, Arsenali reagoi shpejt. Në minutën e 22-të, Calafiori shënoi një gol të mrekullueshëm, i asistuar nga Martinelli, duke barazuar rezultatin 1-1. Ky gol u dha besim “Topçinjve”, që vazhduan të luftonin me vendosmëri.

Në fundin e pjesës së parë, Arsenali kaloi në epërsi. Gabriel shënoi golin e dytë, duke përfunduar një aksion të bukur. Por gëzimi i tyre u prish disi nga kartoni i kuq që Trossard mori pak pas golit, duke lënë ekipin në inferioritet numerik për pjesën e dytë.

Pjesa e dytë ishte një sfidë për Arsenalin, i cili u detyrua të mbrohej fort. Pavarësisht presionit të vazhdueshëm nga City, londinezët treguan një përkushtim të jashtëzakonshëm dhe arritën të mbajnë rezultatin deri në minutën e 98-të. Në atë moment, John Stones shënoi për të barazuar rezultatin 2-2, duke i dhënë qytetarëve një pikë të rëndësishme.

Ky barazim shënoi ndalesën e parë për Manchester City-n në sezon, pas katër fitoreve radhazi, dhe Arsenali mund të largohet nga “Etihad” me krenari, duke treguar se është një rival serioz për titullin. Një ndeshje e paharrueshme për të dy ekipet, ku tensioni dhe emocionet ishin në maksimum deri në çastin e fundit./UBTNews/